Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama

Görev çubuğu bazen hiç beklenmedik şekilde bozulabilir ve bu sebep ile görev çubuğunu sıfırlamak isteyebilirsiniz.

Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama

Görev çubuğunu sıfırlama işlemi görev çubuğundaki tüm özelleştirmeler ile birlikte hataları da kaldırır. Peki bu reset nasıl yapılır?

Windows 10 sistemi tam düzgün kullanılmaya başlarken güncellemeler ile sorunlar yeniden başlayabilir. Windows 10  güncellemelerini bilerek yüklemesek bile bazen de otomatik güncelleme şeklinde  yükselir. Aslında tavsiyem güncellemeleri kapatmak ve güncellemeyi yükseltme şekilde değil de iso dosyasından manuel yüklemek en sağlıklı olanı. Lakin güncelleme her hangi bir sebep ile açıp kapatmayı unuttuğumuzda otomatik güncelleme devreye girer ve istemesek bile güncelleme olur. Bu benim başıma geldi. Güncellemeyi kapatmıştım ama bir kere açtığımda kapatmayı unuttuğum için güncelleme yaptı.

Ve bu yükseltme sonrasında   Ses driver’ı bozuldu, Usb belleğini görmedi,  TR karakteri de sorun oldu  ve masa üstünde VBS dosyalarını admin yetkisinde çalıştıramadım.

Üstelik bilgisayar ismini değiştirmemde yeterli gelmedi. Temiz bir format ile gelen otomatik  güncelleme sorunlarından kurtuldum. Tr karakteri ile bilgisayarı isimlendirmeyerek de TR karakter sorununu aşmaya çalıştım. Fakat yepyeni bir sorun  ile karşılaştım.

Görev çubuğunda programların arası aralandı.

Sanki aralarda görünmeyen ikonlu programlar sıralı gibi diyebiliriz. Ve sağ tık ile programı kaldır gibi bişey göremiyorsunuz. Çünkü orada hiç bir program yok.

Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama

Şayet sorun tekrarlanır mı yada sizlerde de olur mu bilmiyorum ancak her ne nedenle olursa olsun Windows 10’da görev çubuğunu resetlemek  isterseniz aşağıdaki .bat kodlarını bir metin belgesine kopyalayıp , yapıştırın. Ve metin belgesini .bat şeklinde kaydedin.

Görev çubuğu nasıl sıfırlanır? Windows 10 Görev çubuğu sıfırlama!

Görev Çubuğunu Sıfırlama Kodları ( yani görev çubuğunu orjinale dönüştürecek) . Bu kodları çalıştırdığınızda , başlat ikonu, windows’u ara ve görev görünümü ikonları kalacak. Gerideki tüm ikonları silecek.

Windows 7 ve Windows 10 ‘da kullanabileceğiniz Görev çubuğunu sıfırlama kodları:
DEL /F /S /Q /A "%AppData%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar\*"

REG DELETE HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Taskband /F

taskkill /f /im explorer.exe

start explorer.exe

Bununla uğraşmak istemezseniz hazırladığım  .bat kodunu indirebilirsiniz.

▼Download▼ Şifre:ceofix

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Görev Çubuğu Ve Alt-Tab Arka Planını Tamamen Şeffaf Yap 

Windows 10 Kişiler Simgesi Görev Çubuğundan Nasıl Kaldırılır 

Windows 10’da Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü Tam Siyah Olsun 

Görev Çubuğu Öğelerini Yazılımsız Ortala

Görev Çubuğundan Anında Toplantıyı Gizle 

Görev Çubuğunu Kilitlemenin 4 Yolu 

Görev Çubuğu Genişliği Nasıl Ayarlanır? 

Yayınlanma tarihi: 8 Ara 2018-güncellenme tarihi 01-08-2021

“Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama” üzerine 23 yorum

 1. Müsaadenizle bende bir hata ekleyeyim. Oyunları veya bir programı windowed(fullscreen) ayarıyla açıp yanında bir tarayıcı açıp izleyebiliyordum (her zaman üstte yapan eklentilerle tabi ….) son güncelleme sonrası bunu yapınca görev çubuğu altta sabit kalıyor…. görev çubuğunu gizle seçeneği kullandığımda ise imlecin her alta gidişinde görev çubuğu çıkması gerçekten sinir bozucu bir durum… daha siniri windows 7 de bunu hiç yaşamamam…

  Yanıtla
   • @Nimet Tuba Oz

    Benim size anlatmak istediğim keşke verdiğiniz link kadar basit olsa…. isterseniz karşılaştığım eksikliği sizde bilgisayarınızda bakıp bana hak verebilirsiniz. pc nizde gom player ve bir tarayıcınız varsa sizde sorunumu anlayabilirsiniz. görev çubuğunuzu ayarlardan her zaman gözükmesini sağlayın. Chrome tarayıcınızı f11 tuşu ile tam ekran moduna getirin.görev çubuğu kaybolacaktır. fakat diyelimki tarayıcınız açıkken bir yanda ufak bir pencere de video seyretmek istediniz gom playerı açıp always on top özelliğini kullandınız görev çubuğu tarayıcınız tam ekran çalışmasına rağmen altta çakılı kalacak. 2 programı görev çubuğu gözükmeden ekranda kullanamayacaksınız. daha önceden bunu görev çubuğu gözükmeden windows7 de yapabiliyordum ….Bana şunu diyebilirsiniz görev çubuğunu otomatik gizle seçeneğini aktif hale getirin, Fakat bu yöntem oyunlarda bayağı sıkıntı yaratıyor. Mouse imleci her aşağı indiğinde görev çubuğu görünüyor ve mouse la oyun kontrollerini bir noktada engelliyor. Lütfen dediğimi uygulamayı deneyin belki bana hak verebilrsiniz ve belkide bana bunun hata mı yoksa windowsun eksikliğimi onu söyleyebilirsiniz. Teşekkürler….

    Yanıtla
 2. Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum ilk defa Windows 10 karşıtı bir yazınızı gördüm , ve ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti , insanlar Microsoftun beceriksizliğini ya göremiyor ya hiçbirşeyden anlamıyorlar yada umurlarında değil

  Yanıtla
  • @turgay

   Teşekkür ederim ama bu güncelleme gerçekten bıktırdı beni çünkü hatalar devam ediyor. Sistem yüklü programlardan dosyaları siliyor, aynı isimde çift klasör oluşturup içeriğini de çöpe taşıma gibi saçmalıklar yapıyor.

   Yanıtla

Yorum yapın