Tavuk Karasının Tedavisi “Argus II” İmplant Artık Türkiye’deTavuk Karasının Tedavisi “Argus II” İmplant Artık Türkiye’de

Biyonik göz Türkiye’de

SGK’nın ödeme kapsamına girmeyen 115 bin Euro civarındaki biyonik göz içim 15 hasta bekliyor’

Geçtiğimiz günlerde  “Argus II” implant’ın tanıtılacağı basın toplantısından sizlere bahsetmiştik. Dün İstanbul’da yapılan basın toplantısının ardından “Argus II” implant uygulaması , FDA ve CE onaylı olarak artık Türkiye’de!

İSTANBUL’da dün yapılan basın toplantısına katılan Jeroen Perk (35)’ın sözleri oldukça etkileyici idi , Perk:

“Artık kendime daha çok güveniyorum. İbiza’da tek başıma tatil bile yaptım” “Okçuluk gibi bir hayalim vardı onu gerçekleştirebiliyorum. Geçen hafta bir konsere gittim. Ben normalde konserlerde arka taraflarda otururdum ama artık ışığı algılayabildiğim için ön tarafta oturdum. Gerçekten heyecan ve mutluluktan ağladım. Gruptakilerin üçünü de sahnede görebildim. Eskiye göre sokaktayken insanların olduğu ortamlarda ışık iyiyse insanları çok daha net seçebiliyorum. Genel hatlarını görebiliyorum. Bu da sosyalleşirken ciddi anlamda etki ediyor.”

ABD’li bir firma tarafından üretilen, ‘Argus II’ biyonik göz kısaca suni retinada diyebileceğimiz uygulama , dünyada 100’e yakın tavuk karası hastasına takıldı. Retinal protez, gözdeki ışık alıcıları hiç olmayan veya ciddi hasar gören, ancak sinirleri sağlam kalan tavukkarası hastalığına bağlı görme kaybı yaşayanlara uygulanıyor.

ArgusII

Türkiye’de hangi hastanelerde?

“Argus II” implant biyonik göz , için yetkili hastaneler ise; Ankara Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi ve Şişli Hamidiye Etfal Araştırma ve Eğitim Hastanesi göz kliniği.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Yaklaşık 4 saat süren bir ameliyatla “Argus II” yerleştiriliyor. Hastanın kullanacağı gözlüğün üzerindeki minyatür video kameradan görüntüler alınıyor. Video işleme ünitesi görüntüleri gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderiyor. İmplant talimatları alıyor ve uyarımı bir elektrot dizisi üzerinden retinaya iletiyor.

Fiyatı Ne kadar?

ABD’li şirket Second Sight’ın ürettiği protezi Türkiye’ye getiren firmanın müdürü Hürol Erişçi, fiyatın 115 bin Euro olduğunu belirtti. Doç. Dr. Dilek Güven, biyonik göz için 25 yaş ve üzeri, ciddi ve ileri retina bozulması, bir miktar ışık görebilen, daha önce görebilen tavukkarası hastalarının uygun olduğunu söyledi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir