Bilgisayarın Ekranını Döndür Yada Ekran Dönmesini Düzelt

Klavyeden aniden bir kaç tuşa bastığınızda bilgisayarınızın ekranın dönme olasılığı çok yüksektir. Çünkü ekran döndürme işlemi bazı grafik sürücülerinde klavye kısayolları ile dönebiliyor.

Bilgisayarın Ekranını Döndür Yada Ekran Dönmesini Düzelt

Elbette ekranın aniden dönmesi de karmaşaya sebep oluyor. Yanlışlıkla dönen ekranı normal yapmak gibi, özellikle de Bilgisayar ekranını döndürmek isteyebilirsiniz. Sebebi ise bilgisayarınızda dönen bir monitor var ise bu ekranı döndürme oldukça işinize yarayacaktır.

Windows 10 veya 7’de bilgisayar ekranı nasıl döndürülür?

Ekranınızı Windows 10’da döndürmek için masaüstünüze sağ tıklayın ve ardından “Görüntü Ayarları” bağlantısını seçin. Ayarlar> Sistem> Monitor ayarlarına yönlendirileceksiniz.

Windows 7’de, bunun yerine Masa üstüne sağ tıklayalım “Ekran Çözünürlüğü” bağlantısına  tıklayın. Denetim Masası> Görünüm ve Kişiselleştirme> Görüntü> Ekran çözünürlüğü açılır.

Windows 10’da monitor ayarları altında, Çözünürlük ayarlarında Yön seçeneğini bulun. Yön seçeneğinde açılır menüye tıklayın ve ardından tercih ettiğiniz ekran yönünü seçin: Yatay, Dikey, Yatay (döndürülmüş) veya Dikey (döndürülmüş.)

Klavye kısa yolları ile bilgisayar ekranını döndürme:

Bazı bilgisayarlarda, ekranı hızlıca döndüren kısayol tuşları bulunur. Bunlar intel grafik sürücüleri tarafından sağlanır ve yalnızca bazı bilgisayarlarda etkinleştirilir. Klavyede bir şeye basarken bilgisayarın ekranı aniden döndü ise bunun anlamı yanlışlıkla kısayol tuşlarına basılmış olmasıdır.

Ekranınızı kısayol tuşlarıyla döndürmek için Ctrl + Alt + aşağı Ok tuşlarına basın. Örneğin, Ctrl + Alt + Yukarı Ok ekranınızı normal dikey dönüşüne döndürür, Ctrl + Alt + Sağ Ok ekranınızı 90 derece döndürür, Ctrl + Alt + Aşağı Ok onu ters çevirir (180 derece) ve Ctrl + Alt + Sol Ok 270 derece döndürür.

Bilgisayarınızda intel Grafik ekran kartı var ise grafik seçeneklerinden Kısayol Tuşlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 veya 7'de bilgisayar ekranı nasıl döndürülür?-www.ceofix.com

Yada masa üstünde iken boş bir alana sağ tıklayın. Grafik özelliklerini seçin ve seçenekler ve destek menüsünü açın.

intel Grafik özellikleri-www.ceofix.com

Buradan kısayol tuşlarını değiştirebilirsiniz.

intel Grafik özellikleri-www.ceofix.com

Bilgisayarınızda intel Grafik Ayarları görmüyorsanız, muhtemelen intel grafiklerini kullanmıyor olabilirsiniz. Kısayol Tuş Yöneticisi ekranında ekran döndürme kısayollarını görmüyorsanız, PC’niz de kullanılamaz.

Ekranınız, Grafik Sürücünüz Kontrol Paneli İle Nasıl Döndürülür

Bilgisayarın ekranını döndürme seçenekleri, grafik donanımına bağlı olarak Intel, NVIDIA veya AMD grafik sürücülerinizde de bulunabilir. Ancak, yerleşik olarak Windows seçeneklerindeki ayarlar tüm PC’lerde çalışmalıdır. Windows ayarlarından herhangibi bir sebeple ekranı döndüremezseniz grafik sürücünüzün kontrol paneli ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Intel grafik sürücüsü olan bilgisayarda, masaüstüne sağ tıklayın ve “ Grafik özelliklerini” seçin. “Ekran”menüsüne tıklayın ve bir ekran yönü seçin.

intel Grafik özellikleri - www.ceofix.com

NVIDIA grafikli PC’lerde masaüstünü sağ tıklayın ve “NVIDIA denetim masasını” seçin.

NVIDIA ekranı döndür - www.ceofix.com

Ekran ayarları altındaki “Ekranı Döndür” bağlatısına tıklayın ve ekran yönünü seçin.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın

Windows Ekran Koruyucusu Ayarlarını Tek Tık İle Aç Ve Ayarla

Yayınlanma tarihi: 2 Tem 2018, – son güncelleme: 05-08-2023

“Bilgisayarın Ekranını Döndür Yada Ekran Dönmesini Düzelt” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba Nimet Hanım,

  Bilgisayarım bir süredir açılışta dikey ekran olarak açılıyor. Her seferinde bahsettiğiniz yollardan biriyle düzeltiyorum.
  Açılışta normal şekilde açılmasını nasıl sağlarım, bilginiz var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklar, kolaylıklar…

  Yanıtla
 2. Bu kısa yolu bu üç tuşa koyanın allah belasını versin onun bunun çocukları, düzeltene kadar hal geldi başıma. ne .ok yemeye böyle bir kısayol koyar ki insan ya sizin beyninizi damarınızı gelmeişinizi geçmişinizi ..kiyim intel

  Yanıtla
 3. Harika bilgi çocuklar yanlışlıkla hep ekranı döndürüyorlardı nihayetinde bu özelliği devre dışı bıraktım , ellerinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın