NotePad Plus İle Belgede Benzer Cümle Arama

notepad++

CTRL+C mi CTRL+F mi? Yoksa Sadece CTRL+F mi?

Normalde bir metindeki var olan kelimeleri yada cümleleri diğer metinde ararken CTRL+Cv e CTRL+F tuş kombinasyonu ile arama yaparız. Ancak Windows’un note pad’i uzun kelime taratmamız için ideal değildir.

Yani uzunca bir yazıyı CTRL c yapıp kopyalasak ve diğer metine gelip CTRL+F tuşkombinasyonu ile aramayı aktif edif edip taratsak çok uzun kelimeler olduğu için hata alırız. Ancak Notepad++ ile aynı şekilde değil.

Bunun için ek yazılım olarak Notepad++ ‘ı tercih edebilirsiniz.

Notepad Plus ile iki metin dosyası arasında cümle taratma!

Evet notepad++ ile iki farklı metinde aynı cümlelerin olduğu kısım taratacağız. Bakalım bulabilecek mi?

Bu karşılaştırma genellikle kodlama yapanların işine çok yarayacağını söyleyebilirim.

Karşılaştıracağımız iki metin belgesi, yada diğer dosya türleri de olabilir, js, css, php gibi notepad++’ın okuyabileceği tüm dosya türlerinde bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Birinci Metin:

İki benzer dosyayı de notepad++’ın içine attıktan sonra taratmak istediğimiz cümleyi kopyalıyoruz ve CTRL+F tuş kombinasyonunu kullanıyoruz.
Bu belgede işimiz bu kadar. Hemen diğer benzeri olan taratmak istediğimiz belgeye geçiyoruz ve zaten açık olan ekrana tıklayıp sonrakini bul’a tıklıyoruz. Ve belgenin içinde aynı cümlenin geçtiği yerleri tespit etmek için sonrakine tıklıyoruz.

İkinci Metin:

ilk sonraki ye tıkladığımızda pencere zaten aktif oluyor. Sonrasında düzenlemek istediğimiz yerleri düzenleyebiliyoruz.

Notepad Plus’da elbette CTRL+C ile metni kopyalayıp sonrasında CTRL+F ve CTRL+V ile kutucuğa yapıştırıp arama yapabilirsiniz ancak bu oldukça uzun ve zaten karışıklıklara sebep verecek bir arama yöntemi olacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir