Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?Laptoplarda ram değişimi

Bilgisayarın içinde takılı olan ram bilgileri nasıl öğrenilir?

Laptop içerisindeki ram yeterli gelmediğinde arttırmak en doğal hakkınız ancak bilgisayarın içerisindeki ram bilgilerine nasıl ulaşabilirsiniz? Ram’i nasıl değiştirebilirsiniz?

Laptop’larda ram sökmek biraz sıkıntılı olabilir. Şayet hayatınızda hiç laptop açmadı  iseniz ram değiştirmek içinde bu işe girişmeyin. Ancak laptop’ın içerisini açmadan da ram hakkında bilgi alabiliyorsunuz?

Örneğin kaç tane boş slotunuz var? En fazla ne kadar ram yükseltebilirsiniz? Laptop içindeki ram hangi marka? Bu gibi bilgileri bize ufak portable bir yazılım olan RAMExpert isimli yazılım bizlere sunuyor.

ram expert ile ram bilgileri

Ufak , güzel bir arayüzü olan yazılım oldukça sadece kolay ve anlaşılır ve ücretsiz sunuluyor. Portable olduğu için rar’dan çıkartıp çift tıklayıp çalıştırmanız yeterli olacak.
Şimdi hemen ekran görüntümüze geçelim ve slot 1 ve slot 2 ilk göze çarpan oluyor ve bu durum bize slotların dolu olduğu gösteriyor. Ve hemen üstte maximunn memory’nin ( yani arrtırılabilecek bellek kapasitesinin) benim bilgisayarımda 8 GB olduğu görülüyor.

Bu demek oluyor ki ben maximun 8 GB ‘lık ram ile kendi dizüstü bilgisayarımda toplamda 4 GB olan ram’ini arttırarabiliyorz.

Yazılımda bize Manifactory karşılığında gelen bilgide ise ram’in üreticisinin kim olduğu görülüyor. Bununla birlikte model no, type ve serial bilgilerini bize sunuyor.

ram expert ile ram bilgilerinin çıktısını alma

Yazılımın üst menüsünde Action> export’a tıkladığınızda ram ile ilgili bilgilerin tüm çıktısını text yada csv formatında dışa aktarabiliyorsunuz. Böylelikle de bilgisayarınızı tamire götürmeden tüm ram bilgilerini öğrenebiliyorsunuz ve ram almaya gittiğinizde karşı taraf size hangi tür ram ve hızının ne olması gerektiğini sorduğunda bu bilgilere satıcıya verdiğinizde oldukça açıklayıcı olacaktır.

Slot 1 ve slot 2’nin yanındaki get specifaction  tıkladığımızda bize pc içerisindeki ram hakkında bilgileri internet üzerinden veriyor.

Not: Bilgisarınızın ram’ini arttırmaya karar verirseniz ram değişiminde satıcı ile anlaşıp eski ramleriniz ile takas ettirip alacağınız ram’in fiyatından indirim yaptırabilirsiniz.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: kcsoftwares
Boyut: 1.29 MB
Sistem: Windows 10, windows 8.1 , windows 7

Ana sayfası-indir

Alternatif link-indir

Windows Özelliklerini Bir Tıkla Öğren

Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?

2 Yorum

  1. Pınar 23 Kasım 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 23 Kasım 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir