Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma

Android'de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma

Telefonun ekran kilidini unutmak her zaman olasıdır. Özellikle de kilidi yeni oluşturdu iseniz kafanızda dalgın ise o an ekran kilidini hatırlamayabilirsiniz. Dolayısı ile unutulan ekran kilidini açamazsınız. Diğer türlü ekran kilidini unutmak pek mümkün değildir. Sadece birilerinin telefonunu ele geçirdi iseniz kilidi kırmak istersiniz. Ancak bu çok yanlış bir eylemdir.

Unutulan ekran kilidi nasıl kaldırılır ve telefon kullanılabilir hale gelir derseniz çözümlere bir göz atalım.

1- Kayıp telefonlar için sony’nin my xperia servisi vardı ancak kapandığı için kullanılamaz. Telefon modellerine göre myxperia üzerinden kilidi değiştirebiliyordunuz. Ancak myxperia servisi artık kapatıldı ve google cihazımı bul servisine yönlendirildi. Aynı işlemi şayet cihazınız destekliyor ise cihazımı bul üzerinden ekran kilidini değiştirebilirsiniz. Bu şekilde veri kaybı yaşamazsınız. Lakin Cihazınız kapalıysa veya İnternet bağlantısı yoksa servis çalışmayacaktır.  Ayrıca bazı telefon modellerinde ekran kilidini değiştirme özelliği de yoktur. Yani çok sağlıklı değildir.

2- ADB şifre dosyasını silme işlemi olsa bile yine bazı cihazlar izin vermeyebilir. ( denemedim)

3- TWRP ile olabilir. Rootlu cihazlarda çalışır. (denemedim)

4-Android 4.4 ve altı işletim sistemine sahip cihazlarda desen kilidi yanlış girildiğinde desenimi unuttum bağlantısına tıklayıp google hesabınız ile şifre değiştirilse de yeni nesiller için bu mazide kaldı. Android 4.4 kullanıcıları ise hala bu yöntemi kullanabilirler.

5- Üçüncü parti yazılımlar. Denemesem dahi  3. parti yazılımda büyük risk olur. Pek güvenmemek lazım sebebi ise kötü niyetli yazılımlar ile başınız ağrıyabilir.

6- Telefonun kilidini en sağlam yazılımı güncelleyerek kaldırabilirsiniz. İşte bende tam olarak bunu anlatacağım. Yazılım güncellemede tüm verilerinizin silineceğini unutmayın. Lakin yetkili servise de götürseniz yetkili servis de sıfır risk almak isteyeceği için telefonun yazılımını güncelleyip size verecek. Veri kurtarma yada kilidi kaldırıp telefonun içeriğini gizlenmemiş bir şekilde size asla teslim etmez. Sebebi ise çok mantıklıdır. Servise verdiğinizde kilidi kırdığında kişisel bilgilerinize servis erişecek. Bu da onlar için büyük sorumluluktur. Hiç bir yetkili teknik servis sanırım bunu göze almaz. En azından sony’nin yapmadığını biliyorum.

Peki Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlamak için yazılım nasıl güncellenir?

Normal yazılım güncelleme işine benzese de sony xperia xa ultra’da USB koruması olduğu için dosya aktarma ekranına geçmek için kilidi kaldırmanız lazım ancak kilit kaldırılamadığı için sanki yazılım ile de güncelleyemeyecekmiş gibi olacaksınız. Telaşa kapılmayın ve aşağıdaki adımları izleyin. Öncesinde Sony Xperia Companion uygulamasını buradan indirip bilgisayarınıza kurun.

Videoyu’da izleyebilirsiniz:

1- Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlamayın. İlk önce masaüstünden sony XperiaCompanion yazılımını bilgisayara yükleyin. Masa üstüne çıkan ikonuna çift tıklayıp çalıştırın.

2- Yazılım açıldığında ” yazılım onarıma” tıklayın.

Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlamak için yazılım nasıl güncellenir?

3-“Cihazım algılanamıyor veya başlatılamıyor yada bir smart 3 ” yazısının karşısındaki kutucuğa bir tik atın. ve sonraki butonuna tıklayın.

Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlamak için yazılım nasıl güncellenir?

4- Yeni ekranda xperia telefon veya tablet ‘e tıklayın. Ve sonraki butonuna tıklayın.

 xperia telefon veya tablet yazılım güncelleme

 

5- Klasik yazılım güncelleme ekranı ile karşılacaksınız. Evet google hesap bilgilerimi biliyorum kutucuğuna tik atıp sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin

google hesap bilgileri

6- Başlatılıyor ekranı gelecek burada biraz uzun sürecek bekleyeceksiniz.

ekran kilidini kırma- yazılım güncelleme

7- Sonrasında yazılım onarım ekranı ile karşılaşacaksınız. Şimdi burada telefonu bilgisayara bağlamak gerekiyor. ekran yönergesinde cihazı kapatın ve 5 saniye bekleyin diyor.

 yazılım onarım ekranı.

8- Sırası ile cihaz kapalı iken ses seviyesi tuşuna basılı tutuyorum ve ses kısma seviyesi tuşuna basılı tutarken usb kablonun diğer ucunu bilgisayara takıyorum.

9- Uygulama otomatik olarak diğer adıma geçecektir .Bu aşama biraz uzun sürecek beklemelisiniz. Sonrasında artık telefon sıfırlanmış olacaktır. Ve artık normal olarak android kurulumunu yapabileceksiniz.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Android’de Ekran Kilidi Nasıl Kaldırılır 

Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma

Android de Ekran Kilidini Ses Ayar Tuşu İle Aç

Kilit Ekranda Sahip Bilgileri Görünsün

Telefonun Ekranında Ne Varsa Asistan Sesli Okusun 

Ekran Kapalı Olsa Bile Hemen Kamerayı Aç 

Sony XA Ultra Android 7.0 Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır

Android Cihazlarda Ertelenen Güncellemeler Nasıl Yapılır

Gmail Hesabı Yazmadan Android Telefon Nasıl Kurulur?

Android Telefon Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır

Android Telefonu Kurarken Ücrete Tabi Olmayalım

Android Cihazlarda Ertelenen Güncellemeler Nasıl Yapılır

Android Cihazınızı Hangi Gmail İle Kullanıyorsunuz

Android Telefonlarda Gmail Oturumu Nasıl Kapatılır?

Android Telefonda Gmail Hesabı Nasıl Kaldırılır? 

Sony Xperia Companion Kurulumu Ve Ayarları

Sony XA Ultra Nougat Güncellemesi Sonrası Yazılım Onarımı

Androide Gmail Hesabı Eklemeden İkinci Kullanıcı Ekle 

“Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma” üzerine 13 yorum

 1. Telefonum xperia z serisi çocuklar oynarken tuş kilidi koymuşlar açamıyorum internetten baktım ses düğmesi pover düğmesi yazmışlar uyguladım hiç birşey olmuyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 2. Çocuklara bıraktığım eski sony telefona desen koyup unutmuşlar, tabi gmail hesabı da rasgele bişey girmişler. yukarıdaki işlemlerle cihazı sıfırladım ama gmail hesabı şifre olayına hiç dikkat etmemişim. Sıfırladıktan sonra deseni hatırladık diye geldiler 🙁 Sonra gmail hesabını nasıl açacağım bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

  Cevapla
   • @Tuba

    Cevabınız için teşekkürler. Son çare telefoncuya götürdüm, halletmiş adam. Ben telefonu formatlayınca “baba salyangoz şekli yaptıydım ben” diye gelmesinin kârı(!) giden 50 liram ve nasıl açarım diye bilgisayar başında geçirdiğim onca zamanım oldu (Bir başka telefoncu 100 lira istemişti) Bir yandan da kötü bir durum çünkü telefonun çalınmasına karşı bir güvenlik tedbiri bu aslında ama hırsıza kilit dayanmaz atasözü geçerliliğini hep koruyacak gibi.. Aynısından ikinci bir Sony daha var şarj yer bozuktu, onu da yaptı adam (80 liraya) ama ona da desen koymuş çocuklar -tabi hatırlamıyolar- bi 50 lira da ona vereceğim anlaşılan.

    Cevapla
 3. Merhabalar dediklerinizi yaptım fakat 6. adımdan sonra hiçbir şey olmuyor. Telefon kapalıyken pc ye takıyorum sesi kısma tuşuna basarak, fakat pc ye takınca telefon şarj olmaya başlıyor sadece başka bir şey olmuyor yardım edebilir misiniz acaba? Veya başka bir yöntem ile sıfırlayabilirsem de olur. Teşekkürler.

  Cevapla
  • @Hira

   Merhaba, anladım ama sesi açma tuşuna basarken bilgisayara taktığın da o ekrana atlamıyorsa USB kablosu bozuk olabilir. Başka bir USB kablosu ile dener misin. Yada Bilgisayarda farklı bir USB portunda dene.

   Cevapla
 4. Sony telefonların kilidinin bu şekilde sıfırlandığını bilmiyordum , her android te oluyorsa yolda telefon bulanlar veya hırsızların şine yaraycaktır fakat gerçekten telefon kilidini unutanlar için inanılmaz bir yöntem , elinize sağlık

  Cevapla
  • @Güven başaran

   her telefonda şifreyi kırma yöntemi var. Ancak sanırım her yöntemde veriler siliniyor. Öyle olmasını umut ediyorum. 🙂 Aksi halde pek çok kişisel veri hırsızların eline geçer.Sadece mal kaybı olmaz özel resimler, notlar ve mail adresleride çalınmış olur. Teşekkürler.

   Cevapla

Yorum yapın