WebMaster Dünyası: VPS’den Paylaşımlı Hosta GeçişVps -shared hosting

Sanal sunucuda aylık yüksek tutarlarda ücretlendirme sizi bekliyor, ama gerek var mı? Paylaşımlı hosting’de kaynaklar mı yetersiz? WordPress Optimizasyonu nedir?

Hosting firmaları size 10 site barındırabilirsiniz şeklinde en üst düzey paylaşımlı host satar yada siz 10 web site barındırılan paylaşımlı hostu görünce aaa benim 2 sitem , 3 sitem var 10 web sitesi barındırıyor bu paket wayy süper alınabilir dersiniz ve 10 domain barındırabilen bir hosting alırsınız.

WordPress’e Geçtiniz mi?

Çünkü daha önce sevmediğiniz hostunuzda 2 site barındırabiliyordunuz ve hostunuz yetersiz gelmişti. Keza bende öyle oluyordu aslında kaynak sorununda problem yoktu aşırı kesintiler oluyordu ve ben her gün 3 saat haftada bir günde 6 saat yayın yapamadığımı biliyorum.

Ve 1 yılın ardından yeni bir hosting şirketine geçtim. Evet almış olduğum paket Level atlamış hissi uyandırıyordu. Sebebi ise 10 web sitesi barındırabiliyordu. Benim yeni hosta taşınacak 2 sitem vardı ve birde yeni kardeşleri diyebilirim. Çünkü yeni hosta geçiş ile birde yeni domain aldım. teknohaber.tc.

Ve dakika bir gol bir. Bayi pakete geçin yetersiz….

Evet ben paylaşımlı hostu aldım ve bana CPU yetersizliği oluyordu. Kaynak tüketimi mevcuttu. Ki ben bu paketi satın almadan önce telefon açıp teknikteki arkadaşlar ile görüşmüştüm. 2 web sitem şöyle böyle paylaşımlı host size yeter dediler. Ancak öyle olmadı.

Düzenlemeler yapın vs. dediler yada bayii hostinge geçin. OK dedim.Ve beni bir araştırma sardı.Öncelikle temalarımı gözden geçirdim ve değiştirdim. Üç siteme de yeni tema satın aldım. Evet sanırım CPU kullanımı düzelmişti. Ancak yeni sorunlar başladı…

3 yada 4 ay sonra bayii hosting yada VPS yolunu bana gösterdiler. Neden mi? Dosya sayısı INODES sınırı

100.000 adet dosya barındırabiliyorsunuz sadece paylaşımlı hostingde. Ben tabii ki bilmiyorum INODES sınırı filan cpanelde her şey güzel ama bir INODE yazıyor ve kırmızı.

Hosting şirketine bilet attım ve sebebini sordum. Tamam dedim arttırabilir misiniz bu sınırı? Hayır dediler. Sadece paket değiştirebiliriz. Bayii hosting, VPS, VDS filan olur ancak. Neden dedim? Sebebi yedeklerimi alırken zorlanırlarmış.

10 adet Web sitesine dosya sınırı 100,000 adet veriliyor. Buda demek oluyor ki 1 Web sitesi için 10,000 adet dosya demek.

Peki bundan sonra ne olur? Bayii hosting yada VPS’ye geçmezsem? Dedikleri cevap: Siteleriniz hata verir.

Yapabilecek tek bir şey kalıyordu. VPS’ye geçmek. Pek çok paylaşımlı hosting planlarını incelediğimde de durum farklı değildi. Mecburen VPS’ye geçtim. Ancak dolardan bile etkilenen bir yapısı var 60 küsürlerde başladığım ödeme 70 küsürlere çıkmıştı ki akıl kârı değildi bu rakamlar.

Ve siz siz olun WordPress siteniz var ise bir resmi çoğaltan bir sisteme resim yüklemeyin. Resimleri başka bir servise yüklemenizi tavsiye edeceğim. Elbetteki o servislerinde kapatılma veya üyelikler ile çalıştırılma problemleri ani değişiklikleri olabiliyor. Hostingde barındırmak daha sağlam ancak ödenecek tutarlar hiçde normal web sitesini karşılayabileceği türden değil. Yukarıda size aylık giderinden bahsettim.

Buraya kadar her şey güzel ama şimdi merak konusu olan 100.000 adet sınır varken ben nasıl paylaşımlı hostinge geçebildim?

Aylarımı verdim ve bir çalışma yaptım. 3 Web sitemde ve bu çalışmalara yaparken de hep sizlere yaptıklarımı anlattım.

Veri tabanında ilk dikkat çekici olan Hosting şirketinin site taşıma işlemlerinden sonra silmediği dosyalar( siteyi ben değil hosting şirketi taşımıştı) ile oldukça büyük boyutlara sahiptiler. İlk önce fazla veri tabanı ve dosyaları sildik.

Sonrasında Veri tabanında bir güzel temizlik yaptık.

WordPress Veri Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ve şu beni VPS’e taşıyan fazla resimleri WordPress üzerinden sildim.

WordPress’den Fazla Resimler Nasıl Silinir?

Ve sistemin Tek resim ile çalışmasını sağlayan bir plugin yükledim.

WordPress’in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl Engellenir?

Thimthumb denilen baş belası bir özelliği kaldırdım.

Temadan TimThumb Nasıl Kaldırılır?

Ancak temamda küçük kutucuklar vardı ve onları CSS ile kutucuklara sığdırdım.

Css İle Temadaki Resimleri Düzenleme 

Her şey çok güzeldi. Beni paylaşımlı hosttan , VPS’e geçiren INODES sorununu halletmiştim. Ve hosting şirketim ile görüştüm. Sanal sunucumu kapatmalarını istedim. Ve paylaşımlı hosting satın aldım eski kullandığım paketime geçiş yaptım.

Peki ne oldu dersiniz?

Geçiş yaptığım bir aylık dönemde her şey çok güzel giderken bir anda hosting şirketim kısıtlamalar mı yaptı bilmiyorum ama kaynak tüketimlerine takıldım.

Onlara kalırsa her şey normaldi ama bence değildi. Çünkü arka da ne oldu bilemiyorum. Cpanelimde bana yansıtılan düşüşleri görebiliyordum. Ve bana şunu dediler fazla iken niye bişey demedinizde düşürünce söylüyorsunuz şeklinde tepkileri oldu.

Temalarımı yeniden değiştirip en düşük sorgu sayısını yakalayan temaya geçiş yaptım ancak yine de olumlu sonuç alamıyordum. Aylardır yaptığım çalışmanın sonucu bu değildi. Ve 1 aylık cayma hakkım dolduğu için paylaşımlı hostinge verdiğim parayı hiçe sayarak hosting şirketimden ayrılıp başka bir hosting şirketine geçtim.

İşte size örnek alabileceğiniz bir WordPress, paylaşımlı hosting ve Vps( sanal sunucu) ile yaşadıklarımın özeti.. Sonuç olarak size hosting şirketiniz bayii hosting, VPS filan derse kesinlikle geçmeyin ilk önce sitenizi düzenleyin.

WordPress veri tabanı ve VPS’den paylaşımlı hosting’e geçişte beni yönlendiren Tarkan Dost’a tekrardan teşekkür ederim.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir