Windows 10’un Çalışma Performansı Nasıl Arttırılır

Bilgisayar neden ağır çalışıyor? Bilgisayarın çalışması nasıl hızlandırılır? Windows 10 bilgisayarları aşırı yoruyor. Ayrıca çıkan bazı sürümlerinde ciddi hız ve performans sorunları var. Ve bu devam edecek gibi de görülüyor. Peki neler yapabiliriz?

Windows 10'un Çalışma Performansı Nasıl Arttırılır

Üç farklı yol ile bilgisayarı hızlandırabilirsiniz.

İşletim sistemine ince ayar yapma, yazılım kaldırma ve donanım satın alma( RAM artırma, SSD alma gibi)
Ancak bu seçeneklerin arasında ram arttırma ve SSD alma bütçede sorun çıkartacağı için masrafsız olarak Windows’u hızlandırmanın yoluna çare olmaya çalışacağım.

Sabit Disk’de Daha Fazla Alan İçin Yer Aç Ve Temizle

Windows 10 İşletim Sistemini Hızlandırmak için ince ayar nasıl yapılır?

Başlangıç ​​Programlarını Kapatın: Programların yaklaşık yarısı arka planda sessizce çalışmayı dener. Arka planda yazılımların çalışması belki birkaçı için iyi olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar artınca tüm sistem yavaşlar. Temel olmayan başlangıç ​​yazılımlarından kurtulmak performansı kesinlikle arttırır.

Windows Görev Yöneticisi’ni açın. Ardından ekranın üstünden Başlangıç sekmesini seçin. Başlangıç ​​sekmesinden, kendini başlangıca atamış olan uygulamaları bulup ve kaldırabilirsiniz. Bu yazılımların bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olarak gelmediği için arka planda çalıştırılması gerekmez

Windows 10’Da Hızlı Başlatı Kapat

Bilgisayarınız Geç Açılmasın

Bilgisayar Açılırken Otomatik Olarak Uygulamaları Başlatma

İnternet Bağlantınızı Optimize Edin

Yavaş internet hızlarının en büyük nedenlerinden biri internet sağlayıcınız değil. Wi-Fi bağlantınızdır. Wi-Fi sinyalleri bir apartmanda sinyal alamayabilir yada sabit bir sinyal alması zor olabilir. Doğrudan kablolu bir bağlantı veya modem kanalını değiştirebilirsiniz.

Windows Güncellemesini Durdurun.

Zamanlı zamansız windows’un güncellemeleri alıp, indirmeye çalışması ve yüklemesi bilgisayarı kullanılmaz hale getirir. Bu sebep ile Güncellemeleri durdurun. Windows 10 güncellemesini durdurmanın kesin çözümü için aşağıdaki linke tıklayın..

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma-Kesin Çözüm

Bilgisayarda gereksiz çöpleri temizleme:

İsterseniz Ccleaner gibi isterseniz benzeri yazılımlar ile bilgisayarı temizleyebilirsiniz. Bu gibi yazılımlar her ne kadar tarayıcı geçmişinizi temizlese bile bazen temizleyemedikleri de oluyor. Bu sebep ile manuel olarak da tarayıcı geçmişinizi kontrol edin. Ve gerekiyorsa temizleyin.

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarda Sistemi Ve Boş Disk Alanını Temizle

Kötü Amaçlı Yazılım

Performans sorunlarının çoğu arka planda çalışan kötü amaçlı programlardan kaynaklanıyor. Kötü amaçlı yazılım genellikle tarayıcıdan yada yüklediğiniz yazılımlar ile birlikte gelir. Bunlardan bazıları; Malwarebytes , SuperAntiSpyware ve ClamWin virüsleridir. Bilgisayarınızı taratmayı ve bir antivirüs ile kullanmayı ihmal etmeyin.

Windows 10 Yazılımları Değiştirin

Pek çok kullanıcı, ihtiyaç duyduklarını düşünerek gereğinden fazla yazılım yükler. En kötü suçlulardan bazıları arasında PDF okuyucuları, müzik ve video oynatıcılar, tarayıcılar ve BitTorrent yazılımları. Özellikle portable olanlarını tercih edin. Örneğin; Sumatra PDF Reader, VLC Oynatıcı.

Chrome , belki de Microsoft’un Edge veya Internet Explorer tarayıcılarına en hızlı alternatiftir. Hem standart 32-bit hem de 64-bit varyasyonları vardır.

Windows 10 Da Aynı Anda Birden Çok Program Nasıl Kaldırılır

Temiz Bir Format Atma

Kullanmadığınız yazılımları kaldırma virüs temizleme gibi işlemler bazen çözüm olmaz. Bilinmeyen klasörlere bilinmeyen dizinlere ek yük yada virüs bulaşabilir. Bu sebep ile temiz kurulum ve yapılandırılmış ayarlar ile Windows 10’u hızlandırabilirsiniz.

Animasyonları kapatma

Windows 10 diğer sürümlerde de olduğu gibi pek çok animasyon içerir. Ve bu animasyonlar biraz performası düşürebilirler, özellikle de eski sistemde iseniz. Çözüm olarak animasyonları kapatabilirsiniz. Animasyonları kapatmak, sisteminizi hızlandırmaz, ancak belirli hareketleri daha hızlı yapabilirsiniz. Ve çok eski bir sistemdeyseniz, bu hız artışını daha belirgin görebilirsiniz.

Windows 10’da tüm animasyonlar nasıl devre dışı bırakılır?

Windows 10’da tüm animasyonları devre dışı bırakmak için, Denetim Masası> Erişim Kolaylığı Merkezi’ne gidin> Görünümü en iyi duruma getir “Bilgisayarı kolayca görülebilir hale getir ” bağlantısına tıklayın.

Windows 10'da tüm animasyonlar nasıl devre dışı bırakılır?

 

Ve “Tüm Gereksiz Animasyonları Kapat” kutusunu işaretleyin. Uygula ve Tamam’ı tıklayın. Çoğu eylemin ekli bir animasyonla değil, anında gerçekleştiğini fark etmelisiniz.

Tüm Gereksiz Animasyonları Kapat

 

Windows 10’da belirli animasyonlar nasıl devre dışı bırakılır?

Belirli animasyonları tek tek devre dışı bırakmak için adımlar:

Başlat menüsü –> Ayarlar –>>Sistem ‘e gidin.

Sol bölmeden hakkında’ya tıklayın.  Ve ardından sistem korumasına tıklayın.

sistem koruması

 

Ve  Gelişmiş sekmesine tıklayıp, Performans altında , Ayarlar’ı seçin.

Windows'da Görsel efektleri kapatma:

Performans seçenekleri penceresi açılacaktır.  Görsel Efektler sekmesinin altında, Windows’a yerleşik animasyonların bir listesini görmeniz gerekir. İstemediklerinizin işaretlerini kaldırın ve sevdiğiniz animasyonları bırakın. İşiniz bittiğinde uygula ve Tamam’ı tıklayın.

görsel efektleri kapatmak için

 

Büyük bir performans artışı fark etmeyebilirsiniz, ancak animasyonları kapatmak bazı eylemleri daha hızlı gerçekleştirmenizi sağlar.

Örneğin, Bir uygulama simgesine sağ tıkladığınızda veya görev çubuğundaki boş bir alana sağ tıkladığınızda, ilgili bağlam menüleri daha hızlı açılır. Yanıt vermeyen işlemler ve görev çubuğu sorunlarınız var ise farkı göreceksiniz.

Yaşayabileceğiniz sorun:

Animasyonlar ile ilgili ayar değişikliği esnasında siyah bir arka plan ile karşılaşırsanız endişelenmeyin. Ayarlar uygulamasına gidin ve Ayarlar > Kişiselleştirme’den duvar kağıdınızı sıfırlayıp yenileyin.

Windows 10’u Nasıl Daha Hızlı Yaparsınız?

Makalenin başında da dediğim gibi RAM ve Disk arttırmak ile çok daha yüksek performans alırsınız. Aslında, yukardaki tüm seçeneklerden en büyük farkı ram ve disk yükseltmesinin yapacağını söyleyebilirim. Ancak ekstra masrafa gerek yok. İlk olarak yukardaki çözümler ile bilgisayarınız rahatça kullanabiliyorsanız sorun yok demektir.

Hepsi bu kadar 🙂

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Masaüstü Simgeleri Yavaş Yükleniyor Sorununa Çözüm

Görsel Efektleri Kapatarak Bilgisayarı Hızlandırma

Başlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU Harcıyor

Windows 10 Da Maksimum İşlemci Gücü Nasıl Kazanılır

Disklerin Birleşmesi Gerekli Mi Değil Mi

PC- Bilgisayarım Neden Donuyor – Kilitleniyor Ve Takılıyor

“Windows 10’un Çalışma Performansı Nasıl Arttırılır” üzerine 4 yorum

  1. Elinize sağlık Xp zamanında animasyonları hep kapatırdım , windows 10 a geçeli çok olmadı bunda da kullanıcıya seçenek vermiş olmaları sevindirici , hemen uyguladım.

    Yanıtla

Yorum yapın