Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları

Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları

İnternette bir şeyler aramak ne kadar güvenlidir? İnternette aradığımız her ne varsa bulmak için arama motorlarını kullanırız. Bu güvenli bir yol ama anonim ( bilinmeyen ) değildir. Google, Yahoo!, Bing vb. arama motorları aradığınız herşeyi veri tabanlarına kaydederler.Ve en önemlisi ise bu bilgileri kullanırlar. Bu sebep ile pek çok insan bu kayıtlardan rahatsız olur. Arama motorunda bile yazıp aramaktan çekinirler. Yaşadığımız modern dünya internete bağlı ise neden biz sorgularımızdan çekinelim. İnterneti kullanmak veya internette gizli gezinmek, arama yapmak için bazı özel arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Bugünkü konumuzda izlenmekten hoşlanmayan kişiler için anonim ve güvenli bir şekilde göz atmanıza yardımcı olacak en iyi ücretsiz Özel Arama Motorları nelerdir konusuna değineceğiz.

En yaygın olarak bilinen ve kullanılan web tarayıcısından biri Google’dır. Akıllı telefonlar, PC’ler vb. Kullanılabilir. Google tüm çevrimiçi etkinliklerinizi takip eder ve gizliliğinizden ödün verir. Ancak, gizliliğinizi korumak için kullanabileceğiniz çok daha fazla özel arama motoru var.

İnternette isimsiz,anonim, Gizli gezinti nasıl yapılır?

1-DuckDuckGo

DuckDuckGo, gizliliğinizi korumak için en iyi web sitesidir. Arama motorundaki verilerinizden hiçbiri sızdırılmamıştır. Bu arama motoru kişisel bilgilerinizi bile toplamaz. DuckDuckGo’da derin net veya karanlık ağda gezinirken kullanmanız önerilir. Google Chrome’da bir uzantı olarak DuckDuckGo ‘da kullanılabilir. Google Chrome’da bir uzantı olarak eklemek için açarsanız bir pop-up görünür.

2- Start page:

Bu arama motoru verilerinizi sadece sızıntıdan korumakla kalmaz, aynı zamanda kendi IP adresinizi maskelemeye de yardımcı olur. Diğer tarayıcılarda, IP adresinizi kısıtlı bir web sitesine erişmek VPN proxy uygulamasına ihtiyacınız olabilir, ancak burada yerleşik bir özelliktir. Bu arama motorunu Chrome tarayıcınıza ekleyebilir ve varsayılan arama motorunuz olarak kullanabilirsiniz.

3- Lukol
Lukol, özel arama motorunuz olarak kullanabileceğiniz başka bir kullanışlı isimsiz arama motorudur. Bu arama motoru, sonuçları bulmak için Google’ı kullanır, ancak IP adresinizi izleyerek geri izlenmezsiniz. Bu arama motorunu kullanarak anonimliğiniz garanti edilir.

4- Oscobo

Dünyanın her yerinden insanlar gizliliği sağlamak için bu arama motorunu kullanıyor. Ayrıca, korsanların tüm spam göndericilerinden sizi bağdaştırmanızı sağlayan kişisel verilerinizi kullanmasına izin vermez. Ayrıca, Chrome’u Oscobo’ya bir uzantı olarak ekleyebilir ve bunları aynı anda kullanabilirsiniz.

Bu arama motorları, gizliliğinizi korumak ve verilerinizin sızdırılmasını önlemek için kullanabileceğiniz en iyi özel arama motorlarından bazıları. Sizlerin farklı kullandığı arama motorları var ise yorumlarınızı bekliyoruz.

Tavsiye konularımı burada hemen tıklayabilirsiniz:

Firefox Mobil’e Özel Arama Motoru Ekleme

Andorid’de Chrome Tarayıcısında Arama Motorunu Değiştir

Android Edge’de Varsayılan Arama Motorunu Değiştir

Android- Microsoft Egde Varsayılan Arama Motorunu Google Yap

Chrome’da DuckDuckGo Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Yandex Browser Google Arama Motoru Nasıl Varsayılan Yapılır

Google’da Web Sitesine Özgü Sonuç Arama

Google Arama Sonuçlarına Tıklandığında Yeni Sekmede Açılsın

Edge Tarayıcısında Google Arama Moturunu Aktif Etme

Yayınlanma tarihi: 24 Nis 2018-editlenme tarihi : 24-09-2020“Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları” üzerine 4 yorum

 1. Bilmediğim yeni arama motorları öğrendim sayenizde ellerinize sağlık , yer işaretlerime ekledim

  Cevapla
 2. Böyle arama motorları olduğunu bilmiyordum genellikle google kullanıyordum artık bunları da deneyeceğim , devir kişisel verileri koruma devri , elinize sağlık

  Cevapla
  • @Deniz doruk

   aynen öyle oldu. kişisel verileri korumakta fayda var. Teşekkürler.

   Cevapla

Yorum yapın