Winrar İle Özel Dosyaları ŞifrelemeWinrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

Winrar İle Özel Dosyalarınız Şifreleyerek Erişimi Kısıtlayabilirsiniz.

Ortak bilgisayar kullanıyorsanız yada bilgilerinizin her ne sebep ile olursa olsun şifreleyip yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Örneğin bir parmak bellek yada harici harddisk olabilir. Yada hiç farketmez bilgisayarınızda şifreli doyalar oluşturmak isteyebilirsiniz.

Winrar ile dosyaları şifrelemenin iki yolu diyebiliriz. İlki ve en rahat edebileceğiniz yolu ilk başta vermek istiyorum.

1- İlk baştan şifrelemek istediğiniz dosyaya sağ tıklıyorsunuz ve arşive ekle diyoruz.

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

2- Arşive ekleye tıkladıktan sonraki açılan pencerede parola seç’e tıklıyoruz. Ve bir paralo belirliyoruz.

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

3- Bu ekranda parola belirlerken isterseniz paraloyı göster kutucuğunu işaretleyip yazdığınız paraloyu deneteleyebilirsiniz. Ardından tam’a tıklıyorsunuz

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

4- Masa üstüne çıkan rar dosyasına çift tıkladığımızda dosya şifreli olarak açılır.

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

Şayet şifreli dosyayı açıp içindeki metin belgesine bir iki ek yapmak isterseniz arşiv yeniden kilitlenerek güncellenecektir.

Winrar programı ile ikinci kilitleme yöntemi ise  arşivlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp, arşive ekleye tıkladıktan sonra arşivi kilitle kutucuğunu işaretleye tik atıp şifreleme yapabilirsiniz.

Winrar İle Özel Dosyaları Şifreleme

Bu şekilde de kilitli bir winrar dosyanız olur. Ancak arşiv içindeki bir metin belgesi yada arşive ek bir resim atmak isterseniz arşiviniz güncellenmeyecektir.

O şekilde oluşturulan bir winrar arşivi ancak tamamen rardan çıkartılıp yeniden şifrelenmelidir. Bu sebep ile ikinci yöntem arşivini sık sık güncelleyenler için çok da sağlıklı değildir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir