Android 12 de Gizlilik Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır?

Android 12 de Gizlilik Kontrol Paneli Nedir?

Android 12 de Gizlilik Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır?

Android 12 Gizlilik kontrol paneli, kullanıcıların hassas izinlere erişen uygulamaları takip etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir Android özelliğidir. Şu anda bir Android telefonu olan herkes bu özelliği kullanılabilir. Gizlilik Panosu, ayarlar menüsünde, herhangi bir zamanda hangi uygulamaların telefonunuzun izinlerini kullandığı konusunda size şeffaflık sağlayan yeni bir özelliktir.

Ayrıca, ekranınızın sol üst köşesinde, kameranız veya mikrofonunuz her kullanımdayken yanan bir kayıt göstergesi vardır.

Android 12 de Gizlilik Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır?

Böylece, Android kullanıcıları akıllı telefonlarının bir uygulama tarafından gerçekleştirilen diğer kötü amaçlı etkinlikleri anında görebilirler. Peki bu ikonu gördüğünde neye erişildiğini ve hangi uygulamanın sorumlu olduğunu nasıl bilebiliriz?

Telefonda Aniden Beliren yeşil renkli mikrofon, konum ya da kamera simgesi nedir?

(Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz)

Ekranınızın köşesinde yeşil bir kamera simgesi (konum simgesi veya mikrofon simgesi) gördüğünüzde uygulamalardan biri kullanımda demektir.  Örneğin yeşil renkli kamera simgesinin üzerine dokunursanız hangi uygulamanın kullandığını görebilirsiniz.

yeşil kamera simgesi (konum simgesi veya mikrofon simgesi)

Bu açılır pencerede herhangi bir uygulamanın adına dokunmak, sizi doğrudan o uygulamanın izin sayfasına götürür; burada ne tür erişimlere izin verdiğinizi veya  izin vermediğinizi yeniden değerlendirebilirsiniz.

Android 12 uygulama izinleri

Gizlilik Kontrol Panelinizi de kontrol edin

Gizlilik kontrol paneli özelliğini kullanarak hangi izinleri yönetebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Cihazınızdaki bütün uygulamalar için izinleri tek bir  konumdan kolayca etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Gizlilik kontrol paneli varsayılan olarak Android 12’de mevcut olduğundan herhangi bir şey yüklemeniz veya etkinleştirmeniz gerekmez. Android 12’de Gizlilik kontrol paneline erişmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Konum
Kamera
Mikrofon
Kişiler
Dosyalar ve medya
Yakındaki cihazlar
Telefon

Yukarıdaki izinleri kontrol etmek için Gizlilik kontrol panelini kullanabilirsiniz:

Android 12’de Gizlilik kontrol paneli nasıl açılır?

Ayarları açın. Aşağı kaydırın ve Gizlilik üzerine dokunun.
Gizlilik Kontrol Paneli’ne dokunun.

Gizlilik Kontrol Paneli

Cihazınızdaki çeşitli uygulamalar tarafından son 24 saat içinde erişilen izinlerin grafiksel gösterimini göreceksiniz. Ve tek bir dokunuşla, tam olarak hangi uygulamaların kameraya eriştiğini ve  hatta ne zaman eriştiğinin bir listesini görürsünüz. Şöyle ki ; Bir uygulama  belirli verilere son günlerde eriştiyse, Gizlilik kontrol paneli verilere eriştiği zamanı not eder. Böylece  uygulamaların, siz farkında değilken bilgilerinize erişip erişmediğini yakından takip edebilirsiniz. Söz konusu hizmete erişimi olmaması gereken bir uygulama görürseniz, uygulamanın erişebildiği tüm hizmetlerin listesini görüntülemek için o uygulama üzerine dokunun. Örneğin Kamera’ya dokunarak, bu özel izne erişen uygulamaların listesini görebilirsiniz.

Android 12'de Gizlilik kontrol paneli nasıl açılır?

Konum, kamera veya mikrofon dışında bir özellik arıyorsanız, ekranın alt kısmındaki “Diğer izinleri gör” seçeneğine dokunmanız gerekir.

Son olarak, bir Android telefon kullanıyorsanız, izniniz olmadan hiçbir uygulamanın verilerinize erişmediğinden emin olmak için Gizlilik Kontrol Panelini Mutlaka kontrol edin.

“Android 12 de Gizlilik Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın