Disqus Yorumları Ve Google İndex Sorunudisqus ve google index almama sorunu

Web sayfalarımda Disqus yorum kutusuna geçeli sanırım 6 ay olmuştur ve bu süreç içinde disqus’ın iyi ve kötü yanlarını gözlemledim.

6 ay oldu dedim evet ve şu an acaba yorum kutusu ne var diye hemen aşağı doğru hemen göz gezdirdiğinizi görür gibiyim 🙂 Evet tahminler doğru bu makaleyi yeniden yazıyorsam ve başlığa Google index sorunu diye bir başlık attığıma göre disqus ile aram bozuldu diyebiliriz.

Disqus yorum kutusuna geçişi nasıl ekleneceğini ve sebeplerini sizler ile paylaşmıştım.

Disqus Yorum Eklentisi Kurma Ve İçe Aktarma Nasıl Yapılır?
Disqus Son Yorumları Nasıl Gösterilir?

Web sayfalarında disqus kullananların yorumları index almıyor mu?

Gerçekten bu zor bir soru. Kimi siteler index alırken kimi sitelerde almıyor. Ve Disqus’ın açıklamaların da index almaması için hiç sorunun olmadığı yönünde.

Disqus’ın artı ve eksileri demiştim makalemin başında işte artıları:

Bu 6 aylık süreç içinde spam yorumlardan %100 kurtuldum

Bazı yorumcular için ban özelliğini kullanabildim.

Disqus’ın Eksileri

Google tarafından indexlenmiyor.

WordPress’e ek yük getirmeye devam ediyor. Evet normalde disqus yorum kutusunun wordpress veri tabanına yorumları işlettirmemesi gerekli. Zaten disqusta’ki export özelliğinin anlamı bu olmalı. Wordrpress veri tabanına işleyen yorumları neden disqustan export edelim ki değil mi? Ancak Yanlış!

Böyle bir özelliği olmadığını Disqus’ı web sitelerimden kaldırırken gördüm. Disqus’dan export ettiğim ( yani disqustan dışa aktardığım) yorumları içe aktarmadım. Disqus’ı kaldırmama rağmen WordPress veri tabanımda yorumlar kaldı. Buda demek oluyor ki, veri tabanından tasarruf ile disqus’ın bir ilgisi yok. Ve disqus paneldeki yorumları dışa aktar butonu da ilgisiz bir özellik olarak duruyor.

Sitem Neden İndex Almıyor? Neden Sandbox’dayım? 

Sonuç:

Disqus’a geçme sebebiniz  Wordpress’e ek yük getirmesin diye olmasın.

Kesinlikle Disqus’a geçtikten sonra yorumlar  google’da  indexlemedi.

WordPress veri tabanındaki yükü hafifletmedi üstüne birde eklenti kullanmak zorunda kaldım ki zaten yorumları veri tabanınada yazdığına göre birde eklenti kullanmanın gereği yok.

Şimdi bloglarında, web sitelerinde Disqus kullananlar acaba yorumlarım indexleniyor mu indexlenmiyor mu diye bir soru ile oluşacak. 

Disqus web sitesinden kaldırılmalı mı ve yorumların indexlenmediğini nasıl anladın derseniz? Disqus kullanıyorsanız hemen sizde şu testleri yapıp yorumlarınızın indexlenip, indexlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Adım bir

İlk önce sitenize yapılan bir yorumu kopyalayın ve Google ‘da aratın sizteni çıkıyorsa index almıştır. Bu işlemi birkaç farklı yorumda deneyin.

disqus ve google index almama sorunu

Adım İki:

Yorum olan bir Url’nizi kopyalayın. Webmaster Tools’dan ilgili sitenizi açın. Ve Google gibi geri getir ‘e tıklayın. Açılan ekranda’ki kutucuğa   URL’nizi  yapıştırıp Getir ve Oluştur’a tıklayın. Bunu yapmamızdaki amaç kullanıcılar siteyi nasıl görüyor ve google botlar siteyi nasıl görüyor anlamak.

işte sonuçlar.

disqus ve google index almama sorunu

Sağ taraf kullanıcının gördüğü sol taraf ise google botların gördüğü. Resimde gördüğünüz gibi Google botlar disqus yorum kutusunu taramıyor. Ve Yorumlar indexlenmiyor.
Disqus kullananlar acil olarak bu testleri web sitelerinde uygulaması gerekli. Şayet Google tarafından index almayan bir eklentiyi ve yorum kutusunu Web sayfamızda tutmanın gereği yok gibi görünüyor.

WordPress yorum kutusu ile google gibi geri getirde yaptığım taramanın sonucu ise:

disqus ve google index almama sorunu

5 Yorum

  1. Sosyal içerik platformu 5 Mayıs 2019 Alıntıla
  2. Mesut 22 Ocak 2017 Alıntıla
  3. webmaster 29 Ekim 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 29 Ekim 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir