Windows’da Yanıt Vermeyen Uygulamaları Zorla Kapat

Windows’ta donmuş bir programı zorla nasıl kapatacağınızı mı merak ediyorsunuz? İşte donmuş programları kapatmaya zorlamanın birkaç yolu.

Windows'da Yanıt Vermeyen Uygulamaları Zorla Kapat

Hepimiz her şeyin her zaman yolunda gitmesini isteriz. Ama çoğu zaman olmaz. Bilgisayarda da aynı şekilde. Bilgisayarda uygulamaları/programları çalıştırdığımızda, bazen bir program uzun duraklamalar veya yanıt vermeme problemleri yaşayabilir. Bu olduğunda, donmuş program başlık çubuğunda Yanıt Vermiyor mesajını görüntüler ve kapat (X) düğmesine basmak uygulamayı kapatmaz. Programı ve uygulamayı zorla kapatmanız gerekir. Windows 11 / 10’da yanıt vermeyen bir programı kapatmaya zorlamak için yöntemlere hemen göz atalım.

Windows’ta Bir Uygulamayı Kapatmaya Zorla

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

Yöntem 1: Yanıt Vermeyen Bir Programı Alt+F4 ile kapatmaya zorlama

Kapatmak istediğiniz programa tıklayın ve klavyeden Alt + F4 tuşlarına aynı anda basın ve uygulama kapanana kadar tuşları bırakmayın. Bir süre sonra, çöken program kapanmaya zorlanacaktır.

Yöntem 2: Yanıt Vermeyen Bir Programı Görev Yöneticisini Kullanarak Kapatmaya Zorlama

Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl + Shift + Esc klavye kısayolunu kullanın . İşlemler veya Ayrıntılar sekmesine gidin , çıkmak istediğiniz yanıt vermeyen programa sağ tıklayın ve Görevi sonlandır’ı seçin.

Görev Yöneticisini Kullanarak Kapatmaya Zorlama

Yöntem 3: Yanıt Vermeyen Programları Kapatmaya Zorlamak için Masaüstü Kısayolu Oluşturma

Masaüstünüzde boş bir alanı sağ tıklayın ve Yeni > Kısayol öğesini seçin. Kısayol için bir konum girmeniz istenecektir. Bu kutuya aşağıdaki komutu yapıştırın:

taskkill /f /fi "status eq not responding"

taskkill , bir şey donduğunda yapmanız gereken bir işlemi öldürme komutudur.

/f , komuta programı zorla kapatmasını söyler.

/fi , komuta yalnızca aşağıdaki filtre ölçütlerini karşılayan işlemlerde çalışmasını söyler. Son olarak, tırnak içindeki metin komut kriteridir. Yalnızca Not Responding durumuna eşit olan işlemleri sonlandırmasını istiyorsunuz . Aksi takdirde, bu komut çalışan tüm işlemleri kapatır! Kısayol oluşturma kutusu, yeni kısayolunuzu adlandırmanızı isteyecektir. Adına ne derseniz deyin, ardından son’atıklayın

Yanıt vermeyen veya takılan bir uygulamanız olduğunda, bu masaüstü kısayoluna çift tıklayın ve yanıt vermeyen programlarınızı otomatik olarak bulup kapatacaktır.

Yayınlanma tarihi: 1 Ara 2022-Güncellenme tarihi 22-08-2023

“Windows’da Yanıt Vermeyen Uygulamaları Zorla Kapat” üzerine 4 yorum

Yorum yapın