Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma

Android'de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma-www.ceofix.com

Telefonun ekran kilidini unutmak her zaman olasıdır. Özellikle de kilidi yeni oluşturdu iseniz kafanızda dalgın ise o an ekran kilidini hatırlamayabilirsiniz. Dolayısı ile unutulan ekran kilidini açamazsınız. Diğer türlü ekran kilidini unutmak pek mümkün değildir. Sadece birilerinin telefonunu ele geçirdi iseniz kilidi kırmak istersiniz. Ancak bu çok yanlış bir eylemdir.

Unutulan ekran kilidi nasıl kaldırılır ve telefon kullanılabilir hale gelir derseniz çözümlere bir göz atalım.

1- Kayıp telefonlar için sony’nin my xperia servisi vardı ancak kapandığı için kullanılamaz. Telefon modellerine göre myxperia üzerinden kilidi değiştirebiliyordunuz. Ancak myxperia servisi artık kapatıldı ve google cihazımı bul servisine yönlendirildi. Aynı işlemi şayet cihazınız destekliyor ise cihazımı bul üzerinden ekran kilidini değiştirebilirsiniz. Bu şekilde veri kaybı yaşamazsınız. Lakin Cihazınız kapalıysa veya İnternet bağlantısı yoksa servis çalışmayacaktır.  Ayrıca bazı telefon modellerinde ekran kilidini değiştirme özelliği de yoktur. Yani çok sağlıklı değildir.

2- ADB şifre dosyasını silme işlemi olsa bile yine bazı cihazlar izin vermeyebilir. ( denemedim)

3- TWRP ile olabilir. Rootlu cihazlarda çalışır. (denemedim)

4-Android 4.4 ve altı işletim sistemine sahip cihazlarda desen kilidi yanlış girildiğinde desenimi unuttum bağlantısına tıklayıp google hesabınız ile şifre değiştirilse de yeni nesiller için bu mazide kaldı. Android 4.4 kullanıcıları ise hala bu yöntemi kullanabilirler.

5- Üçüncü parti yazılımlar. Denemesem dahi  3. parti yazılımda büyük risk olur. Pek güvenmemek lazım sebebi ise kötü niyetli yazılımlar ile başınız ağrıyabilir.

 

6- Telefonun kilidini en sağlam yazılımı güncelleyerek kaldırabilirsiniz. İşte bende tam olarak bunu anlatacağım. Yazılım güncellemede tüm verilerinizin silineceğini unutmayın. Lakin yetkili servise de götürseniz yetkili servis de sıfır risk almak isteyeceği için telefonun yazılımını güncelleyip size verecek. Veri kurtarma yada kilidi kaldırıp telefonun içeriğini gizlenmemiş bir şekilde size asla teslim etmez. Sebebi ise çok mantıklıdır. Servise verdiğinizde kilidi kırdığında kişisel bilgilerinize servis erişecek. Bu da onlar için büyük sorumluluktur. Hiç bir yetkili teknik servis sanırım bunu göze almaz. En azından sony’nin yapmadığını biliyorum.

Peki Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlamak için yazılım nasıl güncellenir?

Normal yazılım güncelleme işine benzese de sony xperia xa ultra’da USB koruması olduğu için dosya aktarma ekranına geçmek için kilidi kaldırmanız lazım ancak kilit kaldırılamadığı için sanki yazılım ile de güncelleyemeyecekmiş gibi olacaksınız. Telaşa kapılmayın ve aşağıdaki adımları izleyin. Öncesinde Sony Xperia Companion uygulamasını buradan indirip bilgisayarınıza kurun.

Videoyu’da izleyebilirsiniz:

1- Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlamayın. İlk önce masaüstünden sony XperiaCompanion yazılımını bilgisayara yükleyin. Masa üstüne çıkan ikonuna çift tıklayıp çalıştırın.

2- Yazılım açıldığında ” yazılım onarıma” tıklayın.

yazılım onarım-ceofix.com

3-“Cihazım algılanamıyor veya başlatılamıyor yada bir smart 3 ” yazısının karşısındaki kutucuğa bir tik atın. ve sonraki butonuna tıklayın.

Cihazım algılanamıyor veya başlatılamıyor yada bir smart 3

4- Yeni ekranda xperia telefon veya tablet ‘e tıklayın. Ve sonraki butonuna tıklayın.

 xperia telefon veya tablet yazılım güncelleme-www.ceofix.com

5- Klasik yazılım güncelleme ekranı ile karşılacaksınız. Evet google hesap bilgilerimi biliyorum kutucuğuna tik atıp sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin

google hesap bilgileri-www.ceofix.com

9- Başlatılıyor ekranı gelecek burada biraz uzun sürecek bekleyeceksiniz.

ekran kilidini kırma- yazılım güncelleme - www.ceofix.com

6- Sonrasında yazılım onarım ekranı ile karşılaşacaksınız. Şimdi burada telefonu bilgisayara bağlamak gerekiyor. ekran yönergesinde cihazı kapatın ve 5 saniye bekleyin diyor.

 yazılım onarım ekranı.ceofix.com

7- Sırası ile cihaz kapalı iken ses seviyesi tuşuna basılı tutuyorum ve ses kısma seviyesi tuşuna basılı tutarken usb kablonun diğer ucunu bilgisayara takıyorum.

 

8- Uygulama otomatik olarak diğer adıma geçecektir .Bu aşama biraz uzun sürecek beklemelisiniz. Sonrasında artık telefon sıfırlanmış olacaktır. Ve artık normal olarak android kurulumunu yapabileceksiniz.

Android telefon yazılım güncelleme sonrasında nasıl kurulur konusuna ise aşağıdaki linke tıklayıp ulaşabilirsiniz.
Sony XA Ultra Android 7.0 Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır

Android Cihazlarda Ertelenen Güncellemeler Nasıl Yapılır

Gmail Hesabı Yazmadan Android Telefon Nasıl Kurulur?

Android Telefon Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır

Android Telefonu Kurarken Ücrete Tabi Olmayalım

Android Cihazlarda Ertelenen Güncellemeler Nasıl Yapılır“Android’de Unutulan Ekran Kilidini Sıfırlama-Kırma” üzerine 6 yorum

 1. 6. bölümde basılı tutarak bağlıyorum ama olmuyor nedenini anlamadım.

  Cevapla
  • OLmuyor derken? neolmuyor aldığın hata ne? Ve telefonun sony xperia xa ultra mı?

   Cevapla
 2. Merhaba, hangi bu işlemi gerçemleşyirdikten sonra mail ve şifreyi de hatırlamam gerekecek değil mi?

  Cevapla
 3. Sony telefonların kilidinin bu şekilde sıfırlandığını bilmiyordum , her android te oluyorsa yolda telefon bulanlar veya hırsızların şine yaraycaktır fakat gerçekten telefon kilidini unutanlar için inanılmaz bir yöntem , elinize sağlık

  Cevapla
  • her telefonda şifreyi kırma yöntemi var. Ancak sanırım her yöntemde veriler siliniyor. Öyle olmasını umut ediyorum. 🙂 Aksi halde pek çok kişisel veri hırsızların eline geçer.Sadece mal kaybı olmaz özel resimler, notlar ve mail adresleride çalınmış olur. Teşekkürler.

   Cevapla

Yorum yapın