Webmaster Dünyası: Linux Hosting Mi Windows Hosting Mi?Linux Hosting Mi Windows Hosting Mi?

Fazlaca araştırılmadan hosting aldık ve dolayısı ile seçim yaparken de ne aldığımızı bilemedik. Yada Hosting almaya yöneldik ama linux mu yoksa Windows hosting mi seçeneği ile karşılaştınız!

Bir web siteniz var yada sıfırdan bir site açmayı planlıyorsunuz ve hosting almayı düşünüyorsunuz. Hemen hemen tüm hosting şirketlerinde aynı seçenek sunuluyor. Farkları nedir?

Geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir olay ile bu konu hakkında da bir iki cümleyi yazmayı düşündüm. Yeni bir web yayıncısı Windows server almış. Ben Linux kullandığım için yardımcı olamadım. Ancak aldığı hosting şirketinin panelinde ek ücret bile ödemesi gerekmeden server’ını değiştirmesi için seçenek vardı. Arkadaş Windows server’ın ve Linux server’ın ne olduğunu bilmeden almış ve işletim sitemlerinin ne dili bile kullandığını bilmiyordu.

Webmaster Dünyası: WordPress’e Geçtiniz Mi?   

Linux server ve Windows server dedikleri bir işletim sistemi aslında.

Linux işletim sisteminde php dili kullanılırken windows işletim sisteminde asp dili kullanılmaktadır. ( Php dili çok kısıtlıdır.) FTP kullanımı ikisinde de mevcuttur. SSH bağlantıları windows’da bulunmaz ancak Linux’da da Hosting şirketiniz tarafından kısıtlanabilir.

WebMaster Dünyası : Blogger’dan WordPress’e Geçilmeli?

HTML, javascript ve Frontpage  her ikisinde de mevcuttur. CGI/ Perl yine PHP kısıtlıdır. Asp dilide Linux’da kısıtlıdır. Veri tabanı olarak da  Wİndows Access ve mySQL kullanırken, Linux sadece mySQL kullanır.

Asp dilini çok iyi biliyorsanız elbetteki windows server seçimi yapabilirsiniz. Ancak artık günümüzde asp dilini bilen kişiler yoğunlukta değil. Hatta ASP dilini bilenler bile PHP’ye geçiğini bile söyleyebilirim. Bu sebep ile ASP ‘yide bilmiyorsanız PHP’yide bilmiyorsanız Kesinlikle Linux server seçmelisiniz. Nedeni ise destek almak istediğinizde size yardımcı olacak kişi daha çok olacaktır.

Linux Hosting Mi Windows Hosting Mi?

Üstelik Windows’un kapatmadığı açıkların olduğuda düşünülürrse, Linux server daha güvenli gibi görünüyor. Windows server aynı pc’deki işletim sistemlerinde olduğu gibi kapatılmayan açıklar söz konusudur.

Uzun lafın kısası her iki server’da da siteniz çalışacak. ASP ‘de ısrarcı olanlar ASP ile devam etmek isterler ve Asp dilini bildikleri için açıklarınıda kapatmaları daha kolay olur ancak bu dili hiç bilmeyenler ya Linux server almalılar yada sehven aldılar ise de değiştirtebilirler.

Web Master Dünyası : Blogger Mı WordPress Mi ?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir