Webmaster Dünyası: WordPress’e Geçtiniz Mi?wordpress

Geçtiğimiz iki gündür sizler ile WordPress ve blogger üzerine bilgiler vermeye çalışıyorum ki bunlar sadece benim yaşadıklarım ve benim düşüncelerim.

 

Web Master Dünyası : Blogger Mı WordPress Mi ?  

WebMaster Dünyası : Blogger’dan WordPress’e Geçilmeli?  

Ve şimdi de WordPress’deyiz….

Kodlama olarak yeni idrak ettiğim blogger’dan WordPress’e geçiş yaparak yeni bir kodlama bilgisi gerektirdi. WordPress’e arkadaş yardımı ile geçiş yaptığım için pek çok düzeni de kendisi tarafından yapılmıştı. Ve arada bende baksam kodlara çok da adapte olamamıştım ve pek çok plugin denenmesi ile de WordPress’in şiştiği ve veritabanında boş ve gereksiz veriler ile doldurduğumuzun farkında bile değildik.

3 Yılın Ardından WordPress Sorunları

Tema değişiklikleri, pluginler ile uğraşırken arada hosting değişikliğim oldu. Çünkü artık wordpress kullanıyordum ve hosting sorunu vardı. Blogger’ın alt yapısındaki sınırsız ve ücretsiz server kaynağı artık yoktu. Sitede kesintiler , açılış sorunları gibi olaylar ile karşılaşıyordum.

Aynı zamanda WordPressin ne kadar kaynak tükettiğinin farkında bile değildim.

İşte Sorunlar Başlıyor:

WordPress’e geçiş ile hosting ile ilgili sıkıntılarıma değinmek istiyorum. İlk çapıştığım nokta fazla CPU tüketimi ve SQL in kapanmaması ile ilgili oldu. Sorunun temamdan olduğu düşüncesi sardı. Ve değiştirdim.

Ancak pek sorun çözüldüğünü de söyleyemem. Ve yeni bir tema satın almaya karar verdim. Türk yazılımcılardan.  Ve güya yazılımcılar ile yaptığım görüşmelerde hep şunu sordum benim wordpress’im de sorunlar var ve ram, cpu  gibi kaynakları temanız ne kadar tüketir. Bu soruları kime sorsam hepsi oww bizim tema çok iyi dedi. Tabiki de aksi düşünülemez.

Ve denedim, ama Türkiye temalarında karşılaştığım bir sorun ise çok güzel bir tasarım var her şey ince düşünülmüş olmasına karşın pek wordpress dostu değiller. Sundukları destek ise belli birkaç yardımdan sonra ücretli oluyor.

Zaten inanın ücretsiz sundukları desteği çok araştırsa idim bulurdum. Ve yazılımcılardan birinden bunu nasıl değiştirebilirim soruma ise bende bilmiyorum. Deneme yapılma bulunur demesi ile birlikte aynı konuda tekrarladığım bir soruya ise düzenleyim ama şu kadar ücret ile demesi ile şok olmuştum.

Evet ek-ücret istemesi hakkı olabilir ancak bilmiyorum deneme yanılma dedikten sonra aynı konuda 2. bir sorumda ücret ile yapabileceğini söylemesi oldukça itici oldu.

Yani siz siz olun tema desteği var kodlama bilmiyorum ama hazır tema alırım. Ve yazılımcıdan düzenlettiririm filan diye düşünmeyin. Çünkü onlar için ekstra bir durum oluyorlar. Sizin istediğiniz her bir değişimi gereksiz görüyorlar. Ve temayı kilitledikleri için ve kendilerine göre kodladıkları için başka yazılımcılara yaptırmak isteseniz dahi ya onlar kabul etmiyor, yada o yazılımcının kodlamasından birşey anlamayanlar da oluyor.

Keza temayı kodlayan kişi deneme yanılma bulunur dedikten sonra başka yazılımcı ne ile nasıl uğraşsın. Hak vermek lazım. Üstelik. yok efendim mükemmel temayı yakalamanın mantığını da Timthumb ile yapmışlar yada resimleri kırpan bir kodlama olan aq_resizer  kullanıyorlar.

Timthumb temanızda sorgu sayınızı arttırıp güvenlik açığı yaratırken, Hostinginizde de INODES ( dosya sınırını) arttırıyor. aq_resizer  kodlaması ile güvenlik açığı olmasa bile resimleri boy boy kırpıp çoğalttığı için INODES sınırına takılıyorsunuz.

Bir başka aldığım temanın yazılımcısı ise temayı kendimin editlemem gerektiğini temanın zaten yarım olduğunu yazdı 🙂 Sanırım buda ayrı bir komik. Adamlar tema kodluyorlar. Satışa veriyorlar sonrada bana diyorlarki bu tema zaten tamamlanmamıştır. Kullanıcı kendisi tamamlayacak. Oldu ben kendi temamı kendim yaparım o zaman hemde ioncube ile  temayı kilitlemeden.

Sahi ion cube’de nedir diye soracak olursanız, temanın nasıl yazıldığını kilitleyen bir yazılım. Ve bu kilitleme dolayısı ile satın aldığınız temayı local hostunuzda kullanamazsınız sebebi ise kilitli o domaine imzalamamış olmaları. Rica etseniz dahi imzalanma şeklini değiştirmezler.

Sonuç:

Aldığınız temalar ‘ın parası boşa gider.

Bu sırada ne oldu peki?

Bu sırada saçma sapan temalar ile Cpu artışı , INODES sınırı ve hosting firmasının kaynak tüketimini az tutması ile de sizin web siteleriniz kaynakları tüketiyor. Bu durumda Paylaşımlı hostta kalamazsınız sözleri ile VPS sanal sunucuya geçiş yapılır.

Çünkü ya bu deveyi güdeceksiniz, yada bu diyardan gideceksiniz sözünü bilirsiniz. Gitmeyi değil kalmayı tercih edip VPS Sanal sunucuya geçtim. Neler oldu neler yaşadım? Şimdi nasıl paylaşımlı hostinge geçtim hepsini anlatacağım. Ancak bugünlük bu yazımı sonuna kadar okuyanlara teşekkür edip sonraki yazımda görüşmek üzere diyorum.

 

 

2 Yorum

  1. Hakan 19 Ekim 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba Oz 20 Ekim 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir