Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın içinde takılı olan ram’in bilgileri nasıl öğrenilir?

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Laptop içerisindeki ram yeterli gelmediğinde arttırmak en doğal hakkınız ancak bilgisayarın içerisindeki ram bilgilerine nasıl ulaşabilirsiniz? Ram’i nasıl değiştirebilirsiniz? Laptop’larda ram sökmek biraz sıkıntılı olabilir. Şayet hayatınızda hiç laptop açmadı  iseniz ram değiştirmek içinde bu işe girişmeyin. Ancak laptop’ın içerisini açmadan da ram hakkında bilgi alabiliyorsunuz? Örneğin Laptop içindeki ram hangi marka?

Kaç tane boş slotunuz var?

Bilgisayarın ram’ini en fazla ne kadar yükseltebilirsiniz

Bu gibi bilgileri bize ufak portable bir yazılım olan RAMExpert isimli yazılım bizlere sunuyor.

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Ufak , güzel bir arayüzü olan yazılım oldukça sade kolay ve anlaşılır ve ücretsiz sunuluyor. Portable olduğu için rar’dan çıkartıp çift tıklayıp çalıştırmanız yeterli olacak. Şimdi hemen ekran görüntümüze geçelim ve slot 1 ve slot 2 ilk göze çarpan oluyor ve bu durum bize slotların dolu olduğunu gösteriyor. Ve hemen üstte maximum memory’nin ( yani arrtırılabilecek bellek kapasitesinin) benim bilgisayarımda 8 GB olduğu görülüyor. Bu demek oluyor ki ben maximun 8 GB ‘lık ram ile kendi dizüstü bilgisayarımda toplamda 4 GB olan ram’ini arttırarabiliyoruz. Yazılımda bize Manifactory karşılığında gelen bilgide ise ram’in üreticisinin kim olduğu görülüyor. Bununla birlikte model no, type ve serial bilgilerini bize sunuyor.

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Yazılımın üst menüsünde Action> export’a tıkladığınızda ram ile ilgili bilgilerin tüm çıktısını text yada csv formatında dışa aktarabiliyorsunuz. Böylelikle de bilgisayarınızı tamire götürmeden tüm ram bilgilerini öğrenebiliyorsunuz ve ram almaya gittiğinizde karşı taraf size hangi tür ram ve hızının ne olması gerektiğini sorduğunda bu bilgilere satıcıya verdiğinizde oldukça açıklayıcı olacaktır.

Slot 1 ve slot 2’nin yanındaki get specifaction  tıkladığımızda bize pc içerisindeki ram hakkında bilgileri internet üzerinden veriyor.

Not: Bilgisarınızın ram’ini arttırmaya karar verirseniz ram değişiminde satıcı ile anlaşıp eski ramleriniz ile takas ettirip alacağınız ram’in fiyatından indirim yaptırabilirsiniz.
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: kcsoftwares
Boyut: 1.29 MB
Sistem: Windows 11, Windows 10, windows 8.1 , windows 7

Ana sayfası-▼Download▼

Tavisye Konular:

Bilgisayarın Özellikleri Nedir? Tek Tıkla Kolayca Öğren

Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?

*23 aralık 2016 tarihli konumuz 06-11-2023 de güncellenmiştir.

“Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?” üzerine 10 yorum

 1. Geçmişte arada laptop bakımı tamiri yapıyordum(profesyonel değilim). Bazen öyle laptoplar geliyordu ki açamıyordum ve kıracağımdan korkarak vazgeçip “bunu servise götürün” dediğim çok oldu. Bu nedenle eğer laptopunuz kolay açılmıyorsa ellemeyin. Ram takviyesi için bir bilene gösterin. Program için teşekkürler ram kitlerinin marka model bilgisine kadar gösteriyor elinize sağlık.

  Cevapla
  • @shampuan

   Öncelikle bu yorumunu çöp kutusunda buldum. Sİstem nedense otomatik çöpe atmış. Çöpü temizlerken gördüm ve kurtardım. Geç onay için kusura bakma. Ne yazık ki bazı laptopların açılaması oldukça zordur, benim eski laptobumda öyle. Bu sebeple onu ellemiyorum.

   Cevapla
 2. Ben priform un speccy programından bakıyorum. Ücretsiz ve dper sistem bilgilerini de veriyor. Onuda tanıtın bence 😋

  Cevapla
 3. Programa bayıldım ve ilk defa bende iki ram slotunun boş olduğnu öğrendim , meraktan laptopun içini açıp bakmayı düşünyorum , lütfen daha çok yazılım tanıtımı yapın , özelliklede böyle faydalı yazılımları tanıtın , harika program

  Cevapla
  • @Pınar

   Laptop’u hiç açmadı iseniz zaten açmayın. Elimden geldiğince yazılım tanıtımlarına yer vereceğim. Teşekkürler.

   Cevapla

Yorum yapın