Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!

Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!

Benim başıma gelmez demeyin, herkesin başına gelebilecek bir konu , telefonun kaybolması…

Bu konuyu yayımlamak da durup dururken aklıma gelmedi. Telefonunu kaybeden biri olarak direkt olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. Öncelikle kaybettiğiniz yer çok önemli. Eğer aranabilecek bir yer ise ilk olarak oranın yetkilileri ile hemen görüşmelisiniz. Ne kadar umutsuz olsanız bile… Telefonu kaybetmeden ve yani aslında ilk telefonu satın aldığınızda bir kaç tedbir almanız gerekli. İşte o tedbirler:

Her zaman kaybolan telefon iyi niyetli kişilerin ellerine düşmeyebilir. Bu sebep ile Android telefonlarda kaybolmaya karşı alınacak tedbirler:

Evet, kesinlikle benim başıma gelen, düşürdüğüm telefonun yeniden bana teslim edilmesi, çok nadir rastlanabilecek bir olay. Her zaman bu şekilde iyi niyetli kişiler ile karşılaşamayabilirsiniz. Bu sebep ile, kaybettiğiniz telefon için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz.

Sony cihazlar için my xperia aktif edilmeli. Bu adresden ulaşabilirsiniz.

Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!

Yada tüm android kullanıcıları için Android cihaz yöneticisi isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Buradan indirebilirsiniz.

Telefonu bul

Google plus profiliniz ile eşleştirerek kullanabileceğiniz   bu iki uygulamada aynı işleve sahip. Belkide diğer marka telefonlarında myxperia gibi özel bir uygulaması vardır. Ancak Android cihaz yöneticisi isimli uygulamanın yaptığı ile çok farklı bişey yapmıyor myxperia’da.

Android cihaz yöneticisi ve my xperia uygulaması ile telefonunuzu kaybettiğinizde  yer tespiti yapabiliyorsunuz. Ve telefonunuzu uzaktan kilitleyip, gerekirse de verilerini silebiliyorsunuz.

Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!

Telefon kapalı iken veri alınamıyor ancak telefon açıldığı an yer tespiti yapıp mailinize adres gönderiliyor. Dikkat etmeniz gereken ise yer tespiti yaptığınız adrese tek başına gitmemelisiniz. Mutlak surette polislerden destek alarak gitmelisiniz. Zaten uygulama uyarısında da kolluk kuvvetleri ile cihazın bulunması tavsiye ediliyor. Neticede adresin sizi nereye yönelttiğini bilemezsiniz.

Telefonunuz teslim edilmez ise en azından verileriniz o ana kadar çalınmadı ise hiç değilse sıfırlayabilirsiniz. 

Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!

Peki Telefonu Bulan Kişi Ne Yapmalı?

Örneğin ben metroda düşürdüm telefonumu, bulan kişiye teşekkür ederim buradan tekrardan, aranılan çağrıya yanıt verip, telefonumu  metro istasyonunun kayıp, buluntu ofis amirliğinde bana telefonu kendisi elden teslim ettiği için.

Bu şekilde telefon bulan vatandaşların, aranılan çağrılara yanıt vererek, yada buldukları telefonun rehberinden ilgili kişilere ulaşarak telefonu yetkili kişilere başvurarak, ( örneğin bir karakola giderek yada toplu ulaşım gibi bir yerde ise ofis amirliklerine giderek) elden teslim etmelerini tavsiye ederim.

Telefonu hiç bulma ümidiniz kalmadı ise verilerinizi silme işlemini düşünüp , yukarıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz. Ve ek olarak da aşağıdaki işlemleri:

1-Operatörünüzü arayarak  gelen ve giden aramalara kapatabilirsiniz. ( Operatörler GPS ile yer tespiti yapmıyor. Sadece hat kapatıyorlar.)

2-Ayrıca günün 24 saati ‘444 9 777 – 0312 232 23 23’ numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayabilirsiniz.  İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası  ‘çalıntı ihbarı yapılmış cihaz’ olarak görülecektir ve söz konusu cihazların satılması ve kullanılması da engellenecektir. BTK, bu işlem ile size telefonunuzu bulmayı vaat etmiyor bunun bilgilendirmesini de hemen geçmek istiyorum.

Bu Konularda İlginizi Çekebilir:

Sony Telefonlarda Veri Kaybı Yaşayabilirsiniz

Telefonun Dahili Hafızasındaki Uygulamayı SD Karta Taşıyın

Android Cihazda Resim Depolama Alanı Nasıl Değiştirilir

WhatsApp Da Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır

“Telefon Kaybolursa? Telefon Kaybolmadan Önce Ne Yapmalı!” üzerine 2 yorum

  1. Son derece faydalı bir bilgi , bence herkes mutlaka yapmalı , Telefonumuzun nezaman kaybolacağı belli olmaz ,elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın