Google Chrome’da Oluşturduğunuz Profili ŞifreleyelimGoogle Chrome kilitli admin profiliGoogle Chrome’da Çoklu Kullanıcıları Şifreleyelim!

Geçtiğimiz gün sizlere sosyal ağlarda rahatlıkla çoklu oturum açabilmeniz için Google Chrome’da kullanıcı oluşturma seçeneklerinden bahsetmiştim. Bu kullanıcıları gerek kişisel olarak kendiniz için gerekse ailenizden kişiler için oluşturabilirsiniz. Ama güven?

Kişisel verileri korumak en başta gelir. Güven ve korku gibi sorunlar var ise oluşturduğumuz kullanıcılara şifreleme yapabiliriz.

Hatta ve hatta normalde bilgisayarı ortak kullanıyorsanız bile bir başkasının sizin Chrome profilinize yer işaretlerinize, geçmişinize kayıtlı şifrelerinize erişmesini önleyebilirsiniz.

Chrome profilinizi Google hesap şifrenizle kilitlemek için denetlenen bir kullanıcı olarak Chrome’a yeni bir kişi eklemeniz gerekir.

Bunu da Chrome’daki yeni profil yönetimi sistemini kullanarak yapabiliriz.

Adres çubuğuna aşağıdaki satırı girin ve Enter tuşuna basın

chrome://flags/#enable-new-profile-management

NOT: Bu yeni profili kullanmak zorunda değilsiniz, ancak profilinizi kilitleyen seçeneğe erişebilmeniz için en az bir denetimli kullanıcı olması gerekir.

yeni profil yonetim sistemi

Yeni profil yönetimi sistemi altındaki açılır listeden “Etkin” i seçin.

Bu değişikliğin etkili olması için Chrome’un yeniden başlatılması gerekir; bu nedenle, bayraklar listesinin altına gidin ve “Şimdi Yeniden Başlat” ı tıklayın.

Chrome tekrar açıldıktan sonra, tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki  “Ayarlar” ı seçin.

Chrome ayarlar

Ayarlar sayfası yeni bir sekmede açılır. Kişiler bölümünde “Kişi ekle” ye tıklayın.

Chrome kişi ekleme

Kişi eklemenin farklı bir yolu da diğer konuda anlatmıştım. iki türlü de eklendiğinde aynı işlem gerçekleşmiş olur. İlgili konu için ⇒Tıklayın

Kişi ekle iletişim kutusunda yeni kişinin adını girin ve “Bu kullanıcının ziyaret ettiği web sitelerini denetleyin kutusuna bir tik atın. “İsterseniz, istediğiniz bir resmi tıklayarak bu kullanıcıyla ilişkili resmi değiştirebilirsiniz. “kaydet’e  tıklayın.

chrome denetimli kişi ekleme

Yeni kişinin artık denetlenen bir kullanıcı olduğunu söyleyen aşağıdaki iletişim kutusu görüntülenir. Diyalog kutusunda sağlanan www.chrome.com/manage bağlantısını tıklayarak denetlenen bu kullanıcı için ayarları yönetebilirsiniz. Şu anda yeni kullanıcıya geçmek istemiyoruz, bu nedenle “Tamam,ı tıklayın.

Yeni kişiyi Kişiler listesinde adlarının yanında “(Gözetim altında)” olarak göreceksiniz. Ve Artık Chrome’da çoklu hesap kullanımında hesabınızı kilitleyebileceksiniz. Ve eklediğiniz hesapların hangi sitelere gittiğinide denetim altında tuabileceksiniz. Buda demek oluyor ki siz admin hesabınızı korurken diğer hesapların tüm bilgileride sizin elinizde olduğu için çocuklar için güvenli bir internet sağlıyorsunuz. 

Tarayıcı penceresinin üst kısmındaki profil adınızdaki düğmeyi tıkladığınızda, Chrome’u kapatmak ve profilinizi kilitlemek için “Çıkış ve çocuk kilidi” ni seçebilirsiniz.

chrome çocuk kilidi

NOT: Profilinizi kilitlemek için, profil değiştirici menüsündeki “Çıkış ve çocuk kilidi” seçeneğini kullanarak Chrome’dan çıkmanız gerekir. Chrome’tan çıkmanız normalde profilinizin kilidini kaldıracaktır. Chrome’a kilit uyguladığınızda istenilen şifre mail şifrenizdir.

Google Chrome profili iletişim kutusu, hesabınız seçili durumdayken otomatik olarak görüntülenir ve şifrenizi kabul etmeye hazırdır.

chrome şifreli profil

Chrome’u şimdi yeniden açmak istemiyorsanız, kapatmak için iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki “X” işaretini tıklayın. Aksi takdirde korumalı profilinizi kullanarak Chrome’u açmak için Google hesabınızın şifresini girin ve Enter tuşuna basın.

Profiliniz kilitlendiğinde ve korumalı profilinizi kullanarak Chrome’u açtığınızda, Chrome’u açtığınızda bu iletişim kutusu görüntülenir. Korunan profilinizde bir kilit simgesi görürsünüz.

kilitli chrome admin profili

Farklı profilleri kullanarak Chrome’u hızlı bir şekilde açmak için her bir Chrome profili için bir Windows kısayolu da oluşturabilirsiniz.

Denetlenen Profili silmek için ayarlardan kişi kaldıra tıklamamız yerterli gelemez. Denentimli hesabın tüm işlemleri silmek için ise bu adresi ziyaret edip çöp kutusu simgesine tıklayabilirsiniz.

6 Yorum

    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  1. ruşen Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  2. firuze Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir