Birinin Bilgisayarımı Kullandığını Nasıl Anlarım?

Birinin Bilgisayarımı Kullandığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayarınızı başka birinin kullandığından endişeleniyorsanız veya çocukların etkinliklerini kontrol etmek istiyorsanız, aşağıda bilgisayarınızdaki son etkinlikleri kontrol etmenin güvenilir bir yolunu bulacaksınız. Yakın zamanda birisinin bilgisayarınıza eriştiğinden şüpheleniyorsanız , erişim ayrıntılarını almak için aşağıdaki görevlerin tümünü kontrol edin.

 Windows Olay Görüntüleyiciyi Kullanın

Windows, bilgisayarınızdaki tüm kullanıcı etkinliklerini takip eder. Bilgisayarınızı başka birinin kullanıp kullanmadığını belirlemenin ilk adımı, kullanımda olduğu zamanları belirlemektir.

“Çalıştır”ı açın, “eventvwr.msc” yazarak ve “Tamam”a tıklayarak olay görüntüleyici uygulamasını başlatın.

eventvwr.msc

Olay Görüntüleyici’nin sol bölmesinden Windows Günlükleri’ni genişletin ve ardından Sistem’e tıklayın. Üst orta bölmede olayların listesini görüntüler.

Bilgisayar Olaylarını Kontrol Etmek için

Tarayıcı Geçmişini Kontrol Edin

Bilgisayarınızda hangi web sitelerinin ziyaret edildiğini kontrol etmek için Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Vivaldi, Opera vb. gibi her tarayıcının geçmişini kontrol etmelisiniz.

Son Düzenlenen Öğeleri Kontrol Edin

En son değiştirilen/açılan dosyayı görüntülemek için, Windows+R ile  “Çalıştır” iletişim kutusunu açın ve “recent” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Son Öğeler dizini şimdi Dosya Gezgini’nde açılacaktır. Değiştirme Tarihi sütun başlığına tıklayın ve öğeleri azalan düzende görüntüleyin. Simgeleri olmayan tanıdık olmayan dosyalar olabilir (bunlar muhtemelen geçici dosyalardır ve endişelenecek bir şey değildir.)

Windows’ta Keylogger’ı açın veya kapatın

Varsayılan olarak, Windows işletim sistemi bilgisayarınızın etkinlik geçmişini saklar. Etkinlik Geçmişi, birisinin bilgisayarınızı kullanma şeklini izlemek veya sınırlamak istediğinizde kullanışlı olabilir. Windows Etkinlik Geçmişinizi görüntülemek için şu adımları izleyin:

“Gizlilik ve güvenlik” seçeneğine tıklayın. Ardından, ekranın sağ tarafındaki “Etkinlik Geçmişi” ni tıklayın.

Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için “Etkinlik geçmişimi bu cihazda sakla” kaydırıcısını değiştirin.

Windows'ta Keylogger'ı açın veya kapatın

Eğer etkinleştiriseniz ( Varsayılan olarak etkindir) Bilgisayarınız artık çeşitli veri türlerinde (Uygulamalar, Ses, Arama, Göz Atma, Medya ve Konum) tüm Etkinlik Geçmişinizi görüntüleyecektir.“Birinin Bilgisayarımı Kullandığını Nasıl Anlarım?” üzerine 2 yorum

  1. Güzel ve bilgilendirici bir yazı , kullanıcıları şifrelerini paylaşmaz ise sıkıtı olacağını sanmıyorum

    Cevapla

Yorum yapın