Sony XA Ultra Nougat 7.0 Güncelleme Sorunu

Sony XA Ultra Nougat 7.0 Güncelleme Sorunu

Sony XA Ultra için 16 Haziran 2017 ‘de dağıtım başlandı. İlk güncelleme haberini sizinle paylaşıp nasıl güncelleme yapılacağı hakkında bir video paylaşımım oldu.

Ancak pek çok okuyucum ve izleyicim bana güncellemenin yarıda kaldığını devam edemediğinden bahsetti. Ve sorun şu ki telefonlarını bir türlü update yapamıyorlar ve cihaz yine marshmallow 6.0 sürümünde kalıyor.

Sizlere sony xperia companion yazılımı ile Nougat 7.0 ‘a güncellemenizi tavsiye ettim. Ve okuyucularımdan bazılarına ulaşıp sorunla ilgili bilgi aldım. Kimileri sony xperia companion yazılımı ile  güncelleme yapabildiğini kimileri ise sony xperia companion yazılımı ile de aynı sorunun devam ettiğini bildirdi. Öncelikle şunu belirteyim bu sorunu ben yaşamadığım için birebir çözümü budur diyemiyorum ama sizlerinde telefonlarını Nougat 7.0 sürümüne yükseltebilmeniz için çözüm önerileri sunacağım.

Sony XA Ultra Nougat 7.0 Güncelleme Sorunu İçin Adım Adım Çözüm Önerileri:

Çözüm Önerisi 1: Şiddetle tavsiyemdir . Ön bellekteki verileri silin. Nasıl yapılır?

Adım 1- Akıllı Temizleyici Kullanın

Ayarlar > Depolama ve bellek > Uygulamanın depolama verileri hesaplamasına izin verin > “Akıllı bellek” kapalı ise açın.

Akıllı Temizleyici

Adım 2- Ayarlar > uygulamalara dokunun. Yazılım güncelleme > depolama  ve ardından “verileri temizle” ye dokunun.

yazılım güncelleme sorunu

Verileri temizle

Yazılım Güncelleme ayrıntıları:

android güncelleme

Daha sonra tekrar xperia companion ile cihazı USB kablo ile bağlayın.
Xperia ™ Companion’u otomatik olarak başlatılmazsa açın.
Cihazınızın ekranının kilidi varsa  açın ve cihazdaki USB bağlantı modunun Dosyaları aktarmak olarak ayarlayın.

Android dosya aktarımı

Bilgisayarın internete erişebildiğinden emin olun.
Yeni bir yazılım güncellemesi algılandığında bir pencere açılır. İlgili yazılım güncellemelerini çalıştırmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Yazılım güncelleme arayüzü başlarsa detaylı yardım için buraya tıklayın ve konudaki videoya göz atmayı unutmayın:

Çözüm Önerisi 2: Çözüm önerisi ikinin sorunu çözebileceğini düşünmüyorum. Ama yinede deneyebilirsiniz.  Sebebi ise; Bu sürümün şimdiye kadarki en iyi yükseltme olduğu için cihazınızı sıfırlamadan güncelleyebilirseniz, eksiden kullandığınız depolama alanı ile Nougat 7.0 kurulumundan sonra kullanılan depolama alanının farkını görebilmenizi umut ediyorum.

Çözüm Önerisi 1 sorunu gidermeye yardımcı olmadı ise deneyebilecekleriniz:

Telefonunuzun dahili belleğinin dolu olmadığından emin olun ve bazı uygulamaları veya ortamları SD karta taşımayı deneyin. En az 2 yada 2.5 GB’lık alan olsun.
Dahili belleğin yarısını boşaltın.

Son Olarak: Üstte anlattığım “Yazılım Güncelleme” ayrıntılarındaki adımları takip edin. Buraya Tıklayın

Çözüm Önerisi 3: Şiddetle tavsiyemdir.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak. Telefonun dahili belleğindeki tüm verileri silecektir. Ancak yüksek ihtimal nougat 7.0’ın başarıyla yükleneceğini umuyorum

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce: Dahili belleğinizin sileneceğini unutmayın, bellekteki verilerden ise endişe etmeyin.

1. Kişilerinizi, mesajlarını ve uygulamalarınız silineceği için yedekleyin.
2. Whatsapp, resim gibi medya dosyaları silinir. Dahili depolamanın içerisinden istedikleriniz varsa kaybetmeden yedekleyin

Ayarlar > yedekle ve sıfırla >

Sony XA Ultra Nougat 7.0 Güncelleme Sorunu

Fabrika verilerini sıfırlaya dokunun. Her şey cihazınızdan silinecektir.

Son Olarak: Üstte anlattığım “Yazılım Güncelleme” ayrıntılarındaki adımları takip edin. Buraya Tıklayın

Çözüm Önerisi 4: Şiddetle tavsiyemdir .

Bunların hiç biri bir işe yaramadı ise yada usb kablo ile daha önce size güncellemeniz için sunulan Nougat 7.0 sürümü için yükseltme penceresi gelmiyor ise son olarak çözüm önerim mevcut sürümünüzde iken yazılım onarımı yapın.  Yazılım onarımın nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayın. Yazılım onarımın ardından

Son Olarak: Üstte anlattığım “Yazılım Güncelleme” ayrıntılarındaki adımları takip edin. Buraya Tıklayın

Sony XA ultra Nougat 7.0 Sony companion hatası:

Bazı okuyucularımda Sony companion yazılımını yüklerken kernel hatası , windows 32 uygulaması değil hatası ile karşılaşıyor.
Sony companion web sitesinde bir windows için bir de mac için Sony companion yazılımını sunuyor.
Sony companion yazılımı ise sebebini hala çözemediğim Windows 7 bilgisayarların bazılarında sorun çıkartıyor. Bu sebep ile Windows 7 yüklü bilgisayarınıza Sony companion yazılımı kuramazsanız alternatif olarak Windows 10 yüklü cihazlarda Sony companion yazılımını kurup güncelleme yapmayı deneyin.

“Sony XA Ultra Nougat 7.0 Güncelleme Sorunu” üzerine 36 yorum

 1. İyi günler 2 adet Sony Xperia xa1 ultra aldım biri Android 8 oldu digerine güncelleme gelmiyor yazılım onarmayıda denedim olmuyor yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • @Gürsan

   Merhaba, Güncellemeler kademe kademe dağıtıldığını için henüz o cihaza gelmemiş olabilir. Bence biraz bekleyin. İnşallah gelir.

   Yanıtla

Yorum yapın