Google Play’de Güvenli Bağlantı Sorunu!Google Play’de Güvenli Bağlantı Sorunu!

Google Play’de korkutan HTTPS ( güvenli bağlantı) sorunu kullanıcı şifrelerini riske atıyor!

Araştırmacıların belirttiğine göre, resmi Google Play mağazasında Android uygulaması, giriş esnasında HTTPS şifreleme sistemini düzgün kullanmadığı veya direkt olarak kullanmadığı için kullanıcı şifrelerini riske atıyor. Google Play’deki sorunlu uygulamaların listesi, toplamda 200 milyon indirmeye sahip. Ayrıca bu uygulamaları yapan  geliştiricileri uyarıldıktan sonra da halen güvensizler.

Bu uygulamalar arasında ise çok ünlü isimlerde var. PizzaHut restoran zincirinin, Match.com randevu sitesi ve daha pek çok popüler ve ünlü uygulama….

Telefonlara yüklü olan tehlikeli uygulamaları bulmaya yarayan bir uygulamanın yaratıcısı AppBugs tarafından fark edilen bu durum hakkında AppBugs CEO’su Rui Wang’ın şunları dedi:

Match.com uygulaması, tamamen şifresiz bir yazı protokolü kullanmakta ve bu protokol, kullanıcıların şifreleri gönderilirken, aynı ağda bulunan herhangi bir kişi tarafından bile rahatlıkla görülebilmekte. NBA  Game Time ve Safeway mağaza zinciri ile PizzaHut gibi diğer uygulamalar ise HTTPS şifrelemesini kullanmaktalar ancak doğru bir şekilde işlemediklerinden dolayı, saldırıları düzenleyen bir kişi tarafından şifreler kolaylıkla elde edilebilmekte.

Bu eksikliği Google’ın bulması zor değil ama, firmanın bunu yaptığına dair kanıt da yok.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir