Klavyede Caps Lock Otomatik Olarak Kapansın

Klavyemizde çoğu zaman Caps lock ( yani büyük harf ile yazma) tuşunu kullanırız. Ve çoğu zamanda caps lock tuşunun açık olduğunu unutup büyük harf ile yazmanın yasak olduğu yerlerde, caps lock gerekmeyen yazılarda yada şifreleri yazarken kullanırız ve elbetteki hataya düşeriz.

Klavyede Caps Lock Otomatik Olarak Kapansın

Hali ile de pek çok klavyenin üzerinde de caps lock açık olduğuna dair bir ışık bile olmaz. Geçtiğimiz makalelerimizde sizlere Caps lock ve num lock’un açık mı kapalı mı olduğunu görebileceğiniz bir yazılım tanıtmıştım ilgili konuya makale sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bugün ise 7caps isimli yazılıma alternatif başka bir yazılımı tanıtacağım. Ki aslında ikisi de bir birinden farklı. Tek ortak özelliği caps lock’un açık olduğunu bilmeniz. İki yazılımında bir birinden ayrı özellikleri var. Örneğin 7 caps’de num lock tuşununda açık olup olmadığını bilirken, CapsUnlocker isimli yazılımda numara lock tuşu ile ilgili bir bilgi yok. CapsUnlocker isimli yazılımın öne çıkan özelliği caps lock tuşunu kullanmadığınız zaman kapatması. Nasıl mı? Okumaya devam…

Belirli Süre Sonunda Caps Lock Otomatik kapansın

Klavyenizi kullanmadığınız zaman Caps lock açık ise kapanabilir. Hemen örneklemek istiyorum. Örneğin Caps lock ile işiniz vardı ve açtınız. Saniyeler içinde siz caps lock tuşuna dokunmadan caps lock tuşu devreden çıkar ve siz yine küçük harfler ile yazmaya devam edersiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz süreyi CapsUnlocker ‘a yazmak olacak.

CapsUnlocker ücretsiz ve kurulumsuz bir bir yazılımdır. Bu yazılım sistem tepsisinden sessizce çalışır ve Caps Lock anahtarını sizin tarafınızdan belirlenen zaman içinde tuş kapanır. Ayrıca, kilit açma aralığını istediğiniz zaman değiştirebilir, gereksinimlerinize göre otomatik olarak Caps Lock özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

1- CapsUnlocker.exe çift tıklayıp çalıştırın.
2- Görev çubuğunda yazılımın açık olduğunu görebilirsiniz.
3- Görev çubuğundaki ikona sağ tıklayın ve options’a tıklatın.

Belirli Süre Sonunda Caps Lock Otomatik kapansın

4- CapsUnlocker yazılımın arayüzü açılacaktır. Buradan saniye bazında bir rakam yazabilirsiniz.

Belirli Süre Sonunda Caps Lock Otomatik kapansın

5- Örneğin resimde 3 yazdım. Ve ok butonuna tıkladım. Bu üç rakamı saniye bazındadır. Ve klavyemden elimi çektiğimde 3 saniye içinde caps lock otomatik olarak devre dışı kalacaktır ve yine küçük harfler ile yazmaya devam edeceğim.

Peki bunu nasıl anlıyorum. Caps lock tuşuna basıp aktif ettiğimizde görev çubuğundaki CapsUnlocker ikonunda yeşil bir nokta göreceksiniz.

Belirli Süre Sonunda Caps Lock Otomatik kapansın

Bu tuşun açık olduğunu gösterir. Şayet ikon rengi gri ise caps lock kapalıdır.

Belirli Süre Sonunda Caps Lock Otomatik kapansın

▼Download▼

Alternatif link:▼Download▼

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Caps Look Yada Numara Lock Tuşu Açık Mı Kapalı Mı

Windows 10 Masa Üstüne Ekran Klavyesini Ekle

Klavye Bozuldu İse Bilgisayarda Nasıl Oturum Açabilirsiniz

Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor Musunuz

Dosya Gezgininde Kullanabileceğiniz Klavye Kısa Yolları

Yayınlanma tarihi: 2 Haz 2018 – editlenme tarihi: 10-01-2024

“Klavyede Caps Lock Otomatik Olarak Kapansın” üzerine 5 yorum

  1. Vaay süper bir yazılımmış , nekadar işime yarayacak bilemezssiniz , bazen caps lock açık şekilde uzun süre yazıyorum sonradan farkediyorum. Elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın