iOS 9 Neleri Getirdi!iOS 9 Neleri Getirdi!

WWDC 2015’in gözdelerinden biri de iOS 9 idi!

iOS 9 iPhone ve iPad’lerdeönümüzdeki sonbaharda kullanımda olacak. Ve iOS 9 ile neler gelecek hemen göz atalım!

1. Siri artık daha akıllı

iOS 9 ile Siri daha çok akıllandırılde ve hata payı oranı %40 oranına düşürüldüğü ve yeni özelliklere kavuştuğu belirtiyor.

Güncellenen Siri’de bulunduğunuz noktayı, zamanı ve buna benzer pek çok bilgi hakkında tavsiyelerde bulunabilecek. Örneklenirse; kulaklığınızı taktığınızda müziği başlatacak veya otomobilinizde hareket edince navigasyon sistemini çalıştıracak. Tanımadığımız telefon numaralarından arandığımızda ise Siri, bu numarayı mail kutusunda arayabilecek.

2. Daha detaylı aramalar geliyor

Henüz tam olarak nasıl çalışacağı bilinmese de, Siri ile daha detaylı Spotlight aramaları yapabilecek. Temel değişiklik, aramalar sırasında uygulamanın derinliklerine de ulaşılabilecek olması.

3. iPad’e çoklu ekran

Uzun süredir iOS cihazlarında olması beklenen çoklu ekran uygulaması iPad’e geldi. Uygulama üç farklı seçeneğe sahip:

Split View: Bu seçenekte iki uygulama yan yana çalışabiliyor. Her uygulama ekranın %50’sini kullanacak. Bu özellik iPad Air 2’de kullanılacak.
Slide Over: iPad Air ve iPad Mini modellerinde kullanılacak olan bu seçenekte bazı uygulamalar (Twitter gibi) ekranın %30’unu kaplayabilecek.
Picture in Picture: Bu ekran seçeneğinde ise video uygulaması diğer uygulamanın üstünde küçük bir yer kaplayacak ve çalışmaya devam edecek.

4. Maps’de toplu taşıma yönlendirmeleri olacak

Apple’ın Maps uygulamasında toplu taşıma yönlendirmeleri de eklendi. Şimdilik Londra, New York, San Francisco gibi yirminin üzerinde şehirde bu sistem kullanılabilecek. Metro ve otobüslerin geliş saatini, gittiğiniz nokta için hangi duraklarda aktarma yapmanız gerektiğini bildiriyor.

5. Sanal cüzdan

Sanal ödeme sistemi Apple Pay Temmuz ayında İngiltere’de kullanılmaya başlayacak. Bu yenilik iOS 9’un piyasaya sürülmesinden önce gerçekleşecek.

Ülkemizde kullanamadığımız Passbook uygulaması yerini, Apple Pay ile uyumlu çalışacak olan Wallet’a bırakıyor. Uçuş kartları, film biletleri, indirim kuponları gibi bilgilerinizi Wallet’ın içinde tutmanıza ve ihtiyaç halinde telefondan kullanabilmenize imkan tanıyor.

6. Apple News

News, Flipboard’a benzer şekilde, gazete okur gibi istediğiniz kaynaktaki haberleri takip etmenize imkan tanıyor. iOS cihazlarının medya deneyiminin artması planlanıyor.

7. Klavyede geliştirmeler

Apple’ın Quick Type klavyesi iOS 9 ile geri geliyor. Bu sefer daha fazla özelliğe sahip olan klavye iPad’de kullanılacak. Yazım denetimi dışında kopyalama, yapıştırma için de kısa yollara sahip olacak.

8. Batarya ömrü

Apple’ın performans ve kararlılık konusuna yöneldiğini biliyorduk. iOS 9 ile bataryanın kullanım süresi artıyor.

Bunun dışında düşük güç modu sayesinde iPhone ve iPad kullanıcıları yaklaşık 3 saat daha fazla batarya ömrüne sahip olabilecek. Bu özellik uzun süredir bekleniyordu.

9. Hangi cihazlar iOS 9’u kullanabilecek?

iOS 9 şu an güncel işletim sistemi olan iOS 8’i çalıştıran cihazlar kullanabilecek.  iOS 9 yüklenmesi içi 1.8 GB boş alan olmalı. iOS 8’de bu alan 4.6 GB idi. Apple iOS 9’un beta sürümünü Temmuz ayından itibaren kullanıcılarına sunacak. Bunun için buradan ön kayıt olmanız gerekli.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir