Android Telefonda İnternette Güvenli Gezinti Nasıl Sağlanır

Android Telefonda İnternette Güvenli Gezinti Nasıl Sağlanır

Gizlilik günümüzde her zamankinden daha önemli. İnsanlar artık internette kendilerinin ne kadar takip edilebileceğini biliyor ve bunu önlemek için adımlar atıyor. Elbetteki bilinçli kullanıcı olmak güzel. Web tarayıcıları, herhangi bir cihazdaki en önemli uygulamalardan biridir. Web’de gezinirken doğru özelliklere ve performansa sahip olmak, tüm deneyiminizi, gizliliğinizi ve güvenliğinizi tam anlamıyla değiştirebilir.

Android Telefonlarda Bulunan Tarayıcılardaki Güvenlik ve Gizlilik:

Telefonunuzda Chrome, Firefox veya başka bir web tarayıcısı kullanıyor olabilirsiniz. Tüm aramalarınız İSS’niz, Google ve muhtemelen diğerleri tarafından görülebilir. Göz atma etkinliğinizin izlenmesini ve kaydedilmesini durdurmanın bir yolu, özel bir web tarayıcısı kullanmaktır. Lakin özel bir tarayıcı kullanmanın tamamen güvenli bir çözüm olmadığını bilmelisiniz. Örneğin, İnternet Servis Sağlayıcınız neyi aradığınızı ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmeye devam edecektir. O zaman  özel bir tarayıcı ne işime yarayacak diyebilirsiniz haklısınız: Özel bir tarayıcı sadece arama sorgularınızın kaydedilmesini durdurur ve ziyaret edilen sitelerin geçmişini tutmaz. Ama buda yeterli değildir.

Tam güvenlik için neler sağlanmalı :

Tarayıcıların, Web sitelerinin çevrimiçi hareketlerinizi izlemesini engelleyen özelliği olmalı.

Pop-up’lar ve kötü amaçlı reklamlar için engelleyiciler olmalı.

VPN ve birde antivirüs yazılımı kullanmalısınız.

Doğru olanı bulmak her zaman çok önemlidir. Ama çok zorda değildir.

Piyasadaki en popüler tarayıcı olan Chrome, en güvenilir seçenektir, çünkü her web geliştiricisi, bir web sitesi oluştururken Google’ın tarayıcısını dikkate alır.

Google Chrome çoğu Android kullanıcısı için en iyi tarayıcı olarak öne çıkıyor ve muhtemelen en iyi Android telefonlar da dahil olmak üzere telefonunuzdaki varsayılan tarayıcıdır. Masaüstü ve mobil sürümler arasında kolay senkronizasyona ek olarak, Android için Google Chrome, mobil ödemeler, güvenli depolama, veri tasarrufu modu, düzinelerce dilde otomatik çeviri,  pop-up’lar ve kötü amaçlı reklamlar için engelleyiciler dahil olmak üzere kullanıcıyı koruyucu özellikler içerir.

Google Chrome tarayıcısının ayarlarında Masaüstü senkronizasyonu, reklam engelleme  ve Gizli tarama seçeneklerini menülerinde bulabilirsiniz. Yine de tarama verilerinizin gizliliğinden şüphe edecek olursanız yada chrome kullanmayı sevmiyorsanız alternatif olarak sizin için  Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları sizler için araştırdık. İnternette gezinmek için bu arama motorlarını da kullanabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 27 Eyl 2020-GÜncellenme tarihi: 13-11-2022

“Android Telefonda İnternette Güvenli Gezinti Nasıl Sağlanır” üzerine 3 yorum

  1. Son derece faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık , Chrome şimdilik en iyisi gibi görünüyor umarım ilerde bozmaz

    Yanıtla

Yorum yapın