Metin Belgesindeki Satır Boşluklarını Tek Tık İle Kaldır

Metin Belgesindeki Satır Boşluklarını Tek Tık İle Kaldır-www.ceofix.com

Elimizde bir metin belgesi var sıralanmış liste halinde aralarında hep boşluk var diyelim. Metin belgesindeki satır aralarındaki boşlukları tek tek uğraşmadan bir kerede kaldırabiliriz.

Bir metin belgesi içeriğinde oldukça fazla satır boşluğu var. Ve bu metin belgesindeki satır aralarındaki boşlukları kaldırmak istiyoruz. Elbetteki bu işlemi bir Excel ile çok kolayca yapabiliriz. Ancak excel’e alternatif olarak notepad++ ‘ı da kullanabilirsiniz. Notepad++’ın bazı özelliklerine daha önceki konularımızda da değinmiştim ve “Notepad plus nerden indirilir , portable olarak nasıl kullanılır ve Notepad Plus İle İki Metin Dosyası Nasıl Karşılaştırılır” konusuna hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bugünkü konumuzda ise Notepad++ ile metin belgesindeki satırlarca notun aralarındaki boşlukları kaldıracağız.

Metin Belgesindeki satır boşluklarını hızlıca nasıl kaldırılır?

Aşağıdaki örnek bir metin belgesi var. İçeriğindeki url’ler arasında belirsiz boşluklar var. Ve bu Url’ler satırlarca.

Metin Belgesindeki satır boşluklarını hızlıca nasıl kaldırılır-www.ceofix.com

Yapmamız gereken çok basit. Metin belgesinin içeriğinin hepsini kopyalayalım. Bunun için CTRL+A ile tümünü seçip sağ tıklayıp kopyalyabilirsiniz.

Şimdide Notepad++’ı açalım ve CTRL+V ile tüm içeriği yapıştıralım.

Şimdi sıra geldi tüm boşlukları almaya.

Notepad++’ın üst menüsünden düzenle butonuna tıklayalım. Ve Satır işlemleri menüsündeli tüm satırları kaldır alt menüsüne tıklayalım.

satırları kaldır - www.ceofix.com

SONUÇ:

Bu işlem sonunda tüm satırlar alt alta gelecektir. Ve artık isterseniz notepad plusdaki yaptığınız işlemi txt. dosyası olarak kaydedebileceğiniz gibi yine kopyala yapıştır olarak da metin belgesine alabilirsiniz. Ancak bence buna gerek yok. Dosya farklı kaydet’e tıkladığınız dosyanıza isim verip .txt formatında kaydedebilirsiniz.

İLginizi çekebilecek diğer konular:

NotePad Plus İle Belgede Benzer Cümle Arama

Not Defterinde Yanlış Yazıları Düzelt

Not Defterinde Sözcük Kaydır

Windows Not Defterinde Tarih Ve Saatli Not Nasıl Oluşturulur“Metin Belgesindeki Satır Boşluklarını Tek Tık İle Kaldır” üzerine 2 yorum

  1. Harkulade bir paylaşım çok işime yarayacak , bunun için uğraşıyordum , excel hem ücretli hemde her bilgisayarda bulunmuyor , elinize sağlık

    Cevapla
    • Evet bazen çok iyi oluyor. Bİlgisayar emanet oluyor notepad++ ise portable. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

      Cevapla

Yorum yapın