Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

Excel’de Bir hücre için yazı stilini, rengini, ortalamasını, dolgu olarak biçimlendirdiniz. Peki aynı biçimi birden fazla hücreye uygulamak isterseniz ne yaparsınız? Bugün Excelde işleri kolaylaştıralım. Bir belge hazırlarken belirli hücrelere stil verdiniz. Kalınlık , dolgu, yazı boyutu ve ortalı yada kenara yaslı bir yazı stili belirlediniz. Ve bu stili birden çok hücreye ve ayrı ayrı hücrelere uygulamak isterseniz her bir hücre için uğraşmanıza ve  özelleştirdiğiniz aynı renkleri tutturmak için çaba göstermenize gerek yok.

Ufak bir işlem ile Excel’de hiç bir yazınız bozulmadan hücredeki stili diğer hücredeki yazıya uygulayabilirsiniz. İşte adımları.

1- Excel’i açın.

2- Excelde oluşturduğunuz ve yazı stilini belirlediğiniz hücreye tıklayıp seçin. Yeşil bir çerçeve olacaktır.

3- Sol üst köşede biçim boyacısı var. Boya fırçası simgesine tıklayın.

4- Biçim boyacısına tıklar tıklamaz seçtiğiniz hücrenin kesik çizgiler ile seçili olduğunu göreceksiniz. Bu hücre stilinin kopyalandığını gösterir.

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

5- Hücre stili otomatik seçili iken , siz rengini değiştirmek istediğiniz hücreye tıklayın.

6- Anında seçili olan hücre stili diğer hücreyede uygulanacaktır.

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

7-Birden fazla hücreyide seçebilirsiniz. Örneğin yine uygulamak istediğiniz hücreyi seçip , sol üst köşedeki biçim boyacısı simgesine tıklayıp değiştirmek istediğiniz hücreye gelip aşağı doğru sürüklerseniz aşağıdaki tüm hücreler aynı biçimlenecektir.

8- Aynı biçimlendirmeyi aralıklı olan hücrelere uygulamak istersenizde uygulamak istediğiniz hücreyi seçin, biçim boyacısına çift tıklayın. Ve biçimi uygulamak istediğiniz hücrelere tek tek tıklayın.

Bu konularda ilginiz çekebilir:

Excelde Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır

Excel’de Hücre Oluşturma Ve Toplama İşlemi

Excel Hücrelerde Farklı Para Birim Simgesi Nasıl Kullanılır

Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2017 – editlenme tarihi 28 – eylül 2023

“Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır” üzerine 6 yorum

 1. Çok teşekürler uzunca bir excel dosyasındaki başlıkları tek tek yapmıştım keşke bu yazıdaki ipucunu daha önceden bilseydim , çok işime yaraycak.

  Yanıtla
  • @Burhan duru

   Selam, bu ipucunu bende sonradan öğrendim. Benimde yaptığım oldu tek tek . Ancak gereksiz çok kısa sürede bu işlem ile zamandan kaznıyorsunuz.

   Yanıtla

Yorum yapın