Chrome’da Eklenti Olmadan Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alma

Chrome'da Eklenti Olmadan Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alma

Zamanımızın önemli bir bölümünü bir web tarayıcısı kullanarak harcıyoruz ve bazen tarayıcımızda tam sayfanın ekran görüntüsünü almamız gerekebilir. Geçmişte, tam sayfa ekran görüntüleri oluşturmak için hep Chrome tarayıcısında uzantı kullandık.

Google Chrome, herhangi bir web sayfasının tam boyutlu ekran görüntülerini almanıza izin veren Geliştirici Araçları içinde gizlenmiş gizli bir özelliğe sahiptir. Hiç kimse nedenini bilmiyor ama Google, Chrome tarayıcısında tam sayfa ekran görüntüsü alma seçeneğini gizliyor. Herhangi bir uzantı veya araç kurmanıza gerek kalmadan Chrome’da tam sayfa ekran görüntüsü almanın kısayolu vardır. Bu konumuzda sizlere Chrome’da tam sayfa ekran görüntüsü almanın nasıl yapıldığını anlatacağım:

Chrome’da Tam Sayfa Ekran Görüntüsünü Eklentisiz Alın

Chrome’u açın ve ekran görüntüsü almak istediğiniz web sayfasına gidin.  Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın ve  Diğer Araçlar’ı seçin ve ardından Geliştirici Araçları öğesine tıklayın. (Ayrıca klavye kısayollarını kullanarak da açabiliriz: CTRL + Shift + I veya sayfada herhangi bir yere sağ tıklayarak ve İncele’yi seçin.)

Ardından “Toggle device toolbar” a tıklayın.

Chrome'da Eklenti Olmadan Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alma

Ekran resminin boyutlarını belirtin (cihaz türü vb.) Ve Bölmenin sağ üst köşesinde, üç nokta simgesini ve ardından “Capture full size screenshot” ı tıklayın.

Chrome'da Tam Sayfa Ekran Görüntüsünü Eklentisiz Alın

Chrome, tam sayfa alınan ekran görüntüsünü otomatik olarak indirir. Hepsi bu Kadar…

Google Chrome’da Yazım Denetimi Nasıl Yapılır

Chrome Tarayıcıda Görüntüleme Dili Nasıl Değiştirilir?

Chrome da Çeviri Dili Nasıl Değiştirilir

Word’ün Dil Çeviri Özelliği Nasıl Kullanılır?

“Chrome’da Eklenti Olmadan Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alma” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba Tuba hanım. (alıntıla butonu yok) Güncelleme var mı yok mu bilemiyorum hiç gelmedi sanırım. Şöyle söyleyeyim, bazı resimlerin üzerinde uzun dokunursam tamam o seçenekler çıkıyor ama çoğu resimde çıkmıyor. PCde olduğumu varsayarsak hiçbir resime ben bunu farklı kaydetmem demiyor PC. İster linuxla çalışayım ister windowsla. Zaten afedersin .ıç kadar ekran, rahat çalışamıyorum ki. Bir türlü alışamadım bu telefona. Kesinlikle ama kesinlikle bilgisayarın verdiği konforu veremiyor maalesef. Şimdi sorunu size göstermek isterdim ama ekran görüntüsü alamıyorum ki…(bu kadar baş belası bir sorun düşünün). Google da herhangi birşey aradım. Aradığım şeyin sonuçları çıktı… Görsellere bastım. Görsellerden birisini seçtim, o görsel ekranda büyüdü… Görselin hemen altında bu görseli içeren sitenin linki var. Ama ben linke dokunmuyorum; görsele uzun dokunuyorum. İki seçenek çıkıyor paylaş, bir de siteye git. Bu kadar. Böylesine saçma ve aptalca birşey görmedim. O görsel benim için çok önemli ama o anda PC ve internete erişimim yok. Ertesi gün aynı arama ile PC’den aradığım zaman, tarayıcı da değişince, bu defa farklı görseller çıkıyor dün telefonda gördüğüm görsel yok! Haydaaaa… Böyle işte. Çözüm beklemiyorum sağolun. Bugün telefonumu güncellemeyi deneyeyim. Olmazsa yapacak birşey yok.

  Yanıtla
 2. Teşekkür ederim.
  Yalnız ben telefonda çok sıkıntı yaşıyorum. O anda bilgisayara erişemiyorsam, telefonda önemli bir sayfanın linkini almak, farklı kaydetmek, ya da içerikteki herhangi bir metni, resmi almak için ne yapacağımı şaşırıyorum. Aslında telefonda ekran kayıt yazılımı var. Ama ben reklamlardan ve takipten korunmak için duckduckgo kullandığım için tarayıcıyı alta alıp tekrar tamekran yaptığımda sayfa sıfırlanıyor ve anasayfaya düşüyor, nerede olduğumu da unutuyorum (duckduckgo çerez tutmuyor.). Sürekli her sorun için bir program da kurmayı sevmiyorum. Ne yapıcam bilmiyorum böyle. Telefondan internete mi girilir amaaaan…

  Yanıtla
   • @Nimet Tuba Öz

    Android sürümünden mi acaba… Neyse neticede internette herhangi bir sayfadayken ekran görüntüsü veya not almak bir işkence bende. Çok zaman bir resmi farklı kaydedemiyorum bile. En iyisi PC ile çalışmak. Muazzam rahat oluyor.

    Yanıtla
     • @Nimet Tuba Öz

      android sürümüm 5.
      Sony experia m4 aqua kullanıyorum.
      Oldum olası telefona alışamadım. Masaüstü windows ve linux ile istediğim gibi cirit atıyorum ama elde taşınan küçücük cihaz tam bir işkence.

     • @shampuan

      Sony experia m4 aqua lolipop’da mı kaldı sen mi güncellemedin. Benim andoid sürümüm 7.0 nougat. sony xperia xa ultra. benzer telefon markalarınde genelde aynı davranır. bahsettiğim sorun bende yok. sürüm olarak lollipop’da da dediklerin yoktu. mesela internetten resim indirmek istersen resmin üstüne uzun basıyorsunn sonrada seçenekler çıkar indirirsin telefona bununla ilgili bir konuda hazırlayabilirim. umarım sorununu çözeriz. 🙂

Yorum yapın