Web Master Dünyası : Blogger Mı WordPress Mi ?blogger mı wordpress mi

İnternette bir şeyler paylaşmaya karar verdik. Zaten sosyal ağlarda aktifiz ve neden bir web sayfamız olmasın dedik. Kısacası Sosyal ağlardaki sıradanlıktan sıyrılıp paylaşımları derli toplu ve kendi hakimiyetimizde olan bir yerde toplamaya karar verdik. Ve dolayısı ile Web master’lığa adım atma yoluna girmiş bulunduk.

Kimimiz araştırdı, kimimiz ise araştırmadan web masterlık dünyasında yerini aldı. Ancak kim hangi servisi kullanırsa kullansın akıllardan şu soru hiç gitmedi Blogger mı WordPress Mi?

Evet blogger ile başlayan blogger’da mı kalmalı? Ya da WordPress ile başlayan WordPress’de mi kalmalı? İkisinin farkı ne,  hiç bir fikrim yok yani başlayacağım hangisi ile başlamalıyım diyorsanız, sizler ile blogger ve WordPress hikayeme başlayacağım.

5 Mart 2013’de inanankalpler.net isimli sitem ile blogger dünyasına adım atıp, arkadaşlarımın ısrarı ile 30 Ekim
2013 ‘de alan adı ve hosting  alıp WordPress’e geçiş yaptım.

Yani blogger ve wordpress kıyaslamam başlamış oldu. 3 yıldan bu yana  bende çoğu kişi acaba blogger mı wordpress mi dedim durdum. Ve acaba yanlış mı yaptım, blog’da mı kalsa idim dedim. Yoksa WordPress bana iyi gelmiş miydi? Blogger ve WordPress tecrübelerimin sizler içinde bir ışık olması ümit ederek 3 yıllık serüvenimi anlatmaya. başlıyorum.

Wordprees artılarını – eksilerini ve blogger ‘ın artı ve eksilerini sizler ile paylaşıp sizlere bir rehber hazırlamak istiyorum. Ve yazılarımı okudukça yeni web master’cılara, gerek bu işte bulunanlara ve acaba hangisi iyi onu kullansam diye düşünenler için ben başlıyorum anlatmaya ve sonra kararı size bırakıyorum.

Ve Blogger, WordPress ve Hosting serüvenimi klavyemden size aktarmaya çalışacağım. Bu serüvenimizin gelecek diğer başlıklarını sitemizin Diğerleri kategorisinde bulabileceksiniz. 

Blogger ve WordPress ücretsiz mi?

İlk önce akıllarda kuşku uyandıran bu konuya değinmek istiyorum. Blogger ücretsiz bir alt yapıya sahiptir. WordPress’de öyle. Ancak her iki servis içinde cebinizden çıkacak bir miktar para söz konusu olabilir.

Blogger ve WordPress’de ücretsiz tema kullanabilirken ücretlileri de mevcut. Blogger’da ücretsiz temanızı editleyip özelleştirebilirken WordPress’de biraz kısıtlama yaşarsınız. Çünkü tema kodlarını açık olarak sizlere sunmaz kısıtlı bir şekilde temayı düzenleyebilirsiniz.

WordPress’in eklenti özelliği var ama Wodrpress’in ücretsiz alt yapısını kullanıyorsanız düzenleme işleri sizi yoracaktır. Blogger’da kodlar açık olduğu için istediğiniz şekilde rahatlıkla düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bu sebep ile ücretsiz olarak blogger mı? WordPress mi derseniz blogger derim. 

Şimdi buraya kadar tamam, ancak dikkatli okuyucular hemen şu soruyu soracaklar wordpresss’İn ücretli versiyonu da mı var? 

Evet WordPress’i ücretlide kullanabiliyorsunuz. Bir hosting aldığınızda artık wordpress’i ücretli kullanmaya başlayacaksınız ve kodlara erişiminiz olacak.

Ancak zaten ben kodlardan anlamıyorum, anlamamda ben sadece yazdıklarımı, bilgilerimi, resimlerimi paylaşacağım ama bir yandanda şu alan adımda uzayan blogspot.com yada wordpress.com olmasa, sadece siteismi.com olsa çok mutlu olacağım diyenler varsa bu işin en ucuz kısmı diyebilirim.

WordPress ya da Blogger’ı özel alan adı kullanma:

İlk önce çok daha basit olarak blogger’dan bahsetmek istiyorum. Alan adı sağlayıcılardan alan adınızı satın alıp, Blogger’da bu alan adı ile yayınlarınıza devam edebilmeniz mümkün. Böylelikle bu hobiniz size sadece yıllık alan adını ödemek gibi düşük bir külfet getirir. Sizde araştırabilirsiniz ki alan adı yıllık fiyatları yıllık olarak çok fazla bir ücret tutmuyor. Ödenebilir makul fiyatlı bir alan adı alarak blogger ya da wordpress’de devam edebilirsiniz.

Özel alan adı aldınız, blogger’da yönlendirme ücretsiz. Sadece kontrol paneli > ayarlar>temel ve yayıncılık başlığı altında domaini ekleyip yönlenmesini beklemekten başka birşey yapmanız gerekmiyor.

WordPress’de durum biraz daha farklı. Çünkü Worpress, kendisi hosting ve alan adı satıyor bunun için detayları daha ince olarak araştırmalısınız. Şahsi görüşüm WordPress’i aradan çıkarıp,  Hosting alıp WordPress’i ücretli kullanmak en avantajlısı gibi. Çünkü WordPress’in bize sağladığı o kısım hakkında pek bilgim yok. Çünkü onu tercih etmedim. Deneme yanılma ile bilgi sahibi olma olasılığı muhtemeldir. Bu konu ile ilgili bilgisi olanlar  bilgilerini yorum bırakarak bizimle paylaşabilirler.

Sonuç ücretsiz bir web yayıncılığı düşünüyorsanız kesinlikle blogger tavsiye ederim. Alan adı yönlendirmelerinde bile cebinizden fazla para çıkarmayacaktır.

WordPress mi blogger mı yazımızın sonu değil devamı gelecek? Çünkü daha henüz neye göre hangi kategoriye bu seçimleri yapabileceğinizi yazamadım.

İleriki yazılarımızda WordPress ve blogger’ın artıları eksileri, sorunları , avantajları ile devam edeceğim. Hatta ve hatta hosting firmalarına da değineceğim.

WebMaster Dünyası : Blogger’dan WordPress’e Geçilmeli?

Webmaster Dünyası: WordPress’e Geçtiniz Mi?

WebMaster Dünyası: VPS’den Paylaşımlı Hosta Geçiş

Webmaster Dünyası: Linux Hosting Mi Windows Hosting Mi?

Webmaster Dünyası: VPS-Sanal Sunucu ya Geçilmeli?

2 Yorum

  1. Levent Kentoglu 13 Ekim 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba Oz 14 Ekim 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir