WordPress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır?

Wordpress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır?

Hızlı temalar, elbetteki sorgu sayısı az olan temalardır? Temada sorgu sayısı azaltarak hızlandırabilir miyiz? Neden olmasın?

WordPress’in bazı temalarında sorgu sayısı oldukça yükseliyor. Özellikle de magazin, portal temaları seçildiğinde sorgu sayıları 200’leri buluyor. Bu kadar çok sorgu sayısı ise sitenin geç açılmasına sağlıyor. Evet görsellik olarak harika bir tema oluyor ancak sorgu sayısı ile de eksileri topluyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde CSS ve JS dosyalarını birleştirerek sorgu sayısını azaltılabileceğinden bahsetmiştim. İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.

⇒⇒WordPress Veri Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Şimdi ise yine başka bir yöntem ile sorgu sayısını azaltacağız. Biraz biraz derken sorgu sayısını düşürmeye devam ediyoruz. Pek çok kişinin de bildiği gibi header.php ve footer.php’den çağrılan logo, blog ismi gibi kısımları editleyerek.  Ancak bu sorgu sayısını çok az düşürüyor.

Header.php’de asıl yapılması gereken ise kategorilerdir. Kategorileri sayfa kaynağından kopyalayıp temanızda header.php’de ilgili kısıma eklemelisiniz.

Nasıl yapılacağını video’dan izleyebilirsiniz.

Bunlarda dikkatinizi çekebilir:

Paragraf Arasına Adsense Reklam Nasıl Yerleştirilir?

CSS Ve JS Dosyaları Nasıl Bileştirilir?

Css İle Temadaki Resimleri Düzenleme

“WordPress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır?” üzerine 6 yorum

 1. Bir webmaster olarak dikkatlice izledim videonuzu, güzel sonuçlar alınabiliyor, fakat wordpress tema tasarımcıları için pek yararlı değil, kişisel wordpress sitesi olanlar için güzel sonuçlar alınabilir. Emeğiniz için teşekkürler

  Yanıtla
  • @Serkan OKTAY

   Merhabalar, evet tema tasarımcıları ilgili kodları php üzerinden çağırıyor. Maalesef bu işlemler kişisel olarak yapılmalı. Düşüncenizi bizimle paylaştığınız için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 2. Harika bir paylasım. Bu bilgi icerigini makaleye döküp bizle paylastiginiz icin sonsuz tesekkurler 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın