Windows 10’da Ortak Ağ Nedir Özel Ağ Nedir

Windows 10'da Ortak Ağ Nedir Özel Ağ Nedir

Windows, bilgisayara yeni bir ağ bağlandığında kullanıcılara bir ağ türü seçme seçeneği sunar. Bunlar ortak ve özel ağ olarak 2 türdür.

Ağ konumu otomatik olarak Ortak ağ olarak ayarlanır. Bu, bilgisayarınızı ağda görünmez tutar en güvenli seçenektir. Bilgisayarınızın bir Ortak Ağ veya Özel Ağ’a kurulmuş olup olmadığını bilmiyorsanız bunu öğrenmenin yolu vardır veya bilgisayarınızdaki ağ türünü Ortak ağ veya Özel ağ olarak değiştirmekte isteyebilirsiniz. İşte nasıl yapacağınızı ve bu ağların özelliklerini bu makalemizde size açıklayacağım.

Windows 10’da Ağ Profilinizi Özel veya Genel Olarak Ayarlayın

Ortak Ağ:

Ortak Ağ , varsayılan ağ türüdür. Bir ağı Ortak Ağ olarak ayarladığınızda, bilgisayarınızda ağ üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmadığını varsayar. Hiçbir ağ türü seçilmezse, Windows Ortak ağ türü kurallarını kullanarak Windows Güvenlik Duvarı’nı yapılandırır. Windows Güvenlik Duvarı kuralları en kısıtlayıcı ayardır. Bu nedenle, Windows 10 bilgisayarınızı ağdaki diğer aygıtlardan gizleyerek ağdaki diğer aygıtlarla dosya ve yazıcı paylaşmayı uygun hale getirmez. Yalnızca bir tane bilgisayarınız varsa ve başka herhangi bir ağ aygıtıyla iletişim kurmak istemiyorsanız, bu ağ türünü kullanmalısınız.

Özel ağ

Bir ağa güveniyorsanız (örneğin Ev Wi-Fi Ağınız gibi), o zaman Özel Ağ olarak ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu ağ türü, Windows 10’un çoğu ağ özelliğini dosya paylaşımı, ağ aygıtı kurulumunu açacaktır.  Ancak, ne zaman evden ya da ofisten çıkıp, cafede, otelde bilgisayarı kullanmak isterseniz o zaman Özel Ağ olarak türünü kullanmalısınız.

Önce, Geçerli ağ türü ayarlarını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Denetim Masası -> Ağ ve paylaşım merkezine gidin.

Etkin ağınızın ortak mı özel olduğunuz görüntüleyin.

 Windows 10'da Ağ Türünü Değiştirme

 Windows 10’da Ağ Türünü Değiştirmek isterseniz aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz. 

Windows 10 İnternet Ağını Özel Yada Ortak Ağ Olarak Ayarla

Windows 10 Kablosuz Ağı Unutma

Windows 10’da Yüklü Olan Tüm Yazıcıları Listele

“Windows 10’da Ortak Ağ Nedir Özel Ağ Nedir” üzerine 2 yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler sayesinde Güvenmediğim ortamlarda özel ağ olarak ayarlamam gerektiğini öğrendim , Teşekür ederim

    Yanıtla

Yorum yapın