Google Adsense: İkinci Onaydan Geçememekadsense onay

Google adsense başvuru ve kabul ve ikinci onay aşamaları!

Google adsense‘ye 4-5 başvurum oldu. Adsense‘nin cevabı ise siteye reklam kodunu yerleştirilmesi oluyor ve işte ikinci onay dönemi başlamış oluyordu. Bu onay süreci yaklaşık 1 hafta sürüyor ve bir haftanın sonunda ise sitem onaylanmıyor ve politikalarımıza uygun değil: yetersiz içerik mailini alıyordum.

Derdimi kime anlatsam, kime desem yetersiz içerik kısmı çok ilginç oluyordu. Çünkü sitemde 600 konu vardı. Bu acı ile de bir kaç yere konu açıp sormuşluğum olacak ki şimdilerde aldığım mailler , mesajlar ile bana ulaşanlar var. 2014 yıllarında adsense reklamları ile ilgili sorununuzu gördük. Adsense’yi nasıl aldınız şeklinde sorular geliyor.

Ben bu mailleri genelde cevapladım ancak bugün düşündüm ki bir makalede bu konuya değinirsem herkes için yararlı olabilirim.

Adsense başvurum ve adsense ikinci onay süreci.

Arkadaşlar ben adsenseye başvurum ilk olarak blogger’da iken yaptım. Tek sitem vardı ve onaydan bir türlü geçemiyordum. Blogger’da iken onaydan geçememe durumlarına göz atacak olursam:

-Blogger’daki mailim kendi adıma değildi.
-Başvuru mailim kendi adıma değildi.

Adsense’nin onayda bu mail ve isim kısımlarına takılıyor mu bilmiyorum ama gerçek isimli profillere bir takıntısı varsa benim blogger ve başvuru mailimdeki sallama isimlerden dolayı vermemiş olabilir.

Alan adı ve WordPress’e geçişten sonra Adsenseye başvuru:

Blogger’da kabul edilmeyen adsense başvurumu bir süre sonra alt yapımı değiştirdikten sonra yeniledim. Ancak yine red olarak döndü.

Bu reddin sebebi ne olabilirdi? Mail’deki yanıt yine politika uygunsuzluğu : Eksik içerik şeklinde.

Çok saçma olarak gelen mail sanırım otomatik olarak geliyordu ki , bir kaç kişiden de öğrendiğim kadarı ile red cevapları genelde bu şekilde olabiliyormuş.

Yılmadım ve araştırmalarıma devam ettim , kimileri ismin önemli olduğunu, google’un gerçek kişiler ile muhatap olmak istediği ve isimlerin önemli olduğunu yazmıştı, bazısı ise sitede başka bir reklam görürse onaydan geçemezsiniz bilgisini paylaşmıştı, hatta ve hatta reklam bannerini  kaldırsan bile izleme kodu varsa yine verilmeyeceği bilgisi verildi. Ve ip adresleri ip başvuru adresi ve panele giriş adresleri farklıllığından dolayıda olabileceği söylendi.

Bunların hepsini toplayınca bende başvuru stilimi değiştirdim. Tüm bunlar bende mevcut muydu? Evet mevcuttu ama adsense’nin bahanesi mevcut değildi. Çünkü 600 konum vardı.

Bende hemen diğer işlemleri öne alarak bir takım düzenlemeler yaptım.

1- Google Plus’da ismimi Gerçek ismim yaptım. Ve reality’den uzaklaşmadım. Mail adresimi ismime yakın bişeyler aldım. Hosting mailimide onunla değiştirdim.

2- Reklamlar: Adsense’den onay alamadığım için arada başka reklam şirketlerine başvuru yapmıştım. Ve ben Adsenseye başvuru yaptığımda bu şirketlerin bannerlerini kaldırıyordum ancak izleme kodlarını unutmuştum. SOn başvurumda tema kodlarından bu izleme kodunu da kaldırdım.

3- Ve Google’un web sayfanızda aradıkları sayfaları oluşturdum. Bunlar:

Künye

Hakkımızda

İletişim

Özellikle gizlillik ilkesi  ve yasal uyarı 

4- Adsense deneme için bir reklam kodu oluşturun dediği 2. onay kısmına ben müdahele ettim:
Şöyle ki; adsense panele ben değil farklı şehirdeki başka bir arkadaşım giriyor ve kodları temaya o ekliyordu. Son başvurumda bu işlemi kendim yaptım.

Ek olarak:

Web sitenizde Adsense onay verene kadar arkadaşınızdan aldığınız kodlar ile reklam yayınlıyorsanız şunlara dikkat edin derim. Ancak bunlar benim tahminimden öte değil. Yani denenmiş değil. Olasılıklardır: 

1-İlk başvuru mailini göndermeden önce banner kodlarını sitenizden kaldırın.

2-Normal başvurunuzu yapın.

3-Adsense’nin ikinci onay kodlu aşamasında yine arkadaşınızın reklam bannerleri sitenizde olmasın. Taki adsense’den cevap gelene kadar.

4-Arkadaşınızdan aldığınız kodları kullanıyorsunuz ancak arkadaşınız panelinde sizin siteyinin URL’sinide sahipli sitelere eklediği için onay’dan geçemiyor olabilirsiniz. ( Bu kısmı sadece tahmin. ) Nedeni ise Sizin domain Adsense’de görünüyor. Yani sizin domain adsense’den bir gelir elde ediyor.

5-Şayet 4, maddeden dolayı ikinci onaydan geçemiyorsanız. Yada en azından test etmek isterseniz. İlk başvuru yapmadan önce arkadaşınızın adsense panelinden sahipli sitelerden sizin URL’yi çıkartması yeterli.

Ve Diğer araştırmalarım sonucunda ise Adsense Onay için Dikkat etmeniz gerekenler:

Mutlaka Domain sahibi olun: www.siteadı.com şeklinde ( blogger yada wordpress domainleri ile Adsenseye başvuru yapmayın. blogger yada wordpress siteniz olsa dahi domain alıp yönlendirme yapın.

Ve adsense ‘ye başvurularınızın sıklığı zaten 2-3 aylık aralıklar ise sizin aldığınız redler otomatik olabilir. Adsense 6 aylık başvurularda siteyi inceliyor olabilir. Keza benimde başvurularıma dikkat ettiğimde ilk başvurum ile kabul edilen başvurum arasında 6 ay geçmiştir.

 

Ve sitenizi Google’a eklettirme, Google analistik ve webamater tools gibi google’un araçlarını kullanmanızıda ek olarak tavsite edeceğim.

Sonuç:

Adsense başvurum ikinci onaydan geçti. İkinci onaydan sonra ne oluyor? Reklamlar ne zaman görünüyor?

Adsense ikinci onaydan geçerseniz, size tebrikler adsense onayından geçtiniz gibi mail geliyor. Ve reklamların 2 saat içinde görünür olacağı bilgisi veriliyor. Yeni oluşturduğunuz reklam birimleri ise 15 Dakika içinde görünmeyecektir.

Benim Adsense’de ikinci onaydan geçiş hikayem bu kadar. 600 makale eksik yazı değildi. İkinci onaydan geçiş yukardaki maddelerden biri yada bir kaçı ile olmuş olabilir. O kısmını bilemiyorum. Ama web sitemde reklamlar adına düzenlediklerim bunlar idi.

-Adsense başvurunuzu yapmadan önce siteden reklam kullanıyorsanız kaldırın.

-Google plus profilinizdeki isim ile mailiniz birbirine yakın olsun.

-Varsa Hosting şirketeniz alan adınızı onayı ile aldığınız mail ile aynı olsun. Değilse hosting panelinizden değiştirebilirsiniz. ( keza ben değiştirmiştim)

-Adsense kodunu alırsanız kendiniz yerleştirin. Ip değişik görürlerse onay verilmeyebilir.

-Künye, hakkımızda, yasal uyarı, gizlilik ve yasal uyarı sayfalarınızı hazırlayın.

Umarım ikinci onayda takılanlar için yazdıklarım yararlı olur ve ikinci onaydan geçebilirsiniz. Elbetteki bunların yanında adsense’nin politikaları çok geniş ve pek çok şeyi dikkatle inceliyor.

Nedir bu kurallar?

Adsense’nin bilinen ve bilemediğimiz politikaları var buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca içerik polikaları da çok önemli. Benim içeriğimdeki sorun nedir diye düşünmeyin. Ve buradan içerik politikalarına göz atabilirsiniz.

Umarım herkese ikinci onaydan rahatlıkla geçer. Herkese bol kazançlar.

4 Yorum

  1. Emre YILDIZ 14 Ekim 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 14 Ekim 2018 Alıntıla
  2. Kübra 3 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 4 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir