Windows 10’da Kilit Ekran Resimlerini Yenile

Windows 10'da Kilit Ekran Resimlerini Yenile

Windows 10’da kilit ekran resimleri, her oturum açışınızda Bing’de olan resimleri otomatik olarak indirip Kilit ekranda gösterir.  Ve 1709’da başlayan kilit ekranı hataları 1909 ile devam ediyor.           6 Ocak 2018’de kilit ekranında resimlerin değişmeme sorununa çözüm bulmuştuk. Ancak 1709 sürümü ile 1909 farklı olduğu için script’in çalışmadığını gözlemledik ve hem Windows 10 1709 hemde   Windows 10 1909 ‘da çalışacak şekilde scripti güncelledik… 

Özellikle bazı kullanıcılar Kilit ekranında  resimlerin yenilenmesinden çok hoşnut. Örneğin babam bu resimlerin sürekli yenilenmesi hoşuna gidiyor. Windows 10’un 1709  sürümünde de kilit ekran resmi yenilenmemeye başladı ve  bu resmi beğendiniz mi özelliği bile sunulmuyordu. Lakin Windows 10 1909’a kadar gelmiş olsak bile halen bu sorun devam ediyor. Kilit ekran resimleri bir süre sonra yenilenmemeye başlıyor. Kilit ekran resmi sıkışıp kalıyor ya hep aynı resmi gösterir. Yada siz bir resmi beğendiniz diye artık kilit ekrandaki resim bir kaç gün değişmeden kalıyor. Kilit ekranda resmi değişmeyip aynı resimde kaldı ise kilit ekran resimlerini sıfırladığınızda bu sorun ortadan kalkacaktır.

Windows 10'da Kilit Ekran Resimlerini Yenile

Windows 10 kilit ekran resimleri nasıl sıfırlanır?

Windows 10 kilit ekran resimlerini sıfırlamak sizler için hazırladığımız script ile çok kolay sadece tek tık ile kilit ekranda resmin yenilenmeme sorunu çözülecek. İşte adımlar:

1- Makale sonundaki kilit_ekran_fix.zip dosyasını indirin. Zip dosyasından çıkarın. Şifresi ceofix

2- İçerisinden kilit_ekran_fix.vbe dosyası çıkar.

3- kilit_ekran_fix.vbe dosyasına çift tıkayın.

4- Kullanıcı hesabı denetimi ekrana gelecektir. Tamam butonuna tıklayın. Çok az bir süre bekleyin power shell ekranı (mavi bir pencere)  çok kısa süre içerisinde ekrana gelecek. Ve ardından;

5- Kilit ekran hataları giderildi şeklinde bir pencere açılacaktır. Sadece tamam butonuna tıklayın.

Windows 10'da Kilit Ekran Resimlerini Yenile

 

9-  Bilgisayarı yeniden başlatın. Yada bir süre bekleyin.

Windows  + L tuşu ile bilgisayarınızı kilitleyebilirsiniz ve Kilit ekranında yeni Bing görüntüleri görülmelidir. Sorununuz çözülmüş olacaktır.

indir

Aşağıdaki diğer konularda ilginizi çekebilir:

 Windows 10 Kilit Ekran Ve Spot Işığı Hatalarını Fixle“Windows 10’da Kilit Ekran Resimlerini Yenile” üzerine 47 yorum

 1. Merhaba;

  Windows 10 kilit ekranlarının bulunduğu klasör nerededir. Bu bahsettiğim güncellenen manzara resimleri değil, bir kaç şahıs resmi bir kaç günde bir sürekli dönüyor onları silmek istiyorum.
  İkinci olarak kilit ekranını windows spot yapıyorum, haftası dolmadan tekrar resimlere kendisi geçiyor ve o yerini bulamadığım resimler çıkıyor. Bunun bir çözümü varmıdır.

  Cevapla
 2. Nimet kızım, az önce kilit ekran resmim değişti, inşallah böyle devam eder, 1909 sürümüm de 18363.778
  teşekkürler güzel kızım, iyi ki varsın.

  Cevapla
  • @Refik İlhan

   Merhaba Refik amca 🙂 İnşallah aynen devam eder 🙂 evet son sürüm numarası bu . rica ederim sende iyi varsın sağol varol 🙂 Yorumun için teşkkür ederim

   Cevapla
 3. Nimet kızım, 1909 u kimse önermiyor ama siz uygun gördüğünüz için mesajınızı okuyunca format atarak sıfırdan kurdum, bilgisayarımda zarar verecek yüklü bir program bulunduğunu sanmıyordum , aşağı yukarı herkes de ne varsa bende de o üstelik,bendeki windows 10pro, ofis, kasperskye gibi programlarda yasal, ama yinede henüz hiçbir program yüklemeden defendere de güvenerek virüs programını dahi kurmadan güncellemeleri sonuna kadar çalıştırdım, kilit_ekran_fix programını kurmadan kilit ekranına her defasındaki gibi bir resim yine girdi, ama diğer resimler günlerce bekliyor değişmiyordu, inşallah, bu defa değişir, Kızımın sürümü 1903 ama o günler sizin yardımınızla değişmeye başlamıştı şu an hiç aksamadan değişmeye devam ediyor ama çok istediğim halde benimki değişmedi.
  Simdi sisteme gerekli programları yükleyeceğim, bakalım sonuç nasıl olacak.
  Sonuç ne olursa olsun yinede bilgisayar konusunda kafamda bazı sorular var, onlarla ilgilide izin verirseniz sizden destek almak isterim.

  Cevapla
  • @Refik İlhan

   Refik amca ben son sürümü kullanıyorum. Güvenlik açıklarından dolayı. Bence son sürümü kurmanız iyi oldu. Sıfırdan temiz kurulum ile iyi yapmışsınız. Kapersky öneririm. Defender’dan daha iyi koruma sağlar 🙂 Refik amca, kilit_ekran_fix programını kurmakdan bahsetmişsiniz, ama kilit_ekran_fix.vbe dosyasıdır. O kilit_ekran_fix.vbe bilgisayara kurulmaz hata aldığınızda hep çift tıklayıp çalıştırıp düzelmesini beklersiniz. Yani kurulumlu bişey değil. Her hata aldığınızda yada resimlerden sıkılıp değimesini istediğinizde çift tıklayıp resimleri sıfırlarsınız. Bilgisayar ile merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Biliyor isem cevaplarım 🙂

   Cevapla
   • @Nimet Tuba Öz

    Nimet kızım,
    Kilit ekran fix programını anlatırken, kurdum kelimesini yanlış kullandım, tabii ki bu bir kurulum programı değil, kilit ekranını resim olarak ayarladıktan sonra Kilit ekran fix programını çift tıklıyor. bildirim geldikten sonra bir süre daha bekliyorum, sonra bilgisayarı yeniden başlatıyorum.
    Ben 1909 sürümüne programları da yükledim, bir iki gün daha bekleyeceğim artık olmazsa da yapacak bir şey yok.
    Eğer resim değişmeye başlarsa Bing olayını merak ettim, buraya resim ilave edilebiliyor mu ? bu nasıl oluyor, bunu da inşallah resim değişmeye başlarsa öğrenmeye çalışacağım,
    Teşekkürler kızım.

    Cevapla
    • @Refik İlhan

     Tamamdır Refik amca rica ederim:) İnşaaalh sorun düzelir. Resim ilave edilebiliyor mu derken ne demek istedin? Onu anlayamadım?

     Cevapla
     • @Nimet Tuba Öz

      Ben bir yerde sanki Bing e resim ilave ediyorum dediğinizi hatırlar gibi oldum, yanlış hatırladıysam kusuruma bakma kızım , ihtiyarlık işte, belki yaşadığım şehrin fotoğraflarını da ilave edebilirim düşüncesi ile yazmıştım,

 4. Merhaba, sanırım 1-2 yıl önceleri sizin sayenizde kilit ekranı resim sorununu çözmüştüm, ama bu defa Windows 10 1903 sürümünde denedim maalesef işe yaramadı.
  Ama belkide hata bende olabilir, her şeye rağmen teşekkür ediyorum.

  Cevapla
   • @Nimet Tuba Öz

    Nimet kızım, size kızım dediğim için kızmayın bana çünkü, ben oldukça yaşlı bir emekliyim içkim kahve gibi alışkanlıklarım yok, bilgisayarda, photoshop vs ile hatta savaş oyunları bile oynayarak zaman geçirmeye çalışıyorum, sağ olun, daha önce bana 2 program vermiştiniz, o programlar hala duruyor ve ben bu güne kadar o programları kullandım, ama nedense artık işe yaramıyorlar, bu nedenle sizin verdiğiniz linkteki programı indirmiştim, fakat çalışmadı, zaten anladığım kadarı ile o zamanlar bana verdiğiniz ve hala bende mevcut bulunan 2.ci programın ayni.
    Öyle anlaşılıyor ki yapacak bir şey yok, microsoft, her güncellemede bir şeyleri de bozuyor, tıpkı saydamlığı bozduğu gibi sanırım bunu da bozdu.
    Her şey için çok teşekkür ederim.
    Siz insanlara hiçbir karşılık beklemeden elinizden geleni severek yapıyorsunuz, bu duruşunuzu hiç bozmayın, sizin gibi olanlar da çok ama keşke tüm insanlar da böyle olabilseler.

    Cevapla
    • @Refik İlhan

     Estağfurullah, olur mu. Anladım 🙁 üzgünüm ama bende hala bu script çalışıyor. Ben sürekli kullanıyorum sırf resimler değişsin diye duvar kağıdı topluyorum çünkü. Bu sebep ile bu scriptin sorunsuz olduğunu biliyorum. Lakin bazen durum değişebilir. Neden derseniz güncellemeler ile alakalı olabilir. şunu kontrol edebilirsiniz windows 10 1903 sürümü güncel mi? Windows+R tuluna basın ve winver yazın benim sürümüm 18363.753 eğer szdeki sürüm numarısı da bu ise yapacak bişey yok . windows a kurduğunuz yada orjinal kurulumda gelen bişey bunu bozmuş olabilir. Format atıp düzeltebilirsiniz.

     Cevapla
     • @Nimet Tuba Öz

      Nazik yanıtınız için çok teşekkürler kızım, öyle görünüyor ki siz bilgisayar konusunda çok ama çok iyisiniz, bu nedenle artık benim elimden çekeceğiniz var (: sorun yaşadığım konularda sizin başınızı ağrıtmama izin verirseniz şu virüs belasının beni eve hapsettiği bu günlerde bu ihtiyarı çok sevindirirsin.
      diğer konuya gelince çalıştıra winver yazdım benim sürümüm 18362.720 çıktı sorun bundan mı kaynaklanıyor. ben güncellemeleri açsam 1903 den 1909 a geçmesinden korkuyorum, önerin nedir.

     • @Refik İlhan

      Refik Amca olur mu öyle şey 🙂 Tabiki istediğin zaman soru sorabilirsin. Şimdi şöyle söyleyeyim 1909’a geçince sana herşey mükemmel olacak diye söz veremem ama düzelme şansı var. Denemeliyiz derim. Hem zaten 1909’a geçmelisin önemli güncellemeler gelmişti. Onlarıda almış olursun güvenlik açıkları kapanmış olur 🙂

 5. Harikasınız kilit ekranım gri kalmıştı scriptinizi çalıştırdım ve Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sorunum ortadan kalktı.

  Cevapla
  • @Halit dursun

   Geri bildirim için teşekkürler. zaman zaman oluyor. microsoft işte.

   Cevapla
 6. merhaba benım wındows 10 sürümüm 1909 Ekran kilit resmi bende de değişmiyor Güncel fix linkini alabilir miyim ? Ya da nasıl düzelteceğim bu sorunu Bu yazıdaki rarı çıkartırken parola sordu. Parola ne acaba

  Cevapla
 7. Merhaba Nimet hanım ben kilit ekranında istediğim resmi seçiyorum fakat ön izlemesinde ekran gri oluyor ve yükleniyor gibi noktalar dönüyor ve bu şekilde kalıyor nasıl bir çözüm sunabilirsiniz.

  Cevapla
 8. Merhaba, ben yine geldim, ama bu defa kendim için değil, o günden beri sizin sayenizde kilit ekran sorunum kalmadı, bunun için size tekrar teşekkür ediyorum, bu defa gelişim kızım için, ve konu ayni, kilit ekran sorunu, onun küçük bir notebook u var, ilk açılışı biraz ağırlaştı ve ben bir hafta önce format attım, gerçi format ağır açılma sorununu çözmedi ama formattan önce kilit ekran diye bir sorunu yoktu, her gün muntazaman değişiyordu, artık değişmiyor, sorun benimkinden farklı, ayarlarda kisileştirmeyi açtığımda kilit ekranı windows spot ışığı resmi değişiyor ama bu pc nin açılışında görünmüyor. acaba format tan ileri gelen bir sorun mu düşüncesi ile 2.ci kez format attım sonuç yine ayni.
  Belki bir çözümü bulunabilir düşüncesi ile tekrar size geldim,
  Saygılarımla…

  Cevapla
  • @Refik İlhan

   Merhaba Refik bey tekrar hoşgeldiniz. Kızınızın notebook’undaki işletim sistemi Windows 10’un hangi sürümü?

   Cevapla
   • @Nimet Tuba Öz

    İnternetten satın aldığım eski bir lisans anahtarını kullanıyor, oda görev çubuğundaki saydamlığa çok önem verdiği için onun notebook unda güncellemeleri kapattım, işletim sistemi windows 10 pro ama sürümü sanırım 1506 olması gerek, ayarlar> kişiselleştirme ve kilit ekranında baktığımda windows spot ışığı resmi her gün muntazaman değişiyor fakat bilgisayar açılışında windows spot ışığı resmi yok.

    Cevapla
    • @Refik İlhan

     Aklıma hiç bir şey gelmiyor. Şunu bir deneyin kilit ekran resim seçin kaydedin. bilgisayarı açıp kapatın. kontrol edin. resim geliyor mu?

     Cevapla
     • @Nimet Tuba Öz

      Kilit ekran resmi seçilmiyor nasıl yapılır ? sağ tıklıyorum bir şey açılmıyor,

     • @Refik İlhan

      Refik bey anlayamadım. Başlat menüsü > ayarlar Kişiselleştirme > Kilit ekran’a tıklayın. Açılır menüden resim’i seçin. sağ tıklamayı gerektirecek bir durum yok?

     • @Nimet Tuba Öz

      Nimet kardeşim ben yanlış anlamış olabilirim zira siz “Şunu bir deneyin kilit ekran resim seçin kaydedin. bilgisayarı açıp kapatın. kontrol edin. resim geliyor mu?” deyince resim kaydetmeye çalıştım, ama sorun değil, ben sorunu çözdüm, sorun güncellemeleri kapatmam nedeni ile oluşmuş, az önce güncellemeleri açtım bilgisayar windows 10 pro. 1703 güncellemelerini yüklemeye başlayınca kilit ekranı windows spot ışığı resmi açıldı.
      Teşekkürler…

     • @Refik İlhan

      anladım. sorunun çözülmesine sevindim.

   • @Nimet Tuba Öz

    Nimet kardeşim, bir cevap yazmıştım ama kayboldu, yönetici onayını mı bekliyor, belkide yanlışlıkla silindi, öyle ise tekrar yazabilirim. saygılarımla…

    Cevapla
    • @Refik İlhan

     yorumlar yönetici onayına düşüyor sorun yok 🙂 uygun oldukça yorumlara bakıp onaylıyorum.

     Cevapla
 9. 18 ekim 2018 günü vermiş olduğunuz scripti kullandığımdan bu güne kadar kilit ekranı spot ışığı sorunum çözülmüş oldu, artık her gün muntazaman değişiyor, bu sizin sayenizde oldu, bu nedenle bir kez daha teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.

  Cevapla
  • @Refik ilhan

   Refik bey geri bildiriminiz için çok çok teşekkür ederim. Bu gibi geri dönüşler bizi memnun ediyor. Bende çok teşekkür ederim yaşadıklarınızı bizimle paylaştığınız için sizlerde iyi ki varsınız. 🙂

   Cevapla
 10. Merhaba, birkaç gün önce yukarıdaki anlatımınızı uygulayarak kilit ekranı spot ışığı sorunumu çözmüş ve çok sevinmiştim, ilk kurulumda resim değişti, 2ci gün dahil toplam 2 kez değişti, size yazdığım 16.10.2018 gününden bu yana hiç değişmedi.
  Acronis ile yedek alıyorum, bu gün aldığım yedeğe geri döndüm, ve sizin anlatımınızı tekrar ve aynen uyguladım fakat başarılı olamadım. bilgisayarımdaki kilit ekranı sizin anlatımınızda koyduğunuz resmin aynısına döndü.
  Acaba ben nerede yanlış yapıyor olabilirim,
  Yardımcı olmanız mümkün mü ?
  Saygılarımla…

  Cevapla
   • @Nimet Tuba Öz

    Merhaba Nimet kardeşim, ilginiz için çok teşekkür ederim, verdiğiniz link deki programı uyguladım. aşağı yukarı benzer programlar ancak şimdi de kilit ekrandaki resmi kaldırdı,
    Benim bilgisayarımda neden olmuyor anlamış değilim,
    Saygılarımla…

    Cevapla
    • @Refik ilhan

     Merhaba Refik, Kilit ekrandaki resim kaldırılmaz. Verdiğimiz script tüm kilit ekranı resimlerini siliyor ve kilit ekranı resimleri yeniden bing tarafından gönderilmesi ile oluşuyor. yani resimlerin tekrar bilgisayara düşmesi bimg’İn gönderim aralığı ve internete bağlantınız ile ilgili. Saygılarımla 🙂

     Cevapla
     • @Refik ilhan

      Sürüm bilgisi için teşekkür ederim. Umarım script sorunu çözmüştür. 🙂

   • @Nimet Tuba Öz

    Merhaba, Nimet kardeş, az önce size yazdığım gibi son verdiğiniz scripti uygulayınca kilit ekrandaki resim kaybolmuştu, bir süre belki gelecek düşüncesi ile öylece bekledim, resim gelmeyince bilgisayarı kapatarak denemek istedim üstelik kasanın elektriğini de kestim, bir sürede böyle bekledikten sonra ayni programı tekrar uyguladım, şimdi kilit ekranında resim var inşallah yarın değişmeye başlar, ancak ben bu defa windows + L tuşunu kullanmadım,
    Saygılarımla…

    Cevapla
    • @Refik ilhan

     Tekrardan merhaba, Refik. İnşallah. Bu tamami ile microsoft hatası ve elimizden geldiğince fixlemeye çalıştık. Pek çok kere denedik ve uzun süreler. Her windows sürümünde bişeyler farklılaşıyor ve stabil değil. Windows 10 beta ve betalıktan kurtulamadı. Hali ile hatalar halen devam ediyor. Windows+L tuşunun çok önemi yok anında bilgisayarı kilitlemeye yarıyor. Dediğim gibi internet bağlantısı ve bing’İn resim gönderme süresi ile değişim süresi değişiyor. Aslında ilk windows 10 sürümlerinde kilit ekran resimleri takılmıyordu. SOnrada bozdular bizim yaptığımız fixlemek sadece. Aslında bu düzeltmeyi microsoft yapmalı. Ama nerdeee….

     Cevapla
 11. Ne kadar şanslıyım ki insanlara hiçbir karşılık beklemeden çok gerekli bilgiler dağıtan bir siteye rastladım.
  Site sahibine ve yöneticisine önce tebriklerimi sonrada teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
  Windows 10 kilit ekranı windows spot ışığı sorununu günlerce çözememiş sitrese girmiştim, google de anlatılan bir çok yöntemi denedim olmadı, ama bu site benim sorunumu çözdü,
  Site içinde şöyle bir dolaştım ve gördüm ki izleyicisine verilmek istenilen çok değerli bilgiler var.
  Örneğin ben bu güne kadar ekran görüntüsünü “prtsc” tuşunu kullanarak ekranın resmini çekiyor sonrada photoshop ile gerekli alanı kesip kullanıyordum, beni bu dertten de kurtardınız.
  Arık bu site yer işaretleri çubuğunun en başında yer alacak.
  Size başarılar diliyorum.
  Lütfen bu duruşunuzu hiç bozmayın.

  Cevapla
  • @Refik ilhan

   Merhaba Refik, bizde ne kadar şanslıyız ki değerimizi bilip yorum yazan okuyucularımız var. Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için. ve sevdiğiniz siteler arasında bizede yer verdiğiniz için. Sağlıcakla kalın. 👍😊

   Cevapla
 12. Çok teşekürler sağda solda uzun uzun yapılacakların yazıldığı makaleler buldum gözüm korktu uygulayamadım sizin scriptinizi denedim sorun giderildi , ellerinize sağlık

  Cevapla

Yorum yapın