Windows 10’da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü Tam Siyah Olsun

Bazı insanlar siyah sever. Ve bilgisayarda görev çubuğunu siyah, başlat menüsünü ve başlık çubuklarını da siyah kullanmak ister. Ama Microsoft ayarları buna izin vermez. Lakin Windows 10 ‘da tam siyah renkte bir görev çubuğuna sahip olmak zor değil.

Windows 'da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsünü Tam Siyah Olsun

Windows 10 ‘da iki çeşit tema vardır. Açık ve koyu. Açık  tema varsayılan olarak geliyor. Koyu tema ise aslında tam olarak siyah gelmediği için de kullanıcılar tarafından sevilmiyor. Lakin koyu temaya aldığınızda çeşitli renklerde kullanılabilir. Ama her ne renk verirseniz verin asla tam siyah olmaz.

Windows 10 temasını tam siyah yapmak için şu adımları izleyin:

Windows 10 temasını tam siyah yapmak için Pure Dark.exe isimli yazılımı kullanacağız. Portable (kurulumsuz ) ve ücretsizdir. Kullanıcıların Windows Temasını yönetmelerine yardımcı olan bir AIO (Hepsi Bir Arada) araçdır.

Makalenin sonundan indirin. İndirdikten sonra, Pure Dark.rar dosyasını ayıklayın ve Pure Dark.exe dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Pure Dark Theme Windows 10,  yazılımı basit bir arayüze sahiptir. Yazılım arayüzünde 8 Button göreceksiniz. Şimdi Pure Dark Theme Tool aracı nasıl kullanılır göz atalım. 

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

Pure Dark Theme Tool

 Windows 10 İçin Pure Dark Theme Tool Aracı 

1- Export (Backup)butonu ile ilk önce mevcut ayarınızı yedekleyin.

Pure Dark Theme Tool Windows 10 Theme

2- Dark Theme butonu ile Başlat Menüsü, Görev Çubuğu, Eylem merkezi, Başlık Çubukları ve Pencere kenarlıkları renklerini siyah yapabilirsiniz. Sadece tıklamanız yeterli.

Windows 'da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsünü Tam Siyah Olsun

3- Dark & Light App Mode butonu ise Windows 10 Ayarları ve dosya gezgini Koyu Mod veya açık mod yapar.

Windows 'da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsünü Tam Siyah Olsun

4- Themes butonu Windows 10 temalarını  açar.

Windows temalar

5- Import (Restore) butonu son aldığınız tema yedeğini geri yükler.

6- Colors butonu Windows 10 Başlat Menüsü, Görev Çubuğu, Eylem merkezi, Başlık Çubukları ve Pencere kenarlıkları renk seçeneklerini açar. Böylece istediğiniz rengi paletten seçebilirsiniz.

Windows renkler

7- Background color butonu ile , masa üstünüz için Düz renk seçeneklerini ayarlar uygulamasından açmanızı sağlar.

Windows arka plan

8- Inactive Window Color butonu önemli bir butondur. Windows 10’da etkin olmayan başlık çubuğu rengi varsayılan olarak beyazdır. Pure Dark temasını kullanmaya başladığınızda ise aktif olmayan pencere rengi gri renge dönüşür. Ancak Windows’ta etkin başlık çubuğunun rengini özelleştirebilirsiniz. Etkin olmayan başlık çubuğunun rengini değiştirmek için üzerine tıklayın. Açılır pencerede, Değer verisi kutusu altında seçtiğiniz rengin bgr değerini yazın ve Tamam’ı tıklayın. Tercih ettiğiniz rengin bgr değerini google’da aratmanız gerekebilir.

Windows 'da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsünü Tam Siyah Olsun

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Windows 10’da Color Control İle Renkleri Özelleştirelim

Windows 10: Görev Çubuğu Rengi Özel Tema’da Neden Değişmiyor

Görev Çubuğu Sağtuş Menüsü Nasıl Açık Renk Yapılır 

Görev Çubuğunun Rengi Nasıl Siyah Yapılır? 

Windows 10’da Sadece Görev Çubuğunun Rengini Değiştir

Windows 10 Görev Çubuğu Rengi Değişmiyor 

Windows 10’da Tema Nasıl Değiştirilir?

Duvar Kağıdına Göre Tema Rengi Otomatik Değişsin

▼Download▼ Şifre:ceofix

“Windows 10’da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü Tam Siyah Olsun” üzerine 33 yorum

 1. Elinize sağlık, bu kadar gereksiz soru soran herkese nasıl böyle nazik olabiliyorsunuz anlayamadım gerçekten

  Yanıtla
 2. uygulamayı indirdim başarılı bir şekilde kurdum ve kullanıyorum ama şimdi kaldırmak istiyorum uygulamayı silmek istediğimde kullanıyor uyarısı verip silmiyor nasıl silebilirim

  Yanıtla
  • @ogeretsu tanaka

   Uygulamayı indirdin ve kurdun? Nasıl kurdun ki? Görev çubuğunu siyah yapma uygulaması ismi Pure dark theme tool ‘dur. Ve Portabledir. Portable’nin anlamı kurulumsuzdur. Yani program kaldırda kurulu bir uygulama göremezsin. Kaldırmak istersen siyah temayı eski haline alırsın ve Pure dark theme tool klasörüne sağ tıklayıp silersin. hepsi bu istersen bir ekran videosu at. Ne yapıyorsun? Nasıl yapıyorsun görmek isterim.

   Yanıtla
 3. merhaba ben bilgisayarımı ful siyah yapmak için indirdim ayıkladım herşeyi yaptım ama karşıma windows bilgisayarınızı korudu diye bir yazı çıkıyor söylediğiniz her şeyi yaptım fakat kesinlikle uygulamayı çalıştırmıyor

  Yanıtla
  • @İrem

   Merhaba! Bu sorun karşısında Windows güvenliğinden bütün isteklere alta doğru oka tıklayarak izin vermeniz gerekiyor. Sonra ise eylemleri başlat diyerek karşınıza bir ekran çıkıcak izin verin ve sonra uygulamanın keyfini çıkarın!!!

   Yanıtla
  • @melisa

   Hiç bir şey olmaz. Kullanmak istemiyorsan yedek aldı isen geri yükle yedeğini bilgisayarın eskisi gibi olur. YOk öyle kalsın diyorsa yine sorun olmaz. GÖnlün rahat olsun. 💛👍

   Yanıtla

Yorum yapın