Microsoft Word ‘de Belgeleri HTML’e Dönüştürme

Microsoft Word ‘de word belgeleri  HTML ‘e nasıl dönüştürülür?

Microsoft Word 'de Belgeleri HTML'e Dönüştürme

Html belge hazırlamak için kullanılan front page elbetteki üstün bir yazılımdır. Ancak ufak projeler için ve HTML dosya hazırlamak istediğimizde Front Page’e ihtiyacımız olmadan da HTML dosyalar oluşturabiliriz. Hazırladığınız içeriğin Word’de olduğu gibi tarayıcınızda da %100 kusursuz görüneceğini kesinlikle garanti etmek güç olsa da benim yaptığım ufak bir testte HTML olarak görüntüleyebildim. Sizde Microsoft Word  kullanarak HTML dosya kaydetmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Word Belgeleri HTML’e Nasıl Dönüştürülür

Word üzerinde projemizi oluşturduktan sonra “dosya” butonuna tıklayın.

HTML dosya kaydetmek

Ve  ardından  “Farklı Kaydet” e tıklayın.

Word belgesi HTML dosya kaydetmek

Açılan ekranda göz at’a tıklayın.

Word dosyasını HTML olarak kaydet

Kayıt türü olarak “Web Sayfasına (* .htm; *. Html)” olarak değiştirin ve ardından bilgisayarınızda kaydetmek için bir yer seçin. Kaydet’i tıklayın.

Word dosyasını HTML olarak kaydet

Dosya belgeler içine yada  belirttiğiniz konuma kaydedilir. Ve kaydettiğiniz dizinde  görüntü ve ilgili xml verileri içeren ek bir klasör oluşturulur.

Microsoft Word 2016 da Belgeleri HTML'e Dönüştürme

 

HTML dosyasını bir web sunucusuna yüklemek istediğinizde hem oluşturulan klasörü hemde dosyayı sunucu içine yüklemelesiniz. Aksi halde görüntülenmeyecektir.

Örnek için dosyaları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

▼Download▼ Şifre:ceofix

Alternatif olarak:

Göz at’a tıkladıktan sonra Dosya ismini yazın ve açılır pencereden, Kayıt türü olarak “web sayfası filtre uygulanmış ( *.htm, *.html)” olarak kaydet’i seçin.” olarak değiştirin ve ardından bilgisayarınızda kaydetmek için bir yer seçin. Kaydet’i tıklayın.

Word belgesini HTML olarak kaydet

Açılan pencerede evet butonuna tıklayın. Dosya belgeler içine yada  belirttiğiniz konuma kaydedilir. Çift tıklayın. HTML olarak açılacaktır.

Word belgesini HTML olarak kaydet

Yayınlanma tarihi: 26 Tem 2019-editlenme tarihi 17-08-2023

“Microsoft Word ‘de Belgeleri HTML’e Dönüştürme” üzerine 22 yorum

 1. web sayfası filte uygulanmış ( *.htm, *.html)”-web sayfa html -yok-tuba hanım ‘ html’ haricinde digerleri var

  Yanıtla
 2. hangi office sürümünde oluyor-windows 7 ve windows 10 var bende ikisindede office 2016 pro plus kurulu fakat farklı kaydette çıkmıyor

  Yanıtla
 3. Merhabalar,
  word 2016 kullanıyorum ancak farklı kaydete bastığımda html seçeneği çıkmıyor. Html çalışıyorum ve css çalışıyorum. Kaydettiğim dosyaları tarayıcıda açmaya çalışıyorum ancak html formatında kayıt yapamıyorum
  şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • @Berk

   Merhaba, konudaki anlatım değişmiş sanırım, farklı kaydet dedikten sonra- ” web sayfası filte uygulanmış ( *.htm, *.html)” olarak kaydetmeyi dener misin. Ben denedim ve oldu.

   Yanıtla
 4. Görselleri ne ile düzenliyorsunuz? Çerçeveleri büyütürken kenar kalınlıkları artıyor. Bundan da hazır shape alıp resize yaptığınızı anlıyorum. Bunu sorun yapıyorsanız düzgün dikdörtgen nasıl çizilir gösteririm.

  Yanıtla
  • @shampuan

   Görselleri farklı araçlar ile düzenliyorum. Şekil olsun diye kenarları öyle yapmıştım. göze batıyor ise eşit aralıklar ile yaparm 🙂 Teşekkür ederim Shampuan :)👍

   Yanıtla
 5. Bilmediğim yeni birşey daha öğrendim sayenizde , Microsoft word u yıllardır kullanırım bu şeklide Html oluştumak aklımın ucundan bile geçmemişti , teşekürler

  Yanıtla

Yorum yapın