Yavaş Mobil Veri Bağlantısını 6 Adımda Hızlandır

Yavaş Mobil Veri Bağlantısını 6 Adımda Hızlandır

Yavaş bir mobil veri bağlantısı sinir bozucudur. Çoğu durumda, konum veya ağ tıkanıklığından kaynaklanan yavaş bir bağlantı olabilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce, hız sorununuzu çözüp çözmediklerini görmek için önce bu yedi basit adımı deneyebilirsiniz.

Yavaş mobil bağlantısını hızlandırmak için 9 adım:

1- Çok basit bir düzenleme olabilir ancak pek çok zaman telefonu yeniden başlatma işe yarar. Özellikle bir süredir hiç kapanmadan çalışan telefonlarda hücresel veri hızında yavaşlama olabilir. Bu sebep ile ilk olarak telefonu kapatıp açabilir yada yeniden başlatabilirsiniz.

2- Bulunduğunuz ortamı değiştirme ikinci bir çözüm olacaktır. Uzak bir bölgedeyseniz veya çevrenizde tepeler, dağlar ve vadiler gibi birçok doğal engel varsa, sinyalinizi etkileyebilirler. Hatta ağ bağlantısı kesintisini sadece dağ değil binalarda yapar. Tam dolu barların bulunduğu yoğun nüfuslu bir kentsel alanın ortasında olabilirsiniz, daha sonra belirli yapılara girdiğinizde sinyal düşüşü yaşatabilir. Belirli bir konumda başlamış gibi görünen hız sorunları yaşıyorsanız, başka bir yere gitmeyi deneyin. Bulunduğunuz binadan ayrılmanız veya birkaç mil uzaklaşabilirsiniz.

3- Uygulamaları kontrol edin: Bazen bir uygulama, veri bağlantınızı yavaşlatarak sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda, ne olursa olsun, hızınızı neyin tükettiğini görmek için biraz araştırma yapmak gerekir. Bir şey ters giderse, uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz. Arka plan da çok veri harcayan uygulamaya dokunun, ardından uygulamanın arka planda veri kullanmasını önlemek için Arka plan veri kaydırıcısını kaydırıp kapatın.

4- VPN bağlantınızı kesin. VPN’ler anonimlik ve gizlilik sağlar, ancak uzak sunucuları kullanırken hızınızı da yavaşlatabilirler. Dolayısıyla, telefonunuz bir VPN’ye bağlıysa, bağlantıyı kesmeyi deneyin ve tekrar deneyin.

VPN bağlantısını keser kesmez anında bağlantınızda bir iyileşme göreceksiniz. Bu sorunu çözmezse, yeniden bağlandığınızda VPN’inizin hızını artırabilirsiniz.

5- Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayabilirsiniz. Telefonunuzun yeniden başlatılması gibi ağ ayarlarınızı sıfırlamak, genellikle yavaş veri bağlantısını giderir. Sorun, aynı zamanda Wi-Fi erişim noktalarınızı ve Bluetooth cihazlarınızı da sıfırlayacaktır. Unutmayın ki ağ ayarlarını sıfırlamak demek yeniden bağlantı kurmak demektir. Ağa ayalarını sıfırlama ve  ağ bağlantısını yeniden kurmanın yolunu aşağıdaki linke tıklayıp öğrenebilirsiniz. Ağ ayarlarının sıfırlanması, genellikle cihazı yeniden başlatmanızı gerektirmez.

Android’de Ağ Ayarlarını Sıfırla

6- Son olarak, SIM kartınızı çıkarıp yeniden takın. SIM kartınızı çıkartmadan önce tedbir amaçlı ilk önce telefonu kapatın. Ayrıca, SIM kartınızı bir masada veya düz bir yüzeyde çıkartın. Çok küçük bir parça olduğu için düşme ve kaybolma riski vardır.

Tüm bunları yaptıktan sonra mobil bağlantınız hızlanmıyor ise Wi-fi bağlantınızı kontrol edin. Aynı sorunun Wi-Fi üzerinde olması durumunda , telefonunuzun yavaş internet hızlarını daha fazla araştırmanız gerekir. Yazılım güncelleme gibi adımları tamamladıktan sonra ve gsm operatorünüz ve wifi hizmeti aldığınız teknik ekip bir sorun olmadığını söyler ise cihaz üzerinde teknik bir sorun sebebi ile yetkili servise başvurmanızı öneririm.

Aşağıdaki linklerdeki konularda ilginizi çekebilir. Tıklayıp bilgi alabilirsiniz!

Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma

Android Telefonunuzu Hızlandırmanın 5 Yolu

Android Telefonunuzda Hafıza Mı Doldu: 7 Adımda Yer Açın

Android Telefonda İnternette Güvenli Gezinti Nasıl Sağlanır

Android Cihazınızı Hangi Gmail İle Kullanıyorsunuz

Android Telefonda IMEI Numarası Nasıl Bulunur

Android Telefon Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır

Android Geliştirici Seçenekleri-Devre Dışı Bırak-Etkinleştir“Yavaş Mobil Veri Bağlantısını 6 Adımda Hızlandır” üzerine 2 yorum

  1. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık , bu tarz ayarlarla ilgili yazılarınızın devamını dilerim

    Cevapla

Yorum yapın