Windows Dosya Gezgini Açılmıyor Sorununun Çözümü

Dosya gezgininin açılmaması bilgisayarda ciddi bir sorundur. Ve çözümü farklı yöntemler, yollar ile giderilebilir. Bazende giderilemeyebilir ve format ister.  Lakin her zaman için sorunları formatsız çözmeye çalışırız.

Windows Dosya Gezgini Açılmıyor Sorunun Çözümü

Dosya gezginin bozulması ve açılmama sorunu sistem hatası, bir uygulama veya başka sorunlar neticesinde olabilir. Windows gezginin açılmama sorununu çözmek için neden açılmadığını bilmek önemlidir. Çeşitli sebepler ile oluşan bu hata farklı yöntemler ile giderilebilir.

Geçtiğimiz günlerde benim bilgisayarımda aldığım hata şu şekilde idi:

(Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz)

Bu dosyanın bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirdiği bir uygulama yok. Lütfen bir uygulama yükleyin veya zaten yüklüyse varsayılan uygulama ayarları sayfasında ilişkilendirin.

 Windows Dosya Gezgini Açılmıyor Sorununun Çözümü

İşin ilginç yanı bu hatayı almamın ardından çözüm olsun diye dosya gezgini.exe‘nin yenisini bile atmaya çalıştım lakin  çözümde işe yaramadı çünkü dosya gezgini.exe’yi atmama bile izin vermedi. Dosya gezgini kısa yolunu windows sistemi klasöründen açmaya çalışsam dahi açılmadı. Artı masa üstündeki klasörlere çift tıklarsam klasörler açılabiliyordu.

Sonrasında aklıma bir çözüm geldi. Ve yaptığım deneme sonrasında işe yaradı. Siz de üstteki resimdeki gibi bir sorun ile karşılaşırsanız ve dosya gezginini açılmaz ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Dosya gezginini varsayılan uygulama ayarları sayfasında ilişkilendirme

1 – Denetim masasını açın. Denetim masası öğelerini büyük simgeler ile açın ve dosya gezgini seçeneklerine tıklayın.

dosya gezgini seçenekleri

2 – Dosya gezgini seçenekleri açılacaktır.

3- Aşağıdakileri yapmak için dosya gezginini aç açılır penceresinden hızlı erişim ve ya bu bilgisayarı seçin.

 Windows Dosya Gezgini Açılmıyor Sorununun Çözümü

4- Ardından uygula ve tamam butonlarına tıklayın. Dosya gezgini kısa yoluna tıkladığınızda artık dosya gezgini hata vermeden açılacaktır.

Bu konularda ilginizi çekebilir

Windows 10’da Dosya Gezginine Denetim Masası Bağlantısı Ekle

Dosya Gezginine Tıkladığınızda İndirilenler Açılsın

Dosya Gezginini Hızlı Erişim Yerine Bu Bilgisayar’ı Aç

Dosya Gezgininde Karanlık Modu Etkinleştirme

Yayınlanma tarihi: 26 Şub 2020-Son güncellenme tarihi: 31-05-2023

“Windows Dosya Gezgini Açılmıyor Sorununun Çözümü” üzerine 6 yorum

  1. iyi günler, windows gezgini açılıyor fakat sol üst kısımda yükleme işareti çıkıyor, Üzerinde çalışılıyor yazıyor ve yanıt vermeyip çöküyor. Buna bir çözümünüz var mı?

    Yanıtla
  2. Windows 10 pro 1909 sürümü yüklü bilgisayarımda ekran kilidi resimleri kesinlikle değişmiyor.Açılışta bu resmi beğendiniz mi sorusu bazen çıkıyor bazen çıkmıyor.Bunun için sitenizdeki lock_screen_fix_tr ve lock_screen_gray vbs scriplerinizide yükleyip çalıştırınca yine düzelmiyor.Bunun için yeni bir öneriniz var mı uygulamak için.Şimdiden teşekkür ederim…

    Yanıtla
  3. Başıma gelmedi ama sanırım formatlamayı düşünürdüm , elinize sağlık linki kaydettim çözüm kesinlikle aklıma gelmezdi.

    Yanıtla

Yorum yapın