USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma SorunuYanımızdan hiç ayırmadığımız Flash bellekler ve harici HDD‘lerimizde en büyük yaşadığımız sorunlardan biri güvenli kaldır ile donanımı çıkartamayışımızdır.

hdd - flash bellek

Hemen hemen pek  çok kişinin flash belleği donanımı güvenle kaldır seçeneği ile kaldıramadığı için hata vermiştir. Yada harici hard diskiniz güvenle kaldıramadığınız için bilgisayarı kapatana kadar HDD’yi çıkartmamışsınızdır.

Windows, genel birim aygıtını, bir program tarafından kullanılmakta olduğu için durduramıyor. Aygıtı kullanabilecek programları kapatın ve sonra yeniden deneyin. 

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorununun Çözümü

Ve çözüm yolu olarak HDD’nin içindekileri kullanacağınız bilgileri ilk önce kopyalayıp masasütüne aktarmak gibi çözümde bulmuş olabilirsiniz benim gibi ancak bu meşakketli bir yoldur. Şimdi böyle bir durumda neler yapılması gerektiğini inceleyelim.

Buradaki  bilgilerin ayrıntılı anlatımını buraya tıklayarak sordum.net’de bulabilirsiniz.

İlk önce Process Explorer ile taratabilirsiniz.  Yani bu yazılım ile harici HDD’nizin neyin kullandığını görebilirsiniz. Aşağıdaki indir butonuna tıklayarak yazılımı indirip, rar’dan çıkartın. Ardından resimde gördüğünüz dürbün simgeisne tıklayıp HDD yada belleğinizin harfini yazıp iki nokta : ekleyip search butonuna tıklayın. (F:  yada W: ) gibi. program size hangi uygulamaların açık kaldığını gösterecektir.

⇒Buradan İndirin

HDD’nizi windows explorer kullanıyor ise bunu bazı scriptler ile yeniden başlatabilirsiniz.

Şayet tarama sonucunda bendeki gibi sizde de $RmMetadata\$TxfLogContainer&#8230 sebepleri var ise

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorununun Çözümü

  • Harici HDD ‘yi veya flash belleğiniz takın.
    Windows gezgininden simgesini bulun  ve sağ tıklayın
  •  Genel sekmesindeki, bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver kısmındaki tiki kaldırın ve uygula-tamam’a tıklayın.

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorununun Çözümü

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorununun Çözümü

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorununun Çözümü

Sonrasında HDD yada flash belleğiniz içeğindeki dosyaları yeniden tarayacak. Bu taramanın süresi ise dosyaların büyüklüğüne göre bu süre değişecektir.

velociraptor’a Teşekkür ederim.

Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın

Bir yorum

  1. Mehmet Aşkın BAYRAKTAR 3 Mart 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir