Windows 11’de Başlat, Görev Çubuğu Neden Gri Görünüyor?

Windows’11 Başlat menüsü, görev çubuğu ve eylem merkezinin rengi griden başka bir renge değiştirebilirsiniz.

Windows 11'de Başlat, Görev Çubuğu Neden Gri Görünüyor?

Temanızı değiştirmezseniz veya Windows modunuzu özel moda ayarlamazsanız Windows 11’de Başlat menüsünde ve görev çubuğunda vurgu renkleri ayarlayamazsınız.
Çünkü varsayılan olarak Windows 11 ve Windows 10 sürümlerinde, Görev Çubuğu, Başlat menüsü, işlem merkezini etkileyen ve onları gri renk yapan Light ( Açık ) tema vardır. Ancak Windows 11’de görev çubuğunda, uygulamalarda, başlat menüsünde görünen bu gri rengi değiştirebilirsiniz.

Windows 11’de Grileşen “Başlat, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi” nasıl değiştirilir?

Windows 10 gibi, Windows 11’de Özel renklere aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklayın, Ayarlar simgesine tıklayın.

Grileşen Başlat, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi

Ardından Kişiselleştirme’ye tıklayın ve Renkler’i seçin.

windows 11 temalar

Modunuzu seçin” bölümünü bulun ve sağdaki “Açık” altındaki açılır menüyü tıklayın ve Özel modu seçin. Özel seçeneği, Windows modu ve uygulama modu için ayrı ayrı farklı renk modu seçmenize olanak tanır.

Windows modu

Şimdi “varsayılan Windows modunuzu seçin” bölümüne gidin ve sağdaki Açık‘ın altındaki açılır menüyü tıklayın ve Koyu’yu seçin.

varsayılan Windows modunuzu

Karanlık modda olduğunuz için “Başlangıç , görev çubuğu ve işlem merkezi” seçeneği artık gri olmayacak. Bundan sonra, “Başlangıç ve görev çubuğunda vurgu rengini göster” ifadesini görene kadar sayfayı aşağı kaydırın.

Başlangıç ​​ve görev çubuğunda vurgu rengini göster seçeneğini etkinleştirin. Ve “Windows renkleri” bölümü, renk ızgarasından kullanmak istediğiniz rengi kontrol edin. Veya “Özel renkler” seçeneğini seçerek rengi daha da özelleştirebilirsiniz.

Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi renkleri

Alternatif olarak Koyu Tema Seçin

Kişiselleştirme ekranının üst kısmındaki “Uygulanacak Bir Temayı Seçin” bölümünün altından “Windows (Koyu)” temasını seçin.

Windows 11Koyu tema

Karanlık temada olduğunuz için “Başlangıç ve görev çubuğunda vurgu rengini göster” seçeneği artık gri olmayacak. Bundan sonra, “Başlangıç ve görev çubuğunda vurgu rengini göster“ifadesini görene kadar sayfayı aşağı kaydırın. Ve istediğiniz rengi seçin.

“Windows 11’de Başlat, Görev Çubuğu Neden Gri Görünüyor?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın