Windows’da Bölge Ayarları Nasıl Değiştirilir

 

Windows'da Bölge Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows 10 işletim sisteminizde bölge ayarları, konumunuzu ayarlamanız ile Microsoft Store, hava durumu gibi, uygulamaların doğru görüntülenmesini sağlar. Örneğin türkiye olarak ayarlamadığınız bir bölge ayarında hava durumu doğru görüntülenmez. Ayrıca, bulunduğunuz konuma bağlı olarak, tarihler, saatler ve para birimi için doğru biçimi otomatik olarak gösterilir. Windows kurulumunu yaparken bazen telaşdan bölge ayarlarını doğru seçmeyiz. Sonuç olarak da hava durumu ve benzeri uygulamaların varsayılan ayarlarında farkılık görürüz.

Bazende Tarih, gün, ay ve yıl sırasını değiştirmek, Tarih, gün, ay ve yıl ayracını değiştirmek, 12 yada 24 saatlik zaman gösterimlerini değiştirmek isteriz.  Windows 10 tarih ve saat biçimlerini istediğiniz herhangi bir şekile göre özelleştirmek için gerekli seçenekleri içeren esnek bir işletim sistemidir.

Eskiden denetim masasından bölge ayarları değiştirilebilirken şimdi yeni ayarlar arayüzünden de bölge ayarlarını yapabilirsiniz.

Windows 10’da konum ve bölgesel biçimler ayarları nasıl değiştirilir

1- Başlat menüsü > ayarlar > zaman ve dil menüsüne tıklayın.

2- Tarih ve saat sayfasında, tarih ve saat bölgesel biçimlendirme bağlantısına tıklayın.

3-Şayet yanlışsa “Ülke veya Bölge” bölümünün altında, doğru konumunuzu belirlemek için açılır menüden seçiminizi yapın. Ve ardından Veri biçimlerini değiştir bağlantısına tıklayın.

4-  Bölgesel biçim ayarında ” Veri biçimlerini değiştir” bağlantısına tıklayın.

Windows 10'da konum ve bölgesel biçimler ayarları nasıl değiştirilir

Takvim
Haftanın ilk günü
Kısa tarih
Uzun tarih
Kısa zaman
Uzun zaman

Adımları tamamladıktan sonra, bölge ayarlarınız tercihlerinizi yansıtacaktır. Ancak, yeni ayarların yürürlüğe girmesi için bazı uygulamaları kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.

Bu yolumuz modern arayüz ile ilgili idi. İkinci bir seçenek ise microsoft kaldırana kadar hala kullanımda olacaktır. Tabiki Eski denetim masasından ayarları değiştireceğiz.

Denetim Masası’ndan Tarih ve Saat Biçimlerini Değiştirmek İçin

1- Denetim masasını açın (sağ üst köşeden simgeler görünümüne) ve Bölge simgesine tıklayın.

2. Tarih ve saat biçimini görüntülemek için kullanmak istediğiniz dili seçin. Bu ayarın Windows ekran dilini eşleştir olarak bırakılması önerilir.

3- İstediğiniz tarih ve saat biçimlerini seçin.

Denetim Masası'ndan Tarih ve Saat Biçimlerini Değiştirmek İçin

4- Ek ayarlar bağlantısına tıklayın. Zaman sekmesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz herhangi bir özel zaman formatını seçin.

5- Tarih sekmesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz herhangi bir özel tarih formatını seçin. Uygulamak için Tamam’a tıklayın.

Windows’da Kış Saati Uygulaması Nasıl Kapatılır?

Birden Çok Saat Dilimi Görev Çubuğunda Nasıl Görüntülenir

“Windows’da Bölge Ayarları Nasıl Değiştirilir” üzerine 4 yorum

  1. Faydalı bir paylaşım , bence bu konum ve bölge ayarları kesinlikle düzgün olmalı yoksa dediğiniz gibi bazı uygulamalar sapıtacaktır , elinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın