WebMaster Dünyası : Blogger’dan WordPress’e Geçilmeli?wordpress-blogger

Blogger mı WordPress mi? Blogger’a alan adı alıp Blogger’da mı devam etmeli yoksa WordPress’in ücretli tabanına mı geçiş yapmalı?

Evet, bir önceki yazımda sizlere Blogger ile başladığımı, arkadaş ısrarları ve hosting ve alan adı alarak ücretli WordPress’e geçtiğimi söyledim.

Blogger’dan WordPress’e geçiş gerekli miydi peki?

Öncelikle WordPress’in ücretsiz kısmında sıkışıp kalacağınız için kesinlikle WordPress’in ücretsiz kısmından başlamayın. En ideal ve güzeli Blogger’da ücretsiz başlamak olacaktır. Ve Blogger’da bir kısım makaleleriniz hazırlarken bir kısımda da tasarım dikkatinizi çekecek ve kodlamalara dalacaksınız.

Blogger’da Ziyaretçiler için güzel bir alan adı

Ben bu değişimi blogger üzerinde yapmadım. Hosting+alan adı alıp WordPress’e geçiş yapmayı tercih ettim. Tercih mi ettim yoksa hevese mi geldim bilemiyorum.

Çünkü etraftan WordPress’in daha iyi olduğu, Blogger’da kısıtlandığım ve WordPress’de daha özgür olacağım, WordPress deneyimini mutlaka yaşayıp kendini geliştirmelisin sözleri beni etkiledi.

Ve daha Blogger’da yeni bir temayı editleyip  hazırlamışken, kendi tabirim ile teması ile tam siteyi düzenlemişken, fazla kullanamadan bile bu geçişi yaptım.

Blogger’da yaklaşık 7 ayım geçti.  Araştırarak, kodlar ile , editler ile blogger’ı  özelleştirmeye çalışarak. Ancak sizlere illaki Wodrpress’e geçiş yapmak isteyenlere bu geçişi sağlamadan bir alan adı alıp Blogger’da kalmanızı ve bir süre gözlemlemenizi tavsiye edeceğim. Sebebi ise gereksiz olarak WordPress’e geçmemeniz olacak.

Maddi durumunuz müsaade ediyorsa ve WordPress’de daha çok kendinizi geliştirip daha iyi olacağını düşünüyorsanız ya da WordPress’deki kodlamaları inceleyip o kısımda da alt yapıda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yapın.

Blogger’da kalmanın avantajları

Web siteniz ücretsiz olarak Google serverlerinda barınıyor.

Hosting ( barındırma sıkıntınız yok) Bedava tüm verileriniz saklanıyor.

Resim kaynaklarında sıkıntınız yok. ( özellikle resimlerin çok yüklendiği bir siteniz varsa blogger sizin için ideal olacaktır)

Kodlamaları bildiğiniz sürece Temasal sorunlarınız yok.

URL ‘niz ülke girişlerine esnek bir yapıya sahip oluyor.

Blogger kullanmanın dezavantajları

Url’lerinde tarih yazdığı için yazının yayımlanma tarihini değiştirirseniz yayının Url’sinden kaynaklı 404 hatası verir. Bu hata önemsiz görünse de sıkıcı olabiliyor.

Seo  biraz zordur.

Kodlama bilmiyorsanız WordPress’deki gibi eklenti yoktur.

WordPress Avantajları:

Kodlama bilmeseniz bile pek çok istediğinizi pluginler ile ekleyebilirsiniz.

Url’lerinizi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Özellikle de post_id tipi Url kullandığınızda makalenizin yayın tarihini değiştirseniz bile hata almazsınız.

Seo için eklentiler mevcuttur.

Kategori , ve menüler gibi özellikler panelinde mevcuttur. Blogger’daki gibi kodlar ile uğraşmazsınız.

WordPress’in dez avantajları:

Ücretsiz WordPress’ de oldukça sıkıntılı olduğu için ücretli WordPress’e yöneleceksiniz ve  hosting tutarı ile cebiniz yorulacaktır.

WordPress’in resim çoğaltma özelliği  ( bu resim çoğalma özelliğini kapatsanız dahi temanın resim çoğaltma özelliği ileri günlerde sizi Hosting INODE (dosya adedi ) ile sıkıştıracaktır.  Çözümü elbetteki var.

WordPress temalarının çoğunda TimTumb kullanıldığı için güvenlik açığı yaratır. Temayı seçerken dikkat edilmeli ya da tema editlenmeli.

Özel Temadan TimThumb Nasıl Kaldırılır? | T.H

WordPress’de veri tabanına dikkat edilmediği zaman, kaynağı fazla tükettiğinden ve INODE (dosya sınırı)  sınırı ile tavan yaptığınızda Hosting firmanız sizi VPS ( sanal sunucuya yönlendirecektir. ) Buda sizin için ekstra masraf demektir. Çünkü sanal sunucu fiyatları oldukça pahalıdır.

WordPress Veri Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır? | T.H

WordPress’in Resim Çoğaltma Özelliği Nasıl Engellenir? | T.H

Tema ya da WordPress kodlarını değiştirirken Blogger gibi tereddütsüz yapamazsınız. WordPress’de kodlarınızın biri hatalı bile olsa kaydeder. Ancak siteniz açılmaz . Blogger’de ise öyle değildir. Yanlış kodlamayı kesinlikle kaydetmez.

Peki site içeriğine göre hangisi tercih edilmeli? 

Böyle bir şey söylemek biraz uygunsuz olsa da, eğer web sitenizi bol resim içerikli tutacaksanız,  Wordpress sisteminde barınamazsınız. Inode ( dosya sayısı limitli ) olduğun için bir süreden sonra hosting’e resim yükleyemezsiniz ya da VPS gibi sanal sunuculara geçerek daha çok para ödemeye başlarsınız.

Örneğin benim web sitelerimdeki resimler blogger’a yüklüdür. Sebebi ise hosting’deki dosya adedi sınırıdır.

Kısacası ve işin özü çok resimli bir web sayfası düşünüyorsanız WordPress sistemini 12 kere düşünmelisiniz. Keza WordPress ve hostinglerde yaşanan sıkıntıları ileriki yazımda değineceğim.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir