WordPress in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl EngellenirWordpress'in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl Engellenir?

Wordpres’in kotaları tüketen resim çoğaltma özelliğini nasıl engelleriz?

Resimlerin çoğalması sadece WordPress’in yüzünden mi? Hayır. Resimlerin çoğalması WordPress’inmiş gibi görünse de bunun ardında yada yardımcısı temanız. Temanızın özelliğinde her bir küçük alanlarında küçük resim kodlaması yapılmış ise resimlerin bölünmesine sebep olacak.

Bir resim bölünmeden tema kodlanamaz mı tabiki olur bunun yerine Thimthumb kullanmayı tercih ediyor yazılımcılar. Ancak oda Cache klasörü oluşturuyor ve binlerce dosya ile dosya alanızı shared hostta dolduruyor yada VPS‘de aynı şekilde.

Bir kaç aydır veri tabanı ve wordpress üzerinde yaptığım araştırmaları sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Tabiki konu hakkında edindiğim bilgilerin kaynağı Sordum.net‘in değerli admini Tarkan bey’in bize vermiş olduğu destek ve bu bilgilerin paylaşımına izin verdiği için teşekkür ederiz. Geçtiğimiz günlerde wordpressdeki tema değişimi, pluginler ve yazı editlemeleri gibi pek çok nedenler ile büyüyen veri tabanını nasıl temizleyeceğimizden bahsetmiştik. Bu işe başlamanın ilk yolu idi. Bugünkü konumuz ise wordpress’in resimleri çoğaltması konusuna değineceğiz.

Paylaşımlı host kullanıcı iseniz wordpress’in resimleri çoğaltması ile çok kıssa sürede size VPS yani (özel sanal sunucu) kullanmanız için yol görünecektir. Ya da sunucu kullanıyor olsanız bile daha üst paketlere geçmeniz önerilecektir.

Ancak tüm bunlar için gerçekten çok erken olabilir. Neden mi. Çünkü wordpress resimleri çoğaltıyor. Halbuki bir resim 10 -15 resim olmazsa hosting şirketlerinin size ayırdığı kotayı çok kısa sürede doldurmayacaksınız.

Aynı sorun 3 siteyi bir hosta barındırmak ve worpress’in resim kaynakları ve temanın 15 resim olarak çoğaltması bir diğer temam da ise thimthumb ile cache klasöründe binlerce dosya tutması ile benimde başıma geldi. Tarkan bey’in tavsiye ettiği bir plugin üzerinde yaptığım denemeler ile olumlu sonuçlar elde ettim. Şimdi konu hakkında detaylara geçelim.

Adım 1:

İlk olarak işe wordpress’in ortam ayarlarından işe başlayabilirsiniz. WordPress admin panelinizde ortam>ayarlar şeklindeki yolu izleyin ve buradaki değerleri sıfır yapıp kayıt edin.

Ancak bu işlem sonrasında bir resim yükleyerek test edin. Eğer resim çoğalmadı ise tamamdır. Fakat resimler halen çoğalmaya başlıyor ise bu durumda işleme devam edeceğiz.

Adım 2

Öncelikle simple image size isimli plugini kuruyoruz. Bu plugin bize temamızın boyutlandırdığı resimleri gösteriyor. Ve bu değerleri hemen sıfırlıyoruz. Ve regenarate ediyoruz.

Şayet temanıza uygun resim boyutunu aşmak istemiyorsunuz bu değer i en yüksek olarak 600 belirleyebilirsiniz. Ancak yüksekli ve ya genişlikte 600 ü aştığınızda ftp ‘de ikinci bir resim oluştuğunu göreceksiniz. Yani ya tüm değerleri sıfırlayın yada verdiğiniz değerleri aşmayın.

Ben ilk önce 600’lük değer vermiştim. Sonra tüm değerleri sıfırladım. Olur ya sehven 605 olur bu sefer ikinci resim olacak. Tercihi size bırakıyorum bu konuda.

Artık resimleri teke düşürdük. Sırada ne var? Üçüncü adım ise ftp’de uploads klasöründeki yükü ortadan kaldırmak. Ve dördüncü adım ise CSS ile resimleri temada ayrılan küçük kutucuklara sığdırmak. 

Beşinci adım ise, şayet temanızda Thimthumb varsa o özelliği kaldırmak olacak.!

Eğer siteniz yeni ise işiniz FTP temizlemek kolay ancak eski ise işin zor kısmı burada başlıyor. Çünkü wodrpress’!in çoğalttığı resimleri ya öylece bırakacaksınız yada temizlemeniz lazım. Ben temizliği tercih ettim. 3 site 3 ayımı aldı. Ancak olmayacak bir iş değil. Hedefiniz var ise uğraşmalısınız. Siz bu işlemleri eğitim videolarımızı izleyerek daha kısa sürede halledebilirsiniz. Çünkü benim 3 aylık sürenin bir kısmı da araştırma ile geçti.

Videonun fazla uzamaması için sıradaki işlemleri diğer videomuzda anlatacağım.

Konunun görsel anlatımı için tıklayın: 

Plugini indirmek için tıklayın

Umarım videomuz shared host yada VPS kullanıcılarına yararı olur.

15 Yorum

 1. alisan Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 2. Barış Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 3. Barış Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 4. orhan almaz Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 5. sezgin Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir