Windows 10 Dosya Ve Klasörler Yazılımsız Nasıl Sıkıştırılır

4407 Görüntülenme

Windows 10 Dosya Ve Klasörler Yazılımsız Nasıl Sıkıştırılır

Bilgisayarımızda yada flash bellek , harici harddisk gibi depolama aygıtlarında yedeklediğimiz yada sakladığımız arşivlerin boyutu fazla ise sıkıştırarak depolama alanını arttırabilirsiniz.

Arşivlerinizi sıkıştırmak için  Winrar, 7zip gibi ek yazılım kullanabilirsiniz. Ancak yazılımsız olarakda  bilgisayarda Windows 10’da arşivleri zipleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Bugünkü yazımızda depolama alanından yer açmak için MB’Larca yada GB’larce olan dosyalarınızı yazılım kullanmadan sıkıştıracağız. Ayrıca depolama alanında yer açacağımız gibi bir ipucu da paylaşmak isterim. Bazen öyle durumlar oluyor ki Sohbet yazılımlarından arkadaşınıza resim atmak istediğinizde yada bir belge atmak istediğinizde,  sohbet yazılımı atacağınız belge türünü desteklemeyebilir göndermez, işte bu gibi durumlarda .zipleme işlevide çok işinize yaracaktır. Ve yine pek çok sohbet yazılımı attığınız resmi küçültebilir. Orjinal boyutta göndermek içinde ziplemek isteyebilirsiniz. Peki nasıl mı yapıyoruz? İşte yöntemleri:

Windows 10 Dosya yada klasörleri yazılımsız Zipleyelim:

Yöntem 1:

* Dosya gezginini açın. Ve ziplemek ( sıkıştırmak) istediğiniz dosya yada belgeleri seçin.

* Sağ tıklayın ve bağlam menüsünden “gönder” menüsünün üzerine gelin ve açılır bağlam menüsünden Sıkıştırılmış klasöre tıklayın.

Sıkıştırılmış klasör

Windows otomatik olarak bir isim  adlandıracaktır. Burada siz o ismi kabul edersiniz yada kendiniz istediğiniz isimle değiştirip kaydebilirsiniz.

ziplenen klasör ismi

Yöntem 2:

Yine dosya gezgininden ziplemek istediğiniz dosya veya klasörü seçin ve üst dosya gezginin üst paylaş sekmesine tıklayın. Zip ikonu tıklayın. Artık dosya veya klasörünüz ziplenecektir.

windows 10 dosya gezgini Zip ikonu

Son bir ipucu:

Şayet daha önce oluşturduğunuz bir zip arşivine dosya yada klasör eklemek isterseniz. Yapmanız gereken çok basit. Sadece .zip arşinin üzerine içinde olmasını istediğiniz dosyayı yada klasörü sürükleyip bırakın.

zip arşivine sürükle bırak

Hepsi bu kadar.“Windows 10 Dosya Ve Klasörler Yazılımsız Nasıl Sıkıştırılır” üzerine 2 yorum

  1. Ben bilgisayarı yeni yeni öğreniyorum bazı konularınızı uygulayamasamda bu ipucunuz hoşuma gitti , paylaşım için teşekürler.

    Cevapla
    • Rica ederim. Bİlgisayarda bulunan bir özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz. Selamlar

      Cevapla

Yorum yapın