Webmaster Dünyası: VPS-Sanal Sunucu ya Geçilmeli?wordpress-sanal sunucu-paylaşımlı hosting

Paylaşımlı hosting ile web dünyasında yol alırken VPS- Özel sanal sunucu terimi ile mi karşılaştınız?

Paylaşımlı hosting ile başladığınız yayınlarınıza devam ederken artık hostunuzda sıkıntılar başlayabilir. CPU artışı, INODES sınırı, Ram başlıca sorunlardır. Şimdi bu sorunlar ne nasıl oluşur kısaca bir değinelim.

CPU, bilgisayarınızdaki gibi bildiğinizi işlemcidir. Ve tüm hostlarda %25 yada %30 olarak sınır verilir. Dikkat edin öyle verildiği söyleniyor. Ama burada ana makinanın ne kadar işlemci gücü olduğunu bilmiyoruz. Bunun için bir hosting şirketinde %25 işlemci ile sizin siteniz çalışmazken başka bir hosting şirketinde çok da iyi çalışabilir. Bunun sebebi ise gerçekten %25 verip vermediklerini bile bilmiyoruz. Bu tamamen onların inisiyatiflerinde olan birşey. Çünkü bu başıma geldi biliyorum.

INODES: Bu terimi hostunuzu aldığınızda dahi bilmiyorsunuzdur. Ve Bu sınır dolduğunda yada Cpanelinizde Kırmızıları gördüğünüzde yaa ne oluyor diye hosting şirketinize destek bileti attığınızda öğrenirsiniz. Ve size cevapları şudur:

INODES: dosya adedi sınırıdır. WordPress dosyaları, plugin dosyaları ve resimlerin adetleridir dosya sınırı. Bu sınır ise genelde 100.000 oluyor ama sanırım 25.000 olanları da var. yada Hosting şirketiniz aniden bu sınırları değiştirebiliyor. Tabii ki ilk aklınıza gelen, örneğin ek bir ücretle  limiti arttıramıyor musunuz diye sormak oluyor, hosting şirkenize.

Ancak bu sorunun cevabı da hayır daha üst paketlerimiz var onlara geçiş yapabilirsiniz oluyor. Üst paketler, bayii paketleri , VPS VDS gibi sunuculardır. Bu sunucularda dosya limiti yok. Bu sunucular GB’lar üzerinden çalışıyor ve örneğin o sunucuda size 2 GB’lık bellek, disk alanı var ise bu yetmediğinde arttırabilirsiniz. Tabii ki ek ücret ile. Aylık ücretler paylaşımlı hostinglere göre aşırı külfetli.

Çalışmıyorsanız, ve bu işi de hobi olarak yapıyorsanız kesinlikle Sanal sunucu size göre olmayacaktır.

Bu gibi sorunlar ile karşılaştığınızda wordpresi optimize edin diyebilir hosting şirketiniz size ama hiç bir yazılımcı sizin veri tabanınız ile uğraşmayacak ve yapılabilecek bişey olmadığını söyleyecekler ve yapsalar bile sadece bir plugin ve bir kaç sql kod ile temizlik yapacaklar ancak kesinlikle sizi yeniden paylaşımlı hostingde barındırabilecek bir çalışma yapmayacaklar. Ve üzerine sizden ücret alacaklar.

WordPress’inizi kendiniz optimize edin, yada VPS ücreti size ağır gelecek ise hiç düşünmeden blogger’a geçin derim. Çünkü belli bir süre VPS ücreti ödedim ben ki; sanal sunucuda olmam gerekmiyormuş. Sadece wordpress’i gerçek anlamda optimize etmek gerekiyor.

Ve tüm optimizasyonu yapsanız dahi hem wordpress’de kalmak hemde paylaşımlı hostingde kalmak istereniz yapmanız gereken gerçekten sitenizin sanal sunucuya ihtiyacı olduğu zamana kadar resimlerinizi bulut depolama, resim yükleme siteleri, blogger gibi ücretsiz yerlere yüklemeniz yeterli olacaktır.

WordPress Optimizasyonu için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

WordPress Veri Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır?

WordPress‘in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl Engellenir? 

WordPress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır? 

WordPress‘den Fazla Resimler Nasıl Silinir? 

WordPress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır?

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir