WordPress Temada Sorgu Sayısı Nasıl Azaltılır?



Hızlı temalar, elbetteki sorgu sayısı az olan temalardır? Temada sorgu sayısı azaltarak hızlandırabilir miyiz? Neden olmasın?

WordPress’in bazı temalarında sorgu sayısı oldukça yükseliyor. Özellikle de magazin, portal temaları seçildiğinde sorgu sayıları 200’leri buluyor. Bu kadar çok sorgu sayısı ise sitenin geç açılmasına sağlıyor. Evet görsellik olarak harika bir tema oluyor ancak sorgu sayısı ile de eksileri topluyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde CSS ve JS dosyalarını birleştirerek sorgu sayısını azaltılabileceğinden bahsetmiştim. İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.

⇒⇒WordPress Veri Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Şimdi ise yine başka bir yöntem ile sorgu sayısını azaltacağız. Biraz biraz derken sorgu sayısını düşürmeye devam ediyoruz. Pek çok kişinin de bildiği gibi header.php ve footer.php’den çağrılan logo, blog ismi gibi kısımları editleyerek.  Ancak bu sorgu sayısını çok az düşürüyor.

Header.php’de asıl yapılması gereken ise kategorilerdir. Kategorileri sayfa kaynağından kopyalayıp temanızda header.php’de ilgili kısıma eklemelisiniz.

Nasıl yapılacağını video’dan izleyebilirsiniz.

6 Yorum

  1. Serkan OKTAY 16 Mart 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 16 Mart 2017 Alıntıla
  2. TakipReklam 12 Şubat 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 12 Şubat 2017 Alıntıla
  3. melis 24 Aralık 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 24 Aralık 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir