Sitem Neden İndex Almıyor? Neden Sandbox’dayım?Google sitenizi indexlemiyor ise sebebi nedir? Gerçekten Sandbox’da mıyım?

Gün geldi ve hitlerinizin düşmesi ile yada google arama motorunda sitenizi ararken artık sitenizin Gooogle tarafından indexlenmediğini fark ettiniz ve telaşa kapıldınız. Bu istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda ne yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili tamamen birebir kendi yaşadıklarımı sizler ile paylaşmak istiyorum. Web sitemde hosting taşımasının ardından birden Google’un idexlerinden çıktığımı fark ettim. Hemen aynı hostta ki diğer sitelerimi kontrol ettim. Ve onlar indexli idi. Ters giden bi şeyler vardı ancak ne olduğunu anlayamadım.

İnternette araştırdığım bilgiler doğrultusunda hemen bir sandbox testi yaptım ve denediğim her sandbox testi farklı sonuç gösteriyordu. 

Şuna kesinlikle güvenmemelisiniz Sandbox testleri doğruyu göstermeyebilir.  Pek çok araç denedim hepsi farklı gösterdi. 

Peki ben site sahibi olrak ne yaptım’da google indexlerim silindi? Benim İndexlerimin silinme sebebi çok küçük bir hata ile oldu. Ana sayfa URL’mi hiç farkında olmadan Webmaster Tools ( yani Search console’dan ) kaldırmam ile oldu.

Sitem Neden İndex Almıyor? Neden Sandbox'dayım?

Web sitemdeki 404 URL’leri ile ilgili kaldırma talebinde bulunurken ana sayfanın URL’sini gönderdiğim için GOOGLE’da tüm indexlerim silinmişti. Ve küçük birde not düşmek istiyorum Bu 404 Hata sayfaları için URL kaldır işlemi yapmanıza gere yok.Google zaman ile bu sayfaları kendisi kaldırıyor.

Sitem Neden İndex Almıyor? Neden Sandbox'dayım?

Şayet sizde sitenizde hit düşüşü görürseniz yada arama sonuçlarında çıkmadığınızın farkına varırsanız ilk olarak Webmaster tools’da URL kaldırma işlemi olup olmadığını kontrol edin. Belki siz kaldırmamış olabilirsiniz ancak, hesabınız hacklenmiş, yada ortak bir kullanıcı bu işlemi farkında olarak yada olmayarak da yapmış olabilir.

Hepinize keyifli bloglamalar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir