Bilgisayarın Ekranını Döndür Yada Ekran Dönmesini DüzeltBilgisayarın Ekranını Döndür Yada Ekran Dönmesini Düzelt-www.ceofix.com

Klavyeden aniden bir kaç tuşa bastığınızda bilgisayarınızın ekranın dönme olasılığı çok yüksektir. Çünkü ekran döndürme işlemi bazı grafik sürücülerinde klavye kısayolları ile dönebiliyor. Ve ekranın aniden dönmesi de karmaşaya sebep oluyor. Yanlışlıkla dönen ekranı normal yapmak gibi, özellikle de Bilgisayar ekranını döndürmek isteyebilirsiniz. Sebebi ise bilgisayarınızda dönen bir monitor var ise bu ekranı döndürme oldukça işinize yarayacaktır.

Windows 10 veya 7’de bilgisayar ekranı nasıl döndürülür?

Ekranınızı Windows 10’da döndürmek için masaüstünüze sağ tıklayın ve ardından “Görüntü Ayarları” bağlatısını seçin. Ayarlar> Sistem> Monitor ayarlarına yönlendirileceksiniz.

Windows 7’de, bunun yerine Masa üstüne sağ tıklayalım “Ekran Çözünürlüğü” bağlantısına  tıklayın. Denetim Masası> Görünüm ve Kişiselleştirme> Görüntü> Ekran çözünürlüğü açılır.

Windows 10’da monitor ayarları altında, Çözünürlük ayarlarında Yön seçeneğini bulun. Yön seçeneğinde açılır menüye tıklayın ve ardından tercih ettiğiniz ekran yönünü seçin: Yatay, Dikey, Yatay (döndürülmüş) veya Dikey (döndürülmüş.)

Klavye kısa yolları ile bilgisayar ekranını döndürme:

Bazı bilgisayarlarda, ekranı hızlıca döndüren kısayol tuşları bulunur. Bunlar intel grafik sürücüleri tarafından sağlanır ve yalnızca bazı bilgisayarlarda etkinleştirilir. Klavyede bir şeye basarken bilgisayarın ekranı aniden döndü ise bunun anlamı yanlışlıkla kısayol tuşlarına basılmış olmasıdır.

Ekranınızı kısayol tuşlarıyla döndürmek için Ctrl + Alt + aşağı Ok tuşlarına basın. Örneğin, Ctrl + Alt + Yukarı Ok ekranınızı normal dikey dönüşüne döndürür, Ctrl + Alt + Sağ Ok ekranınızı 90 derece döndürür, Ctrl + Alt + Aşağı Ok onu ters çevirir (180 derece) ve Ctrl + Alt + Sol Ok 270 derece döndürür.

Bilgisayarınızda intel Grafik ekran kartı var ise grafik seçeneklerinden Kısayol Tuşlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 veya 7'de bilgisayar ekranı nasıl döndürülür?-www.ceofix.com

Yada masa üstünde iken boş bir alana sağ tıklayın. Grafik özelliklerini seçin ve seçenekler ve destek menüsünü açın.

intel Grafik özellikleri-www.ceofix.com

Buradan kısayol tuşlarını değiştirebilirsiniz.

intel Grafik özellikleri kısa yollar - www.ceofix.comwww.ceofix.com

 

Bilgisayarınızda intel Grafik Ayarları görmüyorsanız, muhtemelen intel grafiklerini kullanmıyor olabilirsiniz. Kısayol Tuş Yöneticisi ekranında ekran döndürme kısayollarını görmüyorsanız, PC’niz de kullanılamaz.

Ekranınızın Grafik Sürücünüzün Kontrol Paneli İle Nasıl Döndürülmesi

Bilgisayarın ekranını döndürme seçenekleri, grafik donanımına bağlı olarak Intel, NVIDIA veya AMD grafik sürücülerinizde de bulunabilir. Ancak, yerleşik olarak Windows seçeneklerindeki ayarlar tüm PC’lerde çalışmalıdır. Windows ayarlarından herhangibi bir sebeple ekranı döndüremezseniz grafik sürücünüzün kontrol paneli ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Intel grafik sürücüsü olan bilgisayarda, masaüstüne sağ tıklayın ve “ Grafik özelliklerini” seçin. “Ekran”menüsüne tıklayın ve bir ekran yönü seçin.

intel Grafik özellikleri - www.ceofix.com

NVIDIA grafikli PC’lerde masaüstünü sağ tıklayın ve “NVIDIA denetim masasını” seçin.

NVIDIA ekranı döndür - www.ceofix.com

Ekran ayarları altındaki “Ekranı Döndür” bağlatısına tıklayın ve ekran yönünü seçin.

Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın

Windows Ekran Koruyucusu Ayarlarını Tek Tık İle Aç Ve Ayarla

5 Yorum

  1. ahmet mehmet 26 Mart 2019 Alıntıla
    • ahmet mehmet 26 Mart 2019 Alıntıla
      • Nimet Tuba ÖzYönetici 26 Mart 2019 Alıntıla
  2. Koray duru 2 Temmuz 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 2 Temmuz 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir