CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?

CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?-ceofix

Görev yöneticisinde çalışan programları kontrol ederken çalışan programlar arasında CodeMeter.Exe ‘yi gördüm. Daha önce hiç bu çalışan işlemi görmediğim için araştırmaya başladım. CodeMeter.Exe’nin windows bileşeni mi yoksa bir virüs mü olduğunu anlamak için bir kaç kontrol yaptım. Ve CodeMeter.Exe’yi araştırmaya başladım.

Öncelikle CodeMeter.Exe bir windows bileşeni değil. Virüs mü? Derseniz güvenliğiniz için büyük risk. Kısacası keylogger. Bilgisayarınıza siz farkında olmadan kurulur. Yani kesinlikle bir .exe ‘yi çalıştırdığınızda onunla birlikte gelmiştir. Ve arka planda çalışmaya başlamıştır. Program ekle -kaldırda bulamazsınız. Sadece görev yöneticisinde çalışan programlar arasında olduğu görülür.

 CodeMeter.Exe-ceofix.com

CodeMeter.Exe neler yapıyor?

Kullanıcının bilgisi olmadan bilgisayarınıza server kuruyor, geri planda çalışıyor ve tüm internet ve ağ trafiğini kontrol altında tutuyor. CodeMeter.Exe tüm işlemlerinizi izliyor. Gittiğiniz siteler, şifrelereniz vs. vs.

CodeMeter Wibu AG tarafından geliştirilmiştir. Lisanslı olduğu için kaspersky gibi virüs yazılımları zararlı olarak görmüyor. İşin tuhaf yanı kurduğunuz yazılım ile gelen CodeMeter.Exe yazılımı kaldırırken gitmiyor. Yani bir oyun yada program ile gelen böcek, siz oyunu yada programı kaldırsanız bile sisteminizde sizi takip etmek için duruyor.

CodeMeter genellikle bir hizmet olarak çalışır, bu nedenle CodeMeter’i makinenizden kaldırmak yerine bu hizmeti devre dışı bırakmak yeterli olsa bile hizmeti durdurduktan sonra silmeniz de mümkündür. Akılda şüphe kalmaması için ben silmeyi tercih ettim Peki nasıl yaptım işte sırası ile tüm adımlar:

Adım 1: CodeMeter servisini durdurma:

1- Klavyemizde windows+R tuşlarını basıyoruz ve çalıştır kutusuna aşağıdaki kodu yazın.

services.msc 

2- Hizmetler penceresi açılacaktır. Standart sekmesinde iken herhangi bir servis üzerine tıklayalım ve klavyemizden “C” harfine basalım. Ve CodeMeter Runtime Server isimli bir hizmeti orada hemen çalışırken göreceksiniz.

 CodeMeter Runtime Server-ceofix.com

3-CodeMeter Runtime Server’ı seçin ve sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.

CodeMeter.exe virüs mü - ceofix.com

4- Başlangıç türünden Devre dışı bırak‘ı seçin ve uygula tamam butonlarına tıklayın. 

codemeter runtime server -ceofix.com

5- Ardından CodeMeter Runtime Server’a sağ tıklayın. Ve durdur seçeneğini tıklayın.

CodeMeter Runtime Server servisini durdurma- ceofix.com

CodeMeter Runtime Server artık devredışı ve çalışmıyor.

CodeMeter Runtime Server

6- Her ihtimale karşı Başlangıçta codemeter ‘in çalışıp çalışmadığını görev yöneticisindeki başlangıç sekmesine tıklayıp kontrol edin.

7- codemeter’ın C:\Program Files (x86)\CodeMeter\Runtime\bin içinde halen exe’si duruyor ve çalışma olasılığına karşın tedbirimizi almalıyız.

8- codemeter’ın yeniden etkinleşmesini istemiyorsanız üst klasöre geçin ve codemeter’ın kurulduğu klasörü ile birlikte silin.

codemeter sil - ceofix.com

Codemeter’ın servisini silmek istiyorsanız CMD’yi  yönetici yetkilerinde çalıştırın. Aşağıdaki kodu çalıştırın. Servis silme ile detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

sc delete "CodeMeter.exe"

Codemeter’ın Reg kaydını silin:

Son olarak kayıt defterinde oluşan reg kaydını silmelisiniz. BUnun en kolay kolay yolu download linkindeki zip indirin ve .reg kaydına çift tıklayıp çalıştırın. onay penceresinde tamam butonuna tıklayın. Kayı t defterindeki .reg kaydı silinecektir.

indir

Windows 10 Exploit Protection Nedir Nasıl Yedek Alınır

Windows 10 İçin Ücretsiz AVG Antivirus İndir

Windowsu 10’U Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Windows Defender Virüs Uyarısı İle Dosyaları Mı Siliyor?“CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?” üzerine 18 yorum

 1. Çözüm için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  Cevapla
  • Rica ederim yorum için bende teşekkür ederim

   Cevapla
 2. iyi günler. bütün adımları uyguladım ancak görev yöneticisi başlangıç kısmında Codemeter Control Center hala görünüyor. sebebi nedir acaba?

  Cevapla
  • tüm adımları eksiksiz yaptığına emin misin? bilgisayarı yeniden başlat birde?

   Cevapla
   • Yorumu gönderdikten hemen sonra nerde hata yaptığımı farkettim :). Teşekkürler halloldu

    Cevapla
    • rica ederim Taner olmasına sevindim çok. teşekkürler geri bildirimin için 🙂

     Cevapla
 3. Çok teşekkür ederim.Sayenizde CodeMeter belasından kurtuldum.

  Cevapla
  • Rİca ederim 🙂 geçmiş olsun diyelim o zaman

   Cevapla
 4. Bu bela tesadüfen gözüme çarptı ve google search yapınca siz çıktınız. Öncelikle teşekkür ederim.
  Bu virüsü nasıl yedin derseniz 2 uygulama kurdum birinden biri attı bunu, biri recuva data recovery diğeri de encase adli bilişim programı ve tabi ikiside null. Lisanslı KİS olmasına rağmen engellemedi. İnşallah fazla bilgi gitmemiştir 🙂

  Cevapla
  • rica ederim. Ben nerden bulaştığını bilememiştim tespit etmeniz iyi olmuş. inşallah fazla bilgi gitmemiş olsun

   Cevapla
 5. cmd’den komutu girdiğimde erişim engellendi sonucunu veriyor silemiyorum ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Merhaba, öncelikle Adım 1: CodeMeter servisini Devre dışı bıraktınız mı? sonrasında durdurmanız gerekiyor durdunuz mu? codemeter’ın kurulduğu klasörü ile birlikte silmelisiniz. Ve CMD’yi yönetici yetkisinde çalıştırmalısınız. bunlara çok dikkat edin.

   Cevapla
 6. Selamlar,son işlemi yaptığımda kayıt defterine başarıyla eklendi diye uyarı verdi.Halbuki silmesi gerekmiyor muydu?

  Cevapla
  • silindi demez windows çeviri yine eklendi diyor. sorun yok.

   Cevapla
 7. Sağolun. Bilgisayarda virüs varmı diye görev yöneticisini kontrol ettim bunu gördüm. Hemen araştırdım bu site sayesinde kurtuldum. Hala kuşkulandığım için tam tarama yapıcam

  Cevapla
  • İmzalı olduğu için virüs programlarına takılmıyor. Ama yine de taratın. Şİddetle tavsiyem ise konudaki gibi codemeter’i def edin.

   Cevapla
 8. Çok teşekürler sırf bu yüzden format atmıştık arkadaşın bilgisayarına çünkü aynen yazdığınız gibi program ekle kaldırda yoktu , ama nerden geldi bilmiyorum , Ellerinize sağlık

  Cevapla
  • rica ederim. Evet kendini gizliyor. Pek sevmedim açıkçası. Hayırlı geceler.

   Cevapla

Yorum yapın