Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama

Görev çubuğunu resetlemeWindows 10 sistemi tam düzgün kullanılmaya başlarken anniversary update güncellemesi ile sorunlar yeniden başladı.

Windows 10 anniversary update güncellemesini yaptınız mı bilmiyorum, ancak ben anniversary update güncellemesini bilerek yüklemesem de güncelleme şeklinde  yükseldi ve bu güncelleme gelip de bende kabul ettiğimde anniversary update güncellemesi olduğuna dair bir bilgi de yoktu.

Windows 10 Home,  anniversary update’e yükseldikten sonra Windows 10 home ‘daki ilk aldığım hatalar nerede ise yeniden başladı. Ses driver’ı bozuldu, Usb belleğini görmedi, hatta ve hatta yıllardır kullandığım bilgisayar ismim Tuba Öz’dü ve anniversary update ile artık TR karakteri de sorun oldu  ve masa üstünde VBS dosyalarını admin yetkisinde çalıştıramadım.

Üstelik bilgisayar ismini değiştirmemde yeterli gelmedi. Temiz bir format ile anniversary update güncellemesini yeniden kurdum bilgisayarıma. Evet driver sorunları halloldu, Tr karakteri ile bilgisayarı isimlendirmeyerekte TR karakter sorununu aşmaya çalıştım.

Fakat yepyeni bir sorun daha ile karşılaştım. Görev çubuğunda programların arası aralandı. Sanki aralarda görünmeyen ikonlu programlar sıralı gibi diyebiliriz. Ve sağ tık programı kaldır gibi bişey göremiyorsunuz. Çünkü orada hiç bir program yok.

Görev çubuğunu resetleme

Şayet sorun tekrarlanır mı yada sizlerde de olur mu bilmiyorum ancak her ne nedenle olursa olsun Windows 10’da görev çubuğunu resetlemek  isterseniz aşağıdaki .bat kodlarını bir metin belgesine kopyalayıp , yapıştırın. Ve metin belgesini .bat şeklinde kaydedin.

Görev Çubuğunu Sıfırlama Kodları ( yani görev çubuğunu orjinale dönüştürecek) . Bu kodları çalıştırdığınızda , başlat ikonu, windows’u ara ve görev görünümü ikonları kalacak. Gerideki tüm ikonları silecek.

Windows 7 ve Windows 10 ‘da kullanabileceğiniz Görev çubuğunu sıfırlama kodları:

DEL /F /S /Q /A "%AppData%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar\*"

REG DELETE HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Taskband /F

taskkill /f /im explorer.exe

start explorer.exe

Bununla uğraşmak istemezseniz hazırladığım  .bat kodunu indirebilirsiniz.

Not: Windows 10 single language’da bu sorunlar ile karşılaşılmadı.

Download

 

9 Yorum

 1. Süha 29 Ağustos 2017 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 29 Ağustos 2017 Alıntıla
 2. levent 19 Ekim 2016 Alıntıla
  • Nimet Tuba Oz 19 Ekim 2016 Alıntıla
   • levent 19 Ekim 2016 Alıntıla
 3. turgay 8 Ekim 2016 Alıntıla
  • Nimet Tuba Oz 8 Ekim 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir