WordPress den Fazla Resimler Nasıl Silinir

Wordpress den Fazla Resimler Nasıl Silinir

FTP’den Fazla Resimler Siliniyor! Bir kaç gün önce sizlere WordPress’in resim çoğaltması ve bununla ilgili olarak da site sahiplerinin host alanlarında sıkıntı yaşadıklarından bahsettim. Ve WordPress’in kütüphanesi ile birlikte ayrıca temalarının da resimleri çoğalmasını engelleebildiğinden bahsettik. Nasıl yaptık?

Resimleri plugin ile teke düşürdük. Şimdi de ikinci adımdayız.
Şimdi sıra FTP’ den resimleri silmeye geldi. Bu iş için en pratik yöntem isimli plugin. Plugin’in görevi temanın kullanmadığı resimleri silmesi. Yani fazla resimlerden bu plugin ile kurtulacağız ancak hepsinden değil.

Yani zaten tek tema yükleyen ve onu kullanan bir site sahibinin işine  yaramayacak bu plugin. Sebep ise istediğimiz kadar şu anda Simple Image Sizes ile resimleri teke düşürsek bile image cleanup plugini bunu algılamıyor ve eski temalardan kalan kullanılmayan resimleri ve eksiz olan resimleri silebiliyor. Yani Pluginin temanızda neyi silip silmeyeceğini kontrol ederek silin. ( Plugini kullanmanın sorumluluğu size ait, bu yüzden yedek alarak işlemlere başayın) ben kullandığimı belirtmek isterim. Hiç olmazsa FTP’den sileceğim resimleri azalttı. Çünkü şimdiye kadar pek çok tema kullandım. Ve pekçok resim bölünmesi yaşadım. 
Plugin kullanımdan sonra FTP’yi kontrol edin ve temanızın kullandığı kaç adet resim varsa onları göreceksiniz. Tek resim, yani konuya yüklediğiniz ilk resim kalacak şekilde. FTP’yi temizleyin.

Plugin Kullanımını:

Plugini buradan indirip kuruyoruz.  Sonrasında image clean up ayarlarına geliyoruz. index’e tıklayıp bekliyoruz. Unreferenced Unused Images ‘a tıklayıp silinecek dosyalara göz gezdirebilirsiniz.

Wordpress den Fazla Resimler Nasıl Silinir

Sonrasında isterseniz o kısımdan seçimli temizlersiniz. Yada General sekmesine gelip tümünü silersiniz. Ben bir başka sitemdem 19 bin 346 adet resimi sildim ve ardından temanın kullandıklarını manuel olarak FTP’den sildim. Bakalım sizlerden ne kadar resim çöpü çıkacak.

Wordpress den Fazla Resimler Nasıl Silinir

Konu ile ilgili videomuzu izleyin. Ve abonelik almayı unutmayın! Sorularınızı yorum bırakabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplarım. 

Bir sonraki konuda bir diğer dosya sayısını arttırıcı faktör olan  ThimThumb’ı temadan kaldıracağız ayrıca ThimThumb’ın zararlarından bahsedeceğiz.

WordPress in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl Engellenir

WordPress’de Resmin Altındaki Url’yi Otomatik Kaldırma

“WordPress den Fazla Resimler Nasıl Silinir” üzerine 6 yorum

  1. Altın değerinde bir bilgi , böyle bir başlığa yorum yazılmamış olması sanırım başlığın anlaşılmamış olmasındandır INODE sınırına takılınca bu başlığı çok aratırlar google , ellerinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın