Bilişim Vadisi Ne Zaman Tamamlanıyor?Bilişim Vadisi  Ne Zaman Tamamlanıyor?

Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi alt yapısı ihalesinin gerçekleştiğini ve inşaata başlandığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık önümüzdeki yılın mayıs ayı sonunda birinci ve ikinci etabın altyapısı tamamlanacağını açıkladı.

Bilişim Vadisi’nde incelemede bulunan Işık, gazetecilere, burasının, Türkiye’nin prestij projelerinden biri olduğunu, Türkiye’nin bu proje ile  bilgi ve iletişim teknolojileri alanında önemli sıçrama hedeflediğini, dünyanın sayılı firmaları ile küçük ve orta ölçekli Türk firmalarının burada buluşarak bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’ye çok önemli kazanımlar sağlayacağını belirten Işık, Bilişim Vadisi’nin önemsediklerini dile getirdi. Işık açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Bilişim Vadisi‘nin altyapı ihalesini yaptık, şu anda inşaat başladı. Önümüzdeki yılın mayıs ayı sonunda birinci ve ikinci etabın altyapısı tamamlanmış olacak. 2015’in Şubat ayı gibi üst yapı ihalelerine de başlayacağız.

Burada, bu bölgeye yönelik güzel bir talep oluşmaya başladı. Arzu ediyoruz ki ABD’deki Silikon Vadisi gibi Türkiye’nin Bilişim Vadisi de Türkiye’ye çok önemli hizmetler sunsun. Bununla ilgili yoğun bir çalışma yürüyor. Bilişim Vadisi’nin ülkemize hizmet etmesi için gereken bütün çalışmaları yapıyoruz.”

Türksat 6A projesinin imza törenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştiğini hatırlarak;

”Türkiye, yerli imkanlarıyla, yerli mühendisleriyle, yerli dizaynla kendi yerli haberleşme uydusunu yapan dünyanın sayılı ülkelerinden biri olacak. Bu uyduyu yapmak Türkiye’nin ligini yükseltiyor. Yani başkasından uydu satın almak yerine kendi uydusunu yapmak hatta başka aşamada başkalarına uydu satmak noktasında…. Geçen Azerbaycan ziyaretinde bir teklifimiz oldu, Azerbaycan ile birlikte uydu yapalım şeklinde. Artık biz ‘şunlardan mı alalım, bunlardan mı alalım, bunlar verirler mi, vermezler mi’ gibi endişeleri geride bıraktık. Birlikte üçüncü ülkelerle uydu yapalım noktasına geldik. Son derece sevindirici bir durum. İnşallah bunu da en güzel şekilde başarıyla tamamlayacağız. “

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir