Windows 10’un Rezervesi İle İlgili Tüm Sorular!Windows 10’un Rezervesi İle İlgili Tüm Sorular!

Bilgisayarlara araç çubuğuna gelen bildirim ile Windows 10’u rezerve edebilirsiz.!

Ağustos ayı itibari tüketiciyle buluşacak olan windows 10, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları işletim sistemlerini ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltebilecekler. Cihazım uygun mu değil mi ? Windows 10 cihazınızda düzgün çalışır mı telaşı yapmayın Çünkü Windows, Cihazınız Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update kullanılmıyorsa bu güncellemeyi göremeyeceksiniz. Şimdi Windows 10 ‘un detaylarına geçelim:

Adım Adım Rezerve:

Windows 10 ne zaman kullanıma sunulacak?

Windows 10, 2015 yılı Ağustos ayında piyasaya sürülecektir.

Windows 10 için ücretsiz yükseltme rezervasyonu yapmak ne demektir?

Hak sahibi Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update ve Windows Phone 8.1 cihazları için ücretsiz Windows 10 yükseltmesi sunulmaktadır. Bu ücretsiz tekliften yararlanın ve yayınlandığında Windows 10 deneyimi yaşayan ilk kişilerden olun. Get Windows 10 Uygulaması ile hemen bugün ücretsiz yükseltmenizi rezervasyonunu yapın.

Yükseltmek gerçekten ücretsiz mi?

Evet. Windows 10 uygun Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update ve Windows Phone 8.1 cihazları için ücretsiz bir yükseltmedir. Bu ücretsiz yükseltme Windows 10’in piyasaya sürülmesinin ardından bir yıl boyunca sunulacaktır. Yükseltme işlemini yapmanızın ardından Windows 10’i keyifle kullanabilirsiniz.

Hangi cihazlar ücretsiz yükseltme için uygundur?

Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update ve Windows Phone 8.1 kullanan cihazların büyük bir kısmının yükseltme için uygun olması amacımızdır ancak bazı donanım/yazılım kısıtlamaları geçerli olacaktır ve cihazlara göre özelliklerin kullanımı değişecektir. Cihazlar Internet’e bağlı ve Windows Güncelleme etkin durumda olmalıdır.

Not: ISS ücretleri uygulanabilir. Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1. Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, bu teklifin dışında Windows 10’e yükseltmek için kurumsal tekliflerden yararlanabilir. Windows Phone 8.1 cihazları için Windows 10 yükseltmesinin uygunluğu OEM, mobil operatör ya da taşıyıcıya göre farklılık gösterebilir.

Ücretsiz yükseltmemi nasıl rezerve edebilirim?

Ücretsiz yükseltmeyi Get Windows 10 uygulaması ile rezerve edebilirsiniz. Uygulamayı bulmak için:

 • Görev çubuğunun sağ ucundaki küçük Windows simgesine tıklayın.
 • Uygulama penceresinde “Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin” öğesine tıklayın.
 • Bu rezervasyon için bir onay almak istiyorsanız e-posta adresinizi girin.
 • Her şey hazır. Herhangi bir zorunluluk yok ve rezervasyonunuz dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Windows 10 bu yılın ilerleyen günlerinde yayınlanacak ve kuruluma hazır olduğunda konu hakkında bilgilendirileceksiniz.

Neden Windows 10 ile ilgili bildirimleri görüyorum?

Windows simgesinden bir bildirimin sunulduğu bir bilgisayar masaüstünün sağ alt köşesi

Windows 7 Service Pack 1 (SP1) ya da Windows 8.1 Update kullanıyorsanız burada gösterilene benzer düzenli bildirimleri görebilirsiniz. Bu bildirimler Windows 10’in yayınlanacağını ve sınırlı bir süre için piyasaya sürüldüğünde kurulmak üzere ücretsiz bir yükseltmenin sunulduğunu size bildirmek için düzenlenir.

Her uygun cihazım için rezervasyon yapmam gerekli mi?

Evet, kullanıcı ile değil cihaz ile ilişkilendirilir bu nedenle her cihazınız için ücretsiz yükseltme rezervasyonu yapmak istiyorsanız her cihaz için bu işlemi tamamlamanız gereklidir.

Get Windows 10 Uygulaması nedir?

Sağ alt köşesindeki Windows simgesi bir çember içine alınmış masaüstü görüntüsü.

Get Windows 10 Uygulaması, Windows 7 Service Pack 1 (SP1) ve Windows 8.1 Update kullanan bilgisayar ve tabletler için sunulan ücretsiz yükseltme işlemini desteklemek amacıyla düzenlenmiştir. Uygulama Windows 10 hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere rezervasyon işlemini yönetir ve cihazınızın Windows 10 ile çalışıp çalışamayacağını kontrol eden bir Yükseltme Danışmanı sağlar.

Neden Get Windows 10 Uygulamasına sahip değilim?

Get Windows 10 Uygulaması, Windows 7 Service Pack 1 (SP1) ve Windows 8.1 Update kullanan çoğu bilgisayar için mevcuttur.

Şu durumlarda uygulamayı görmezsiniz:

 • Cihazınızda Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update kullanılmıyorsa.
 • Bu teklif için uygun olmayan Windows’un Enterprise sürümünü kullanıyorsunuz.
 • Windows otomatik güncellemeleri cihazınız için etkinleştirilmemiş tir.
 • Cihazınız minimum sistem gereksinimlerini karşılamamaktadır.
 • Cihazınız Internet’e bağlı değildir.
 • Cihazınız uygundur ancak yeni bir sürücü gibi cihazınız ile elde edeceğiniz deneyimi geliştirecek güncellemeler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.
 • Cihazınız uygundur ancak yeni bir sürücü gibi cihazınız ile elde edeceğiniz deneyimi geliştirecek güncellemeler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Neden Windows 10 ile ilgili bildirimleri görüyorum?

Windows simgesinden bir bildirimin sunulduğu bir bilgisayar masaüstünün sağ alt köşesi

Windows 7 Service Pack 1 (SP1) ya da Windows 8.1 Update kullanıyorsanız burada gösterilene benzer düzenli bildirimleri görebilirsiniz. Bu bildirimler Windows 10’in yayınlanacağını ve sınırlı bir süre için piyasaya sürüldüğünde kurulmak üzere ücretsiz bir yükseltmenin sunulduğunu size bildirmek için düzenlenir.

Bir bildirim almadıysam da rezervasyon yaptırabilir miyim?

Bildirimler bütün cihazlarda aynı anda görüntülenmeyebilir bu nedenle tüm uygun cihazlar için bildirimlerin yayınlanmasında gecikmeler söz konusu olabilir. Bazı durumlarda yükseltme bildirimlerini görmeyebilirsiniz, bu durumun potansiyel nedenleri aşağıdakiler olabilir:

 • Cihazınızda Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update kullanılmıyorsa
 • Hangi Windows sürümünün kullanıldığını kontrol etmek mi istiyorsunuz? Talimatlar için buraya göz atın.
 • Windows Enterprise sürümünü kullanıyorsanız.
 • Windows otomatik güncellemeleri cihazınız için etkinleştirilmemiş tir.
 • Cihazınız minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa.
 • Cihazınız Internet’e bağlı değildir.
 • Cihazınız uygundur ancak yeni bir sürücü gibi cihazınız ile elde edeceğiniz deneyimi geliştirecek güncellemeler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.
 • Cihazınız uygunsa ve yine de bildirimleri görmüyorsanız Windows 10 yükseltmesi için rezervasyon yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken başlamak için Get Windows 10 uygulamasını açmaktır.

Rezervasyon işlemini gerçekleştirdiğimi nasıl doğrulayabilirim?

E-posta adresinizi girerseniz bir e-posta onayı alırsınız. Ayrıca rezervasyon durumunu buradan kontrol edebilirsiniz:

 • Get Windows 10 uygulamasına ya da görev çubuğunun sağ ucundaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 • “Yükseltme durumunu kontrol et” öğesini seçin

Rezerve ettikten sonra ne olur?

Image of notification icon

Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra yeniden kontrol etmenize gerek yoktur. Windows 10 kuruluma hazır olduğunda (Ağustos 2015 tarihinde kullanıma sunulması beklenmektedir) burada görülene benzer bir bildirim masaüstünüzde görüntülenir. Görüntülendiğinde bildirime dokunun ya da tıklayın ve talimatları takip edin ya da yükseltme kurulumunu sizin için uygun olan bir zamanda gerçekleştirilmesi için planlayın.

Bilgisayarım ya da tabletim Windows 10 çalıştırabilir mi?

Windows 7 Service Pack 1 (SP1) ya da Windows 8.1 Update kullanıyorsanız Get Windows 10 Uygulaması Yükseltme Danışmanı ile “Bilgisayarınızı Kontrol Edebilirsiniz”. Bu araç cihazınızı tarar ve Windows 10’in çalıştırıp çalıştırmayacağını bilmenizi sağlar. Ayrıca masaüstü uygulamalarınız, bağlı cihazlar ya da Bilgisayar bileşenleriniz ile ilgili bilinen uyumluluk sorunlarının olup olmadığını kontrol edecektir.

Ayrıca Windows 10 sistem gereksinimlerine göz atmak da iyi bir fikir olabilir. Özellik uygunluğu cihazdan cihaza değişebilir.

Mevcut cihazımda Windows 10’in tüm özelliklerine sahip olabilecek miyim?

Bazı Windows 10 özellikleri gelişmiş donanım gereksinimlerine sahip olup özelliklerin kullanılabilirliği farklılık gösterebilir.

Cihazlarım ve uygulamalarım Windows 10 ile çalışacak mı?

Kullanıcıların büyük bir kısmı için herhangi bir sorun beklememekle birlikte dilerseniz Get Windows 10 Uygulaması yer alan Yükseltme Danışmanı ile “Bilgisayarınızı Kontrol Edebilirsiniz”. Bu araç masaüstü uygulamalarınız, bağlı cihazlarınız ya da bilgisayar bileşenleriniz ile ilgili bilinen sorunları tespit eder ve yükseltme yaptığınızda sizi etkileyebilecek sorunları görüntüler. Sorunları çözebilmek için gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir eylem olması halinde bu eylemler listelenecektir. Mevcut tüm uygulama ya da cihazlar ile ilgili bilgimiz olmadığını unutmayın, bu nedenle tüm potansiyel uyumluluk sorunları ile ilgili kapsamlı bir liste sunacağımızı garanti edemeyiz.

Windows 10 Yükseltme Danışmanı nedir?

Windows 10 Yükseltme Danışmanı bilgisayar ya da tabletinizin kişiselleştirilmiş bir değerlendirmesini gerçekleştirerek Windows 10’in cihazınızda çalışıp çalışamayacağını bilmenizi sağlar. Ayrıca masaüstü uygulamalarınız, bağlı cihazlarınız ya da bilgisayar bileşenleriniz ile ilgili herhangi bir uyumluluk sorunu algılarsa bu sorunları bir rapor ile görüntüler. Sorunları çözebilmek için gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir eylem olması halinde bu eylemler listelenecektir. Mevcut tüm uygulama ya da cihazlar ile ilgili bilgimiz olmadığını unutmayın, bu nedenle tüm potansiyel uyumluluk sorunları ile ilgili kapsamlı bir liste sunacağımızı garanti edemeyiz. Get Windows 10 Uygulamasında Yükseltme Danışmanı aracını şu şekilde bulabilirsiniz.

 • Görev çubuğunun sağ ucunda bulunan Get Windows 10 Uygulamasını açın.
 • Menü simgesine tıklayın.
 • Bilgisayarınızı Kontrol Edin öğesine tıklayın.

Bir şeyin uyumlu olmaması ne anlama gelir?

Cihazların büyük bir kısmının Windows 10 ile çalışması ve büyük uyumsuzlukların yaşanmamasını amaçlamaktayız. Ancak herhangi bir uyumsuzluk ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Genel olarak uyumsuzluklar aşağıdaki dört kategoriden birisine ait olacaktır:

 • Uygulama uyumsuzlukları: Bugün bilgisayarınızda çalışmakta olan ancak Windows 10 ile doğru şekilde çalışmayacak olan uyumsuz bir uygulamayı ifade eder. Uyumsuz bir uygulama sadece ufak işlevsel sorunlara sahip olabilir ya da tamamen çalışmayabilir. Bazı durumlarda uygulama kurulum işlemi ile çakışmaya yol açtığından ve işlemin doğru şekilde tamamlanmasını önlediğinden yükseltme işlemi sırasında uygulamanın kaldırılması talep edilebilir. Uygulamaya bağlı olarak Windows 10’e yükseltme işleminin tamamlanmasının ardından uygulamayı yeniden kurabilirsiniz.
 • Cihaz uyumsuzlukları: Uyumsuz bir cihaz şu anda bilgisayarınızda çalışmakta olan ancak sürücü desteğinin olmaması nedeniyle Windows 10 ile çalışmayacak olan bir cihazı gösterir. Bunun sonucunda beklenenden daha düşük bir deneyim yaşayabilir (örneğin yüksek çözünürlükler için ekran desteği olmaması) ya da bir cihazın tamamen işlevsiz hale gelmesi söz konusu olabilir. Ancak cihaz üreticisi gelecekte cihaz için destek sunabilir. Bazı cihazlar ya da bilgisayar bileşenleri Windows 10’de üzgün şekilde çalışması için gerekli olabilir, böyle bir cihazın uyumsuz olması halinde Windows 10 yükseltmesini gerçekleştiremeyebilirsiniz.
 • Bilgisayar ayarları: Bilgisayarınızın belirli bir yapılandırması Windows 10’in bilgisayarınıza kurulmasını önleyebilir. Bazı durumlarda sorunu ortadan kaldırmak için kurulum işlemi sırasında bir eylem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda Windows 10’in temiz kurulumu gerekli olabilir; bu durumda yükseltme işleminin ardından sadece kişisel dosyalarınız korunacaktır.
 • Windows Media Center: Windows Media Center’ı kullanıyorsanız, Windows Media Center’ın Windows 10’de mevcut olmadığı size bildirilecektir.

Yükseltme yaptığımda hangi Windows 10 sürümüne sahip olacağım?

Yükseltme SKU Haritası

Aşağıdaki grafikte Windows 7 ya da Windows 8 sürümleri kaynaklı yükseltmelerde hangi Windows 10 sürümünün kurulacağı gösterilmiştir. Windows 10 Home ve Windows 10 Pro özellik listesi yükseltme öncesinde windows.com adresinde yayınlanacaktır.

Windows 7*


Kaynak Sürüm Hedef Sürüm
Windows 7 Starter Windows 10 Home
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional Windows 10 Pro
Windows 7 Ultimate

Windows 8**


Kaynak Sürüm Hedef Sürüm
Windows 8.1*** Windows 10 Home
Windows 8.1 Pro Windows 10 Pro
Windows 8.1 Pro Student
Windows 8.1 Pro WMC
Windows Phone 8.1**** Windows 10 Mobile

*Windows Update üzerinden Windows 10 yükseltmesini ücretsiz olarak alabilmek için en son Windows 7 (Service Pack 1) sürümü kullanılıyor olmalıdır.

**Windows Update üzerinden Windows 10 yükseltmesini ücretsiz olarak alabilmek için en son Windows 8 (Windows 8.1 Update) sürümü kullanılıyor olmalıdır.

*** Ayrıca Windows 8.1 ülkeye özel sürümleri, Windows 8.1 Single Language, Windows 8.1 with Bing için de geçerlidir.

****Windows Phone 8.1 cihazları için Windows 10 yükseltmesinin kullanılabilirliği OEM, mobil operatör ya da işletmeciye dayalı olarak değişebilir.

“N” ve “KN” sürümleri için üst sürümün yükseltme yöntemi geçerlidir (örneğin Windows 7 Professional N, Windows 10 Pro’ya yükseltilir).

Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1. Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, bu teklifin dışında Windows 10’a yükseltmek için kurumsal tekliflerden yararlanabilir.

Windows 10 için yapmış olduğum yükseltme rezervasyonumu iptal edebilir miyim?

Evet, Windows 10 kurulumundan önce dilediğiniz zaman rezervasyonunuzu şu şekilde iptal edebilirsiniz:

 • Get Windows 10 uygulamasına ya da görev çubuğunun sağ ucundaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 • “Yükseltme durumunu kontrol et” öğesini seçin
 • “Rezervasyonu iptal et” öğesini seçin

Windows Phone cihazımdan Windows 10 rezervasyonu yapabilir miyim?

Bu yükseltme/rezervasyon süreci sadece bilgisayarlar ve tabletler içindir. Windows 8.1 Phone cihazlarının büyük bir kısmı için Windows 10 yükseltmesi OEM, mobil operatör ya da taşıyıcı tarafından yapılacaktır. Daha fazla bilgi için bu yılın ilerleyen günlerinde bizi izlemeye devam edin.

Kaynak : microsoftYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir