Windows Bilgisayarım 32 Bit Mi-64 Bit Mi?

Windows Bilgisayarım 32 Bit Mi-64 Bit Mi?

Günümüzde hemen hemen her bilgisayar’da 64 bitlik bir işlemci bulunmak ile birlikte herhangibi bir yazılım indirirken 32 bit ve 64 bit seçeneğini görürüz.

Yeni başlayanlar bu sorunun cevabını bilmekte zorlanabilirler. Sistemin 32 mi 64 bit mi olduğunun nasıl anlayabileceğimize geçmeden önce 32 bit ve 64 bit arasındaki farka kısaca değinmek isterim.

Bit nedir?
Bir işlemcideki bit sayısı, işlediği veri türlerinin boyutuna ve kayıt defterinin boyutuna karşılık gelir. Basitçe söylemek gerekirse, 64-bit işlemci, 32-bit işlemciden daha yeteneklidir, çünkü aynı anda daha fazla veri işleyebilir. 64 bit işlemci, bellek adresleri de dahil olmak üzere daha fazla hesaplama değeri depolayabilir, bu da 32 bitlik bir işlemciden dört milyar kat fazla fiziksel bellek erişebileceği anlamına gelir.

Bit sayısı arttıkça, iki önemli fayda vardır.

Daha çok bit, verilerin daha büyük bölümler halinde işlenebileceği anlamına gelir, bu da daha doğru anlamına gelir.
Daha fazla bit, sistemimizin fiziksel bellekte daha büyük sayıda konuma işaret edebileceği veya adresleyebileceği anlamına gelir.

Peki bilgisayarım 64 bit mi 32 bit mi? Hangi uygulamayı nasıl indireceğim?

Windows PC’niz için uygulama yazılım indirirken hangi sürümün uyumlu olacağından emin değilseniz başlat menüsüne sağ tıklayıp, sisteme tıklarsak bize bilgisayarımızın sistem bilgilerini verecektir.

Peki bilgisayarım 64 bit mi 32 bit mi?

 

Ancak, bazen sistemde meydana gelen bozukluklar sebebi ile buradaki mimari görünmeyebilir bu gibi durumlarda  OS Detect isimli bir yazılım ile sürüm kontrolü yapabiliriz  yada bir başka yöntem ufak bir VBS script ile de yapabilirsiniz.

VBS Script’i yazının sonundaki download linkinden indirebilirsiniz. Zip’ten çıkartın ( şifre:ceofix) ve çift tıklayıp çalıştırın.

Windows Bilgisayarım 32 Bit Mi-64 Bit Mi?

OS Detect isimli yazılıma gelince, portable bir yazılımdır. Bilgisayarın 32-bit mimarisi ile mi 64 mimarisi ile mi çalıştığını göstermesi ile birlikte sürüm bilgisini de gösteriyor.

Windows Bilgisayarım 32 Bit Mi-64 Bit Mi?

Os detect yazılımı ise buradan indirebilirsiniz.

Veriler Kalıcı Bir Şekilde Nasıl Temizlenir

Wi-Fi Şifremi Unuttum

▼Download▼ Şifre:ceofix

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın Özellikleri Nedir? Tek Tıkla Kolayca Öğren

Windows Özelliklerini Tek Tık İle Aç

RAM-Bellek- Nedir? Windows’da Yüksek Ram Kullanımını Azaltma

Windows 10’un Çalışma Performansı Nasıl Arttırılır

Bilgisayarda Sistemi Ve Boş Disk Alanını Temizle

Windows 10’da Ortak Ağ Nedir Özel Ağ Nedir

Yayınlanma tarihi: 7 Ara 2019-20-08-2022

“Windows Bilgisayarım 32 Bit Mi-64 Bit Mi?” üzerine 8 yorum

Yorum yapın