Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir?

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir? USB sürücü nasıl formatlanır?
USB belleği biçimlendirirken FAT32 mi? NFTS mi kullanılmalı? Hızlı format mı ? Yavaş format mı?

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir

Flash belleklerin daha uzun ömürlü olmaları açısından biçimlendirilirken FAT32 ile biçimlendirilmesi gerektiğini belirtmek isterim. Çünkü Flash bellekler NFTS ile biçimlendirildiğinde tüm işlemleri günlüğünde tutmaya başlayacak ve elbetteki bu yazma işlemi sebebi ile yıpranacaktır. Lakin NTFS ile biçimlendirilmenin avantajıda vardır. Örneğin bir flash belleği FAT 32 olarak biçimlendirirseniz 4GB’dan büyük dosyaları atamayabilirsiniz. Bu sebep ile flash bellekleri de formatlarken NTFS olarak formatlayabilirsiniz.

Peki Flash bellek nasıl formatlanır? Yada başka bir değişle Flash Bellek nasıl biçimlendirilir?

Flash bellek bilgisayarın USB girişine takın.
Bilgisayarıma tıklayın.
Ve USB sürücün ismini seçin.
Sağ tıklayıp biçimlendir’e tıklayın. 

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir

Biçimlendirme seçenekleri açılacaktır.
Açılan pencerede Flash bellekler için FAT32’yi seçin. Birim etiketine istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Birim etiketine ne isim yazarsanız Flash belleğinizin ismini bilgisayarda o şekilde göreceksiniz. Ve başlat’a tıklayın

Hızlı format mı ? Yavaş format mı?

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir

Burada Hızlı biçimlendir tikli olursa Flash bellek hızlı biçimlenecektir. Bazı durumlarda yavaş format atılması gerekir. Bir diske yavaş format atılması gerektiğinde “Hızlı biçimlendir” kutusundaki tik kaldırılmalıdır.

Biçimlendirmede her şeyin silineceğine dair bir uyarı ekranı gelecek.

Flash bellek nasıl formatlanır?

Verileri yedeklediyseniz yada Bellek içindeki verileri önemsemiyorsanız tamam butonuna tıklayıp biçimlendirme işlemini başlatın.

Biçimlendirme başlayacaktır.

Son olarak biçimlendirme tamamlandı ekranı ile karşılaşacaksınız. Artık tamam butonuna tıklayabilirsiniz.

Flash bellek nasıl formatlanır?

Harici Hard diski NFTS ile biçimlendirdiğinizde ise NTFS işlem günlüğünü devre dışı bırakmak için tıklayın.

Yardımcı olacağını düşündüğümüz konu önerilerine tıklayıp göz atabilirsiniz:

Windows 10 Da Yenilenen Sürücü Nasıl Fixlenir?

Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu

Windows Sürücü Hatası Onarımı: Yeniden Başlatma Sorunu

Yayınlanma tarihi: 4 Eyl 2017-editlenme tarihi 14-09-2022

“Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir?” üzerine 14 yorum

 1. Merhaba. Bende 128 GB Sandisk flah bellek var. Farklı yöntemlerle ve programlarla biçimlendirme yaptım fakat sorun Usb 3.0 sürücüye takıp veri kopyalama işlemine başlayınca (örneğin: 10GB lık bir veri) bir süre sonra güç kesip kendini kapatıp tekrar açıyor. Usb 2.0 da bu hata ile karşılaşmıyordum. Şimdi 2.0 da da yüksek boyutlu veri kopyalamaya çalıştığımda kapanıp açılıyor. Düşük boyutlu dosyaları kopyalama yaparken sorun olmuyor. Çözüm öneriniz nedir? Yardımınıza ihtiyacım var. İyi çalışmalar.

  Yanıtla
 2. Flash bellekten windows kurulumu yapacaksanız ntfs olarak biçimlendirmeniz gerek. Çok daha hızlı kurulum oluyor üstelik.

  Yanıtla
  • @Tarkan

   Merhaba, Fat32 bçimlendirme günlük tutmayacağı için yararlı. Ancak yorumlarda @Mustafa’nında dediği gibi bir bellek Fat32 ile biçimlendirildiğinde 4 gb ve üzeri bir dosya atılmaz. Örneğin bir filmi belleğe atamazsınız. Hatta bazen yine NTFS değil de exFat olarak bile biçimlendirebilirsiniz ki ben bazı belleklerimi ve harici harddiskimi exFat olarak bçimlendirdim. Nedeni ise android telefonuma otg kablo ile kullandığımda sadece exFAT biçimi desteklemesi. Yani kısaca özetlersek FAT32 her ne kadar belleğin günlük tutmayacağı için yararlı olsada bazı durumlarda NTFS ve exFAT ile de formatlanması gerekir. Bakınız Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

   Yanıtla
  • @Salih Kayalar

   Fat32 dosya biçimdendirdiğiniz bir USB belleğe tek boyut olarak 4 gb ve üzeri bir dosya atamazsınız.Hata verir peki usb belleğimi hangi formatda biçimlendirmeliğim,aslında bakındığı zaman belleğin kaç gb olduğu önemli,mesala 4 gb bir belleği NTFS biçimlendirmek,gereksiz olur.8 gb üzeri bellekleri NTFS biçimlendirile bilir.Peki NTFS,FAT32,exFAT arasındaki farklar nelerdir.Bunu ben yazarsam çok uzun olacak.
   Kullanım alanlara göre seçilmesi gerekir.

   Yanıtla
 3. Teşekürler resimlediğiniz şekilde yaptım ve bellek tertemiz oldu , elinize sağlık , ayrıca sanırım bu sebeple Flash bellek satın aldıktan sonra format biçimi FAT32 oluyor

  Yanıtla

Yorum yapın