Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?

Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?

Android cihazlarda küçük yazı boyutuna takılıp kalmayın! Cep telefonlarının kocaman ekranları var ancak yazıları küçük diye şikayetçi olabilirsiniz. Özellikle de bazen yazı boyutunu kolay okuma gibi sebeplerden dolayı arttırmak isteyebilirsiniz.

Aslında yazı boyutunu artırmak oldukça kolay olmasına karşın 4 tanede yazı tipi boyutu var. Standart olarak normal gelen ayarı dilerseniz daha küçük yazı fontu ile değiştirebileceğiniz gibi okumayı oldukça kolaylaştıran çok büyük yazı fontunu da tercih edebilirsiniz.

Özellikle görme ile sorunu olan kişilerin telefon ekranlarına çok zor baktığını da gözlemleyebiliyorum.

Bu sebepledir ki yazı fontunun telefonda oldukça büyük önemi var. Geçtiğimiz günlerde zaten simge boyutunun nasıl büyütülebileceğiniz, anlatmıştım. Hemen makale sonundaki linke tıklayıp o konuya da ulaşabilirsiniz. Simge boyutlarını büyütmek de dokunmatik ekrana daha kolay bir dokunuş yapmanızı sağlıyor.

Android telefonda yazı boyutu nasıl büyür?

1- Menülerden ayarlara tıklıyoruz.

2- Sonra ekrana tıklıyoruz. Yazı tipi boyutunu buluyoruz ve tıklayıp seçimimizi yapıyoruz, Küçük, normal, büyük, çok büyük. Ben farkındalık oluşturmak için normal boyutta kullandığım yazı fontunu çok büyük olarak değiştirdim.

Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?

Yada bazı telefonlarda yine aynı yoldan gidildiğinde bir yazıyı büyütmek için bir skala bulabilirsiniz.

Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?

Yazı fontu ile simge boyutunu da büyüttüğümüzdeki ekran görüntüsü, Sağdaki resimde yazı tipi normal simge küçük, soldaki resimde ise yazı boyutu çok büyük simge büyük:

Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?

Tavsiye konular:

Android Cihazlarda Büyüteç

Android Telefonda Büyük Simgeler Kullanma

Yayınlanma tarihi: 22 Kas 201 – editlenme 29-03-2020

“Android Cihazımızda Yazı Boyutu Nasıl Büyütülür?” üzerine 4 yorum

 1. Ekrandaki yazıları zor görüyordum yazıyı büyütünce sorun ortadan kalktı teşekürler.

  Yanıtla
 2. Çok teşekürler , böyle bir ayar olduğunu bilmiyordum sayenizde öğrendim , bizim bir arkadaşa yazısı büyük cep telefonu arıyorduk artık istediğimizi alabiliriz , mesela az önce baktım bendeki Galaxy s3 te aynı ayar : uygulamalar – ayarlar – cihazım – Ekran – yazı tipi boyutu kısmından ayarlanabiliyormuş Hayret cidden , Allah razı olsun

  Yanıtla
  • @Çetin

   Rica ederim. Yararlı olmasına sevindim. Açıkçası büyük yazılı telefon arayanların olduğunu bilmiyordum. Ama bazı kişilerin yazı fontları ile sıkıntı yaşadığını biliyorum ve görüyorum. Geri bildirim için asıl ben teşekkür ederim.

   Yanıtla

Yorum yapın